gebeler-sicak-hava-deniz-gunes

Hamilelere sıcak hava 

Aşırı yükselen hava sıcaklığı nedeniyle yaz mevsimi normallerinin üzerine çıkan hava sıcaklıkları sebebiyle gebelerin hem kendilerini ve hem de bebeğin sağlığı için aşırı sıcaktan ve güneşten korunması gerekmekte.

Hamilelik döneminde vücudun sıvı ihtiyacı artar. Bu nedenle her gün en az 2-3 litre sıvı tüketmek şart olup, bol su, taze meyve suları, ayran içmek gerekir. Bu içecekler dışında et, süt, yoğurt, peynir gibi değerli protein kaynaklarının az yağlı olanlarının tercih edilmesi gereklidir.

 

Gebeler kendilerini güneşten korumalıdır;

Hamilelerin; Bunaltıcı yaz sıcaklarında Güneş ışınlarının en dik olarak geldiği saatler olan 11.00-16.00 saatleri arasında güneşlenmemesi, doğrudan güneş ışınlarına hem de uzun süreli olarak maruz kalmaması gerekmektedir. Aşırı sıcak ve güneşli havalarda dışarı çıkılması zorunlu ise yüksek koruyucu faktörlü güneş kremleri kullanmaları, güneş gözlüğü takmaları ve başlarına güneş geçmemesi için şapka takmaları en uygun tedbir olacaktır.

Hamilelik sürecinde denize girebilir mi, Gebelerin güneşlenmesi bebeğe zararlı mı? 

Aşırı sıcak havalar ve aşırı güneş ışınlarına maruz kalma hem anne hem de bebek sağlığı için tehlike oluşturur. Bebeğin aşırı sıcaklığa maruz kalmaması oldukça önemli olup, bebekte anomali tehlikesine dahi neden olabilir.

Güneş ışınlarının radyasyon etkisi de düşünüldüğünde bunların fazla alınması bebek için risk oluşturabileceğinden, gebelerin güneşlenirken aşırıya kaçmaması, çok kısıtlı sürelerle güneşlenmesi gereklidir.

Öneri: Gebeler 15-20 dakika gibi kısa süreli olarak denize girip, sonrasında gölgede oturmalıdırlar.

Gebeler havuza girebilir mi?

Havuzlar denizler gibi kendilerini temizleyemediğinden çeşitli hastalıkların yayıldığı alanlardandır.Evet havuzlar da klor gibi kimyasallarla temizlenir fakat  Denizde olduğu gibi sürekli  dezenfektan niteliği bulunduğundan, bulaşıcı hastalıkları havuzda kolayca kapmak olasılık dahilindedir. Bu nedenle hamileler havuz yerine deniz tercih etmelidir. Gebeler yine de havuza girmek istiyorsa iyi denetlenen kaliteli havuzlara girmelerini tavsiye ederiz.

KADIN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

VEYA

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILAR ve HABERLERİ OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı ve estetik günler dileriz

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.