Gece Çalışan Hamilelerin Düşük İhtimali Daha Yüksek

Hamilelik süresince yeme içme ve hareketlilik gibibir çok yaşam şekline dikkat etmek gerekir. Fakat bebek bekleyen anneler için en önemli şeylerden biri uykudur. Yapılan araştırmalar gece mesaisine kalan kadınlarda düşük yapma ihtimalinin daha da arttığını gösteriyor…

 

Reklam

Gece Mesaisi yapan Kadınlarda düşük ihtimali Artıyor

gece-calisan-kadinlarin-dusuk-ihtimali-daha-yuksek-2

Aslında yaşamın her anında sağlıklı gece uykusu tüm insanlar için hayati önem taşıyor vücuttaki bir çok hormon gece saatlerinde salgılanıyor ve bu hormonlar bedenin sağlıklı biçimde yenilenmesini sağlıyor.

Hamile kadınlarda ise gece uykusu normal insanlardan çok daha değerli. Gece uykusu annenin bedensel olarak yenilenmesini sağlarken anne karnında ki fetüsün de gelişimi ile direk olarak ilgili.

Öyle ki yapılan bilimsel araştırmalar gece uykusunu uyumayan ve gece çalışmak durununda olan annelerde düşük ihtimalinin arttığını kanıtladı.

 

Kopenhag Frederiksbeg Hastanesi Gece Çalışan Gebe Araştırmaı

gece-calisan-kadinlarin-dusuk-ihtimali-daha-yuksek-3

Kopenhag’da bulunan  Frederiksbeg Hastanesi Meslek ve Çevre Sağlığı Departmanı tarafından gerçekleştirilen araştırmada, hamileliği süresince gece çalışan hamile anne adayları gözlem altına alınmış .

22.744 kadının Danimarka Tıbbi Doğum kayıtlarından gebelik sonuçları  takip edilmiş. Takip sırasında hangi gebeliğin düşük ve  hangi olumlu sonuçlandığı bilgileri incelenmiş .

Yapılan araştırmalarda  10 bin 47 kadın arasında, 3. hafta ile  21. haftalar arasında gece işlerinde çalışan anne adaylarının 740’ı düşük yapmış. Normal saatlerde çalışan ve gece uykusu uyuyan anne adayı 12 bin 697 kadından düşük yapanların sayısı 1.149 olduğu tespit edilmiş..

 

Reklam

“Haftada 2 gün gece mesaisi %32 , her gün mesai 2 kat Düşük ihtimalini arttırıyor”

Gebeliğin 8-22. haftaları arasında haftada 2 veya daha fazla gece vardiyası yapan hamile kadınlarda düşük yapma riskinde yaklaşık yüzde 32’lik bir artış olduğu gözlemlenmiştir.

Araştırmacılar aynı zamanda bir ay boyunca 26 kez gece çalışmış gebelerin düşük yapma olasılığının yaklaşık olarak 2 kat arttığını da belirtiyorlar. Bu durum sadece gece çalışan enna adaylarında değil aynı zamanda UYKU PROBLEMİ olan kadınlar içinde geçerli .

 

Hem Kendi sağlığınız Hem de Doğacak olan bebeğinizin sağlığı için Gece uykusunu çok sağlıklı uyumalısınız.

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Mutlu günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.