gece-lambasi-ile-uyumanin-zararlari

Özellikle çocukların gece lambası ile uyumaları zararlı bir alışkanlık…

Sağlık için yediklerimiz içtiklerimiz yaptığımız egzersizler ve yaşam şekli çok önemlidir. Fakat unutulmaması gereken vücudu yeniden organize etme sürecinin en önde etkeni yenilenmenin ve dinlenmenin en güçlü etkeni olan uyku en az diğer etkenler kadar önemlidir. Öyle ki sağlıksız uygu bir çok hastalığın kapısını sonuna kadar açmaktadır…

 

Işıkta uyumanın zararları nelerdir?

aydinlik-odada-uyumanin-zararlari
aydinlik-odada-uyumanin-zararlari

Sağlıklı uyku için odanın tamamen karanlık olması gerekli. Bu nedenle ışıkta uyumak aslında herhangi bir amaca hizmet etmiyor. Şöyle düşünün; “Çocuk iyi bir şekilde uyuyorsa neden gece kalksın, neden aydınlığa ihtiyaç duysun ki?” Işıksız ve mümkün olduğunca karanlık bir ortamda uyumak neden önemli ?lı uyku için odanın tamamen karanlık olması gerekli. Bu nedenle ışıkta uyumak aslında herhangi bir amaca hizmet etmiyor. Şöyle düşünün; “Çocuk iyi bir şekilde uyuyorsa neden gece kalksın, neden aydınlığa ihtiyaç duysun ki?” Işıksız ve mümkün olduğunca karanlık bir ortamda uyumak neden önemli ?

Her insanda gece salgılanan, melatonin denen ve biyoritmi belirleyen bir hormon bulunur. Melatonin hormonu gece salgılanır. Bu hormonun salgılanması için uyunan odanın tamamen karanlık olması gerekir. Gece lambası, aydınlık, güneş ışığı melatonin hormonu salınımını engeller.

Kötü uykunun en önemli etkenlerinden biri ışık kirliliğidir. Gelişen teknoloji, sokak aydınlatmaları, gece ışıklandırmaları, ışıklı süslemeler, kullandığımız cep telefonu, televizyon, tablet gibi ışınım sağlayan ışık kaynakları artık daha aydınlık bir ortamda uyumaya mecbur ediyor. Düşünün, bundan yıllar önce yıldızları kolayca görürken, sokak lambaları, araba ışıkları vs. ışık kaynakları nedeniyle yıldızları daha zor görebiliyoruz. Çevre ve evdeki tüm bu ışık kaynakları nedeniyle vücudumuz  melatonin hormonu salgılamamaya sebep olur.  Bu nedenle modern toplum ya daha kötü bir uyku ya da uykusuz geceler geçirmekte.

 

Korkuyu gideriyor fakat beden sağlığını bozuyor

Çocukların ruhsal sağlığı kadar bedensel hastalıklara karşı dayanıklı olması da çok önemlidir. Gece lambalarının faydaları bulunmadığı gibi korkmak ve güvenlik endişeleri ile uyurken gece lambasını açık bırakmak, cep telefonu veya tableti açık bırakarak film izlemek, televizyonu açık bırakmak, iyi bir uykunun şartlarından olan karanlık ve sessiz ortam etkenlerine zarar verir. Bu husus sağlı lı ve derin bir uyku için iyi bir yatak seçimi yapmaktan çok daha önemlidir.

Çocuklara karanlıktan korkma, korku gibi kodlamalar yapmak yerine, psikolojik olarak karanlığın sadece bir aydınlık olmama hali olduğunu, zararlı olmadığını, karanlıkta da uyunabileceğini/oturulabileceğini anlatmak, karanlığa alışmalarını sağlamak için onunla birkaç defa karanlık ortamda sohbet ederek uyumasını beklemekte de büyük yarar olduğunu söylemekte fayda var.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR İÇİN  DEVAM EDİN…

Sağlıklı günler dilerim

Benzer yazılar

Bir yorum var: “Gece ışıkla uyumanın zararları

  1. Gece lambaları ile uyumak insana huzur veriyor ama makalede belirtildiği gibi sağlıklı bir uykuya da engel oluyor. Ben çocuğuma karanlıktan korkmamasını, elektrik düğmesine basınca zaten ortalığın birden aydınlanacağını, güneş ışınlarının da doğal aydınlık, ayın da aydınlık olduğunu anlatıyorum. Ayrıca ben gün ışığında yani aydınlıkta uyuyamayanlar için göz bandı öneriyorum. En azından karaciğer melatonin hormonu bu şekilde salgılanabilir.

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.