Gece Makyajı Nedir ? Ne Zaman, nasıl Yapılır ?

Bilinen tarihi ile Milattan öncesine dayanan kadınların ve hatta erkeklerin bile kullandığı makyaj geçmişten günümüze farklı şekillerle kadınların tercihine bırakılarak mevsimlere göre, gidilecek mekana ve ortama göre değişiklik gösteren bir sektördür. Bugün sihirli kadın sitesi olarak sizlerle 2020 moda akşam makyaj trendi yazımızı paylaşmak istiyoruz.

Reklam

 

Makyaj Çeşitleri

Gündüz makyajı genel olarak yüz hatlarını belirginleştirerek yapılan moda trendlerine göre parlak veya mat renklerle uygulanan nispeten hafif makyaj türüdür.

Makyaj uygulaması yapılırken  kullanılan malzeme ve renkler gidilecek yere, kullanılan kıyafete göre çeşitlilik gösterir. Bunların biri de özel davetlere , eğlenceye ve gece organizasyonlarına gidilirken yaygın biçimde uygulanan , Gece makyajıdır. Gece makyajı Sadece zamandan kaynaklı olan bir çeşit değildir. Hafif makyajın aksine koyu renklerin, parlak çeşitlerin kullanıldığı ağır bir makyajdır. Milenyum zamanına bağlı olarak moda ve gelişime göre değişiklik gösterir.

 

Gece Makyajı

gece-makyaji-nedir-2

Birçok kadın gün içerisinde hafif makyaj uygulamayı tercih ederken bir kısmı ise daha ağır diğer bir deyişle koyu makyaj olarak da bilinen  gece makyajı yapmaktadır. Hafif makyajla arasındaki en büyük fark nispeten daha koyu renkler kullanılarak yapılan göz makyajıdır. 2020 kış moda trendleri ele alındığında ten rengi ile yakın renklerde  göz makyajları modası gözde olacağa benziyor. Gece makyajında ise göz kısmında en çok tercih edilen renkler ise her zaman ki gibi siyah, gri ve füme olacak. Gölgelendirme ve takma kirpiklerle daha çok göze ağırlık vermek gece makyajında en önemli noktalardan biri…

 

Gece Makyajı Nasıl Yapılır ?

gece-makyaji-nedir-3-nasil-yapilmali
 1. Gece  Makyajına  öncelikle göz makyajı uygulaması ile başlanır.
 2. Kapatıcı sürüldükten sonra istenilen renkler belirlenir.
 3. Kapatıcı uygulamasının ardından doldurma işlemine başlanır.
 4. Sonrasında gölgelendirme ile göze derinlik verilir.
 5. Eyeliner günlük hayatta kullanımından biraz daha kalın ve belirgin olmalıdır.
 6. Takma kirpik ve rimelle birlikte göz makyajı işlemi biter.
 7. Ten kısmına gelindiği zaman makyaj bazıyla cilt nemlendirilir.
 8. Daha sonrasında cilde uygun fondöten belirlenir ve yüze uygulanır.
 9. Sonrasında makyaj pudrası yardımıyla gözaltına, çene ve alın kısmına uygulanır ve dakika bekletilir.Bunun sebebi cildi daha pürüzsüz göstermek ve gözaltı morluklarını ortadan kaldırmaktır.
 10. Yaklaşık 15 dakika sonunda bir fırça yardımıyla pudra ciltten alınır ve kontur işlemine başlanır.Konturun amacı yüzde kusurlu olan bölgelere gölgelendirme yaparak görünmemesini sağmak ve yüzdeki gösterilmek istenen kısımları ortaya çıkarmaktır. Kontur işlemi genellikle burun yanak ve çene kısımlarında gölgelendirme yaparak gerçekleşir.
 11. Kontur uyguladıktan sonra dağıtarak gölgelendirme işlemi tamamlanır. Kaş kısmına rötuş kontur yaparak ya istenilen kaş oluşturulur ya da olan kaşın üzerinden geçerek belirgin hale getirilir.
 12. Allık uygulaması yapıldıktan sonra gözaltı, kaş altı, burun üstü ve allığın üst kısımlarına yoğun aydınlatıcı sürülür.
 13. Tercihen dudak üstüne sürerek dudakların dolgunluğu arttırılabilir.
 14. Son olarak da dudağa ruj işlemi uygulanır. İster koyu ister daha ten tonlarında kıyafete ve makyaja uygun ruj tercihi yapılarak sürülür.
 15. Makyaj işlemi bittikten sonra makyaj sabitleyici ile uzun saatler boyunca makyajın akmaması, sabit kalması sağlanır…

 

Gece Makyajı Vİdeosu: 

Reklam

Sizlerle en çok beğendiğimiz akşam makyaj videolarından birini paylaşmak istiyoruz:

 

Neden Gece Makyajı ve Ne zaman Kullanımı Uygundur?

Günlük hayatta kullanımı zor olmasına rağmen dikkat çeken bir makyaj türüdür. Tüm makyaj malzemelerini kullanarak oluşturulan bu makyaj doğallıktan uzaktır. Doğallıktan uzak olduğu için günlük hayatta tercih edilen bir uygulama değildir.

Eğlence alanlarına, Davet, söz, nişan ya da düğün organizasyonları için en uygun makyaj türlerinden biridir.

Bunun başlıca nedeni gün ışığının olmaması nedeni ile daha belirgin ve koyu hatlar ile yüz hatlarının ve dişiliğin öne çıkartılmasıdır.

Göz makyajı nasıl yapılır yazımızı okumak için HEMEN ZİYARET EDİN. 

ve

DİĞER GÜZELLİK YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN LÜTFEN  TIKLAYIN

Güzellik dolu günler ilerim.

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.