Gezen tavuk nedir ve farkı nasıl anlaşılır?

Organik tarımın yaygınlaşmasıyla soframıza gelen birçok Gıda yeni isimlerle anılmakta.

Reklam

Son günlerde organikbtarım hakkında en çok yaygınca duyulanları de gezen tavuk ve gezen tavuk yumurtasıdır.

Peki gezen tavuk nedir Diğer tavuklardan farkı nedir bugün sizin için bu konuyu Araştırdık.

Gezen tavuk ve normal tavuğun farkları

 • NORMAL ÇİFLİK TAVUĞU
 1. Tavuk yetiştiricileri tavukları doğumlarının ardından büyük bir kümesinin içerisinde barındırıyor.
 2. Genelde bu kümeslerin tabanlarında yani tavukların ayaklarının bastığı yerlerde talaş oluyor ve tavuklar mısır gibi gıdalarla besleniyor.
 3. Özellikle GDO lu gıdalardan en önde gelen mısırlar ile beslenen tavuklar sayesinde Bizler de GDO lu gıdayı Dolaylı yoldan tüketmiş oluyoruz.
 4. Kapalı ortamlarda bulunan bu tavuklar özel bir ışıkla aydınlatılıyor.Bu aydınlatma yüzünden tavuklar kendilerini sürekli güneş altındaymış zannediyor ve vücutları buna uyum sağlayarak 3 ila 5 gün gibi kısa bir sürede piliç Hatta tavuk haline dönüşüyorlar.
 5. Tavuklar Kapalı alanda ve çok az hareket alanı olan yerlerde yetiştirildiği için tüm diğer hayvanlar gibi hastalanma riskleri artıyor ve bir tavuktan diğerine hastalık bulaşma ihtimali de aynı oranda yükseliyor. Dolayısıyla üreticiler Belirli aralıklarla farklı şekillerde bu tavuklara antibiyotik vererek sağlıklı kalmalarını sağlamaya çalışıyor. Böylece bu tavukları tüketen Bizler de istemsiz ve gereksiz yere antibiyotik almış oluyoruz.

Tavukların kapalı kümesler içerisinde dolaşıyor olmaları onları kesinlikle gezen tavuk sınıfına sokmuyor

 • Gezen Tavuklar nasıl yetiştiriliyor?

Sizlerle paylaşacağımız gezen tavuk yetiştirme şekilleri olması gereken VR ifade etmektedir her gezen tavuk yetiştirdiğini ve gezen tavuk yumurtası verdiğini iddia eden üretici bu şekilde yetiştiriyor anlamına gelmiyor.

 1. Gezen tavuklar için yapılan kümesler tavuğun sadece dinlenme kuluçkaya yatma ve uyuması için yapılmış alanlar oluyor. Tavuklar bu alanlar içerisinde hapis gibi hiç dışarıya çıkmayacakşekilde barındırılmıyor. Bu alanda Herhangi bir ışık kullanılması kesinlikle söz konusu değil.Tavuklar tamamı ile serbest kendi doğal hareketleri doğrultusunda büyütülüyor.
 2. Belli bir tavuk adedi için yetiştiren nereden belli bir boyutta açık ve güneş alan arazi tahsis etmeleri zorunlu. Tavuklar bu alanlarda çöpleme adı verilen doğal yaşamda toprak üzerinde buldukları istedikleri tüm besinlerle besleniyorlar. Beslendikleri bu doğal ortamın şartlarını iyileştirmek yetiştiricilerin GDO içermeyen doğal tarım ürünleri ile toprağı beslemeleri ile gerçekleştirilmesi gerekiyor. Tavukların bu alanda doğal güneş ile doğal büyüme imkanı sağlanıyor. Aynı zamanda açık alanda toprak zemine basan tavuklar doğal yetişmiş oluyorlar.
 3. Tavuklara kontrollü biçimde antibiyotik verilmesi kesinlikle yasak. Dolayısıyla Biz de istemsiz biçimde antibiyotik kullanmış olmuyoruz.
 4. Tavuklar normal yetişme sureleri içerisinde doğal olarak daha yavaş büyüyor.

Çiftlik tavuğu ile yürüyen çiftlik tavuğu nasıl ayırt edersiniz.

 1. Satın alırken ayırt edebileceğiniz tek özelliği tavuğun rengidir normal tavuklar daha beyaz görüntüye sahip olurken gezen tavuk daha sarı bir ete sahiptir.
 2. En belirgin farklarından biri normal çiftlik tavuğu 10 ile 15 dakika arasında pişerken gezen tavuk pişmesi 45 dakika ile 2,5 saat arasında olabilir.
 3. Normal çiftlik tavuğu haşlandığında bıraktığı su daha açık renk ve sıvıya yakındır.
 4. Gezen tavuk ise daha koyu sarı ve jöle kıvamında tavuk suyu bırakır.
Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.