Gıda bozulduğunda uyaran etiket üretildi

Gıda maddesi bozulduğunda uyaran etiket

Marketlerde pazarlarda aldığımız gıdaların hep senin bir sağlıklı son tüketim tarihi mevcuttur. Fakat bu gıdalar doğru şartlarda saklanmaması durumunda üzerinde bulunan etiket ileriki bir tarihe gösterse dahil bozulabilir…

 

Reklam

Bu durum özellikle bazı Et ve süt ürünlerinde ciddi anlamda sağlığı tehdit eden zehirlenmelere yol açabilmektedir.

Gıdanın bozulduğunu gösteren etiket

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insan hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen bilim ve teknoloji insanları gıdaların bozukluklarını anlamaya yardımcı olan bir teknoloji geliştirdi.

Gıdaların üzerine yapıştırılan bir etiket aracılığı ile artık gıdanın paketini açmadan bozulup bozulmadığını ön görmeye yarayan Bu cihazın kısa sürede tüm üretici firmalar tarafından kullanılması öngörülmekte…

 

Et ürünleri zehirlenmelerinden çok sayıda insan hayatını kaybediyor

Özellikle tavuk balık gibi et ürünlerinin bozulması sonucunda gerçekleşen gıda zehirlenmeleri sonucu Amerika’da ortalama 3000 kişi hayatını kaybetmekte. Bu gıda zehirlenmeleri sonucunda dünya genelinde hayatını kaybeden insan sayısının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor…

 

Gıda bozulmayı tespit eden etiket nasıl çalışıyor

Nanjing Üniversitesi ve Teksas Üniversitesi ortak çalışması olarak geliştirilen ve NFC ( near field Communication) adı verilen bu gıda tazelik testi yapan etiket ete temas edilecek bir şekilde paketin üzerine yerleştiriliyor.

Gıda ile temas halinde bulunan etiket dudağının salgıladığı kendine özgün çalgılardan değişime geçip geçmediğini tespit ediyor ve bu tespit sonucunda telefonlardan yüklenen bir aplikasyon aracılığıyla satın almayı düşünen tüketicilere gıdanın taze olup olmadığı ile ilgili bilgi veriyor.

Kısa zamanda gıdaların tespitinin Bir Bakışta anlaşılabilecek şekilde farklı renk numara veya bildirimlerle tazeliğini direkt olarak gösterilebilecek bir teknolojinin yapılması ve Şimdilik sadece et ürünleri ile ilgili üretilen bu ürünün geliştirilerek diğer Gıda ürünleri içinde uyarlanması bekleniyor.

Geliştirilen bu gıda tazeliği tespit ürünü aracılığı ile Dünya üzerinde gerçekleşen birçok gıda zehirlenmesi sonucu hasta lambanın ve ölümlerin önüne geçilmesi öngörülüyor.

İyi günler diyoruz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.