gEZEN TAVUK NEDİR NORMAL TAVUKLA FARKI NASIL ANLAŞILIR

Organik Tavuk

Günümüzde gelişen bilim ile birlikte gıda güvenilirliği tartışılır durumdadır. Bir çok üretici katkısız gıda üretimine yönelirken, bir bölümü de özellikle gıda amaçlı üretilen hayvancılıkta ve tarımda bitkinin ve hayvanın doğal şartlarda yetiştirdiği organik tarım ve organik hayvancılığa yöneldi. Bu üretim türüne en önde gelen örneklerden biri de organik tavuk kavramıdır. Kadın sitesi sağlıklı beslenme tavsiyeleri bölümünde éorganik tavuk nedir, normal tavukla farkı nelerdir” yazımıza yer veriyoruz…

 

Gezen tavuk nedir ve farkı nasıl anlaşılır?

GEZEN TAVUK NASIL AYIRT EDİLİR
gezen-tavuk-nedir-nasil-anlasilir-2

Organik tarımın yaygınlaşmasıyla soframıza gelen birçok Gıda yeni isimlerle anılmakta.

Son günlerde organik tarım hakkında en çok yaygınca duyulanları de gezen tavuk ve gezen tavuk yumurtasıdır.

Peki gezen tavuk nedir Diğer tavuklardan farkı nedir bugün sizin için bu konuyu Araştırdık…

 

Gezen tavuk ve normal tavuğun farkları

 • NORMAL ÇİFLİK TAVUĞU
 1. Tavuk yetiştiricileri tavukları doğumlarının ardından büyük bir kümesinin içerisinde barındırıyor.
 2. Genelde bu kümeslerin tabanlarında yani tavukların ayaklarının bastığı yerlerde talaş oluyor ve tavuklar mısır gibi gıdalarla besleniyor.
 3. Özellikle GDO lu gıdalardan en önde gelen mısırlar ile beslenen tavuklar sayesinde Bizler de GDO lu gıdayı Dolaylı yoldan tüketmiş oluyoruz.
 4. Kapalı ortamlarda bulunan bu tavuklar özel bir ışıkla aydınlatılıyor.Bu aydınlatma yüzünden tavuklar kendilerini sürekli güneş altındaymış zannediyor ve vücutları buna uyum sağlayarak 3 ila 5 gün gibi kısa bir sürede piliç Hatta tavuk haline dönüşüyorlar.
 5. Tavuklar Kapalı alanda ve çok az hareket alanı olan yerlerde yetiştirildiği için tüm diğer hayvanlar gibi hastalanma riskleri artıyor ve bir tavuktan diğerine hastalık bulaşma ihtimali de aynı oranda yükseliyor. Dolayısıyla üreticiler Belirli aralıklarla farklı şekillerde bu tavuklara antibiyotik vererek sağlıklı kalmalarını sağlamaya çalışıyor. Böylece bu tavukları tüketen Bizler de istemsiz ve gereksiz yere antibiyotik almış oluyoruz.

Tavukların kapalı kümesler içerisinde dolaşıyor olmaları onları kesinlikle gezen tavuk sınıfına sokmuyor…

 

 • Organik , Gezen Tavuklar nasıl yetiştiriliyor?

Sizlerle paylaşacağımız gezen tavuk yetiştirme şekilleri olması gereken VR ifade etmektedir her gezen tavuk yetiştirdiğini ve gezen tavuk yumurtası verdiğini iddia eden üretici bu şekilde yetiştiriyor anlamına gelmiyor.

 1. Gezen tavuklar için yapılan kümesler tavuğun sadece dinlenme kuluçkaya yatma ve uyuması için yapılmış alanlar oluyor. Tavuklar bu alanlar içerisinde hapis gibi hiç dışarıya çıkmayacak şekilde barındırılmıyor. Bu alanda Herhangi bir ışık kullanılması kesinlikle söz konusu değil. Tavuklar tamamı ile serbest kendi doğal hareketleri doğrultusunda büyütülüyor.
 2. Belli bir tavuk adedi için yetiştiren nereden belli bir boyutta açık ve güneş alan arazi tahsis etmeleri zorunlu. Tavuklar bu alanlarda çöplenme adı verilen doğal yaşamda toprak üzerinde buldukları istedikleri tüm besinlerle besleniyorlar. Beslendikleri bu doğal ortamın şartlarını iyileştirmek yetiştiricilerin GDO içermeyen doğal tarım ürünleri ile toprağı beslemeleri ile gerçekleştirilmesi gerekiyor. Tavukların bu alanda doğal güneş ile doğal büyüme imkanı sağlanıyor. Aynı zamanda açık alanda toprak zemine basan tavuklar doğal yetişmiş oluyorlar.
 3. Tavuklara kontrollü biçimde antibiyotik verilmesi kesinlikle yasak. Dolayısıyla Biz de istemsiz biçimde antibiyotik kullanmış olmuyoruz.
 4. Tavuklar normal yetişme sureleri içerisinde doğal olarak daha yavaş büyüyor.
 5. Tavuk yemleri de yine organik yani genetiği ile oynanmadan yetiştirilmiş besinlerle besleniyor. Yani yem olarak kullanılan mısır gibi gıdalar da hızlandırılmış büyütme teknikleri kullanılmadan yetiştirilmiş tarım ürünleri oluyor yada tavuklar doğadan açık alanda besleniyor…

 

Çiftlik tavuğu ile Organik , gezen çiftlik tavuğu nasıl ayırt edersiniz.

Çoğunlukla satın aldığınızda Organik tavuk ile Organik olmayan tavukları ayırt etmek çok zor olabilir. Nihayetinde üreticiler de dikkat çekici özellikleri yok edebiliyorlar. Fakat en azından bazı belirgin özellikleri ayırt edebileceğimizi ümit ediyoruz.

 1. Satın alırken ayırt edebileceğiniz tek özelliği tavuğun rengidir normal tavuklar daha beyaz görüntüye sahip olurken gezen tavuk daha sarı bir ete sahiptir.
 2. En belirgin farklarından biri normal çiftlik tavuğu 10 ile 15 dakika arasında pişerken gezen tavuk pişmesi 45 dakika ile 2,5 saat arasında olabilir.
 3. Normal çiftlik tavuğu haşlandığında bıraktığı su daha açık renk ve sıvıya yakındır.
 4. Gezen tavuk ise daha koyu sarı ve jöle kıvamında tavuk suyu bırakır.
Mutlaka Gerçek Organik gıdalar tüketin

Size en önemli tavsiyemiz sadece tavuk konusunda değil tüm tükettiğiniz gıdalarda organik olmasına gayret etmeniz.

Nihayetinde tüm organik olmayan tarım ve et ürünlerinde bir çok farklı hormon ve ilaç kullanılmakta ve bu ilaçlarla , hormonlar bedenimize bu gıdalar ile birlikte istemsiz olarak girmekte.

Bu istemsiz giriş bedenimizi istemediğimiz sonuçlara ulaştıracak değişimlere neden olmaktadır. Kısaca ilerleyen yaşlarda yaşayacağımız bir çok rahatsızlığın da temelini oluşturmaktadır.

İLLA BÜYÜK FİRMALARIN MARKA GÜVENİLİRLİĞİNİ GÖZETMEK GEREKMİYOR. GÜNÜMÜZDE BİR ÇOK KÜÇÜK BOYUTLU ORGANİK HAYVANCILIK VE ORGANİK TARIM YAPAN ÜRETİCİSİNE ULAŞMAK MÜMKÜN.

DİĞER SAĞLIKLI BESLENME BİLGİLERİ VE EN YENİ NEFİS YEMEK TARİFLERİ İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 .HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Sağlıklı güzel günler dilerim

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.