Gaz Problemi 

Gaz şişkinliği ve sancısı hepimizin zaman zaman yaşadığı bir sorundur. Gazın varlığı aslında insan sağlığı açısından çok genel bir durumdur. Yani doğal olarak her insan belli miktarda gaz taşır ve çıkartır. Gaz birikmesi sorunlarından en yaygın olanı gaz şişkinliği ve gaz sancılarıdır. Kimi zaman o kadar şiddetli olur ki doğum sancısına denk görülür veya pankreas patlaması yada kalp krizi diye doktora gidilme durumu veya hamilelerde doğum geliyor diye yanlış alarm yaşattığı oldukça sık rastlanan bir durumdur . Aslında sorun gazın varlığı değil vücuttan atılamaması durumudur.

Reklam

Bugün sizlerle gaz problemi, gaz şişkinliğine neden olan gıdalar ve gaz Şişkinliğini azaltan gıdalar hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

Gaz Sorunu nasıl giderilir

Öncelikle bilinmesi gereken şey yukarıda da yazdığımız gibi gazın varlığı değil gazı vücuttan tamama nedeni ile meydana gelen şişkinlik ve sancıdır. Genellikle çok ciddi olmasa da yaşam konforunu oldukça olumsuz etkiler.

Gazın vücutta birikmesinin ve atılamamasının en önde gelen nedenleri beslenme alışkanlıkları ve yaşam alışkanlıklarıdır. Sağlıklı ve doğru biçimde beslenilmesi durumunda ve düzenli hareket yani egzersiz ile gaz birikme sorunu en aza iner.

Gaz sancısı ve şişkinlik sorununa neden olan vücuttaki kaynaklar 2 tanedir. SIBO ve IBS

 • SIBO Nedir ?

SIBO İnce Bağırsakta Bakteri Fazlalaşması duruuna verilen addır . Sindirim kanalındaki bakterilerin ince bağırsakta fazlalaşarak yerleşmesidir. Artan bu  bakteriler sindirilmemiş karbonhidratları fermente eder, bu da hidrojen ve/veya metan gazı oluşumuna sebep olur.

 • IBS

Genelde teşhis konulamayan tüm sindirim sorunlarında IBS (Hassas Bağırsak Sendromu) durumu olduğu söylenmektedir. . IBS teşhisi konan kişilerin % 50’sinde esas sorun SIBO. Diğer % 50’nin de semptomlarının altında geçirgen bağırsak, kandida fazlalaşması, parazitler veya gıda intoleransları gibi nedenler yattığı düşünülmektedir. .

Gaz Şişkinliğini arttıran ve Sancıya Neden olan Yiyecekler Nelerdir ?

gaz-sorunu-ile-ilgili-bilmeniz-gerekenler-2
 • Süt ürünleri
  İnsanların % 75’i sütte bulunan laktozu sağlıklı biçimde sindiremez. Bunun sebebi laktozu parçalayacak laktaz enziminin eksik olmasıdır. Bunun sonucu laktoz bağırsaklarda fermente olarak gaz, şişkinlik, karın ağrısı ve ishale neden olur. Laktoz intoleransı olmasa da sütte bulunan kazein ve whey proteinleri nedeniyle sindirim sorunları ortaya çıkabilir çünkü bu proteinler de gluten gibi sindirimi zor proteinlerdendir, inflamasyona neden olarak otoimmün bir reaksiyon başlatabilirler.

 

Reklam
 • Baklagiller
  Baklagillerin gaz ve şişkinliğe neden olma konusunda kötü bir şöhretleri var. FODMAP açısından zenginler. Bu kısa zincirli karbonhidratların vücut tarafından parçalanması çok zor. Sindirilemeyince bağırsak bakterileri tarafından fermente edilerek ciddi ölçüde gaza neden oluyor. Özellikle otoimmün hastalığı olanlara baklagillerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz.
 • Elma
  Elma früktoz ve sorbitol açısından zengindir. Bunların ikisi de FODMAP’tır ve sindirim sorunları yaratabilir. Gaz ve şişkinlik sorununuz varsa elma yerine başka meyveleri tercih edebilirsiniz. Mesela orman meyveleri (beriler), turunçgiller veya muz tercih edilebilir.
 • Gazlı içecekler
  Bu içecekleri içerken yutulan hava gaza neden olur. Tüm gaz ve şişkinlik nedenlerini ortadan kaldırdığınız halde bu sorunlar devam ediyorsa içtiğiniz gazlı maden suyu bile buna neden oluyor olabilir.

 

 • Gluten

Glutenli bir gıda yedikten sonra gaz, şişkinlik ve sancı olması çölyak veya çölyak olmayan gluten intoleransı belirtisidir. Ancak öte yandan çölyak olmayan kişilere gluten verildiğinde, plasebo verilen kişilere göre daha fazla gaz, şişkinlik ve sindirim sorunları yaşamışlar. Bunun nedeni glutenin geçirgen bağırsak sorununa  yol açması olabilir. Gluten içinde bulunan gliadin adlı sindirimi zor protein bağırsak duvarındaki vilus adı verilen organellere hasar verir. Organeller zarar gördüğünde sindirim için gereken enzimleri üretemezler. Gliadin ayrıca bir bağışıklık cevabı da tetikleyerek otoimmün hastalık başlatır.

Gaz ve şişkinliği azaltan yiyecekler:

 • Salatalık
  Salatalıkta bulunan kuersetin adlı flavanoid anti inflamatuar etkisiyle bağırsakları rahatlatarak şişkinliğe iyi gelir. Ayrıca salatalık yüksek su oranıyla vücuttan fazla suyun atılmasına da yardımcı oluyor, bu da sıkışmış gazın giderilmesini sağlıyor.
 • Zencefil
  Zencefil binlerce yıldır sindirim sorunlarını gidermek amacı ile  kullanılıyor. İçerdiği bileşikler gaz giderici etki yapıyor.
 • Muz
  Muz zengin potasyum içeriğiyle vücuttaki sıvı dengesini destekler ve dirençli nişasta (resistant starch) içeriği zengindir. Bu da kabızlık sorununu giderir ve şişkinliği azaltır . Özellikle Hafif yeşil henüz tam anlamıyla olgunlaşmamış muz yerseniz hem dirençli nişasta içeriği daha zengindir hem de daha az şeker içerir.
 • Ispanak
  Ispanak magnezyum açısından çok  zengin bir gıdadır . Magnezyum sindirim enzimlerinin üretiminde önemli rol alır. Ispanak ayrıca bağırsak hareketlerini de destekler ve kabızlığa karşı çok etkili bir sebzedir .
 • Kereviz
  Kerevizin su oranı çok fazladır (% 95), aynı zamanda potasyum açısından da zengindir. Bu da gazla bağlantılı su tutulumunu kontrol eder. Kereviz uzun zamandır beri sindirime destek olarak kullanılır, günümüzde geçirgen bağırsağın onarımında kullanılıyor. Kerevizde ki çözünmeyen lifler bağırsak hareketlerini destekler. Daha fazla şişkinliğe sebep olmaması için Kereviz pişirilerek yenmelidir ki çözünmeyen lifler yumuşasın.

Gaz Sorunu Yaşamamak için Hareketi Unutmayın

Gaz birikmesi ile ilgili en önemli nedenlerden birinin hareketsizlik olduğunu unutmayın.

Doktorlar yeni doğan annelere doğum şişkinliğinin ve sancılarının azalması için , ameliyat olanların gaz sıkışması sorunu yaşamaması ve metabolizmalarını harekete geçirerek sağlıklı bağırsak hareketlerine kavuşmaları için belli aralıklarla yürütürler. Çünkü yürümek gazın vücuttan atılımını hızlandırır.

Düzenli olarak yemeklerden yarım saat sonra 30 dakika ile 1 sat arası orta tempoda yada yavaş tempoda yürüyüşler yapabilirsiniz. Eğer gaz yapan yiyecekler yediyseniz bu süreyi yarım saat daha artırabilirsiniz. Hem böylece hep fit kalırsınız 😉

Eğer durumunuz sürekli oluyorsa Mutlaka Doktora Başvurun

Eğer gaz sıkışması, şişkinlik ve sancı gibi durumlarınız sürekli oluyor ve dinmiyorsa doktorunuza başvurun başka bir sorun sancılara neden oluyor veya ilerleyen bir sindirim sorununuz olabilir.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Gaz Sancısız sağlıklı günler dilerim .

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.