Fazla Kilo Yapan Yiyecekler

Fazla kilosu olan bir çok kişinin  ortak olarak söylediği ; “Su içsem de yarıyor !” efsane cümlesinin yanı sıra bizi cezbeden yiyecekleri tüketerek edindiğimiz fazla kilolardan çok da mutlu olmayan bayanlar için sakıncalı bazı yiyecekleri sizinle paylaşmak istiyoruz. Her şişman bayanın söylediği gibi “şişmanım ama mutluyum” avuntusu içerisinde olmayan siz bayanlara özellikle hangi tür yiyeceklerden uzak durmanız gerektiği konusunda bilgilendirerek sağlıklı bir bedene sahip olunması konusunda yol göstermek istiyoruz….

 

KİLO YAPAN YİYECEKLER NELERDİR ?

fazla-kilo-yapan-yiyecekler-pizza
fazla-kilo-yapan-yiyecekler-pizza

Aşağıda ki gıdalar vücudun kilo tutmasına ve yakılarak vücuttan atılması zor lan gıdalar arasından seçtiklerimizi içermektedir. Aynı gıdaları farklı malzemeler ile bulabilirsiniz veya kendiniz yaparak daha sağlıklı şekilde tüketebilirsiniz.

  • Pizza 

İtalyan kültüründen ülkemize girmiş olan Pizza içerisinde muhteşem erimiş mozarella peyniri ve üzerinde yer alan çeşit çeşit, salam sucuk zeytin domates ve üzerine bu malzemeleri serildiği hamur ile kilo aldıran tehlikeli yiyecek türlerinin başında gelmekte. Karbonhidrat, protein, hamur, tuz gibi tüm aslında ayrı ayrı tüketilmesi gereken her şeyi aynı anda vücudumuza enjekte eden Pizzanın en belirgin özelliği sürekli tüketildiğinde ilk başlarda kilo aldırmaması ve ardından bir anda mısırın patlaması gibi bir anda kilo aldırma özelliğidir.

 

  • Pideler

Aynen Pizza gibi özellikle peynir ve etlerin birleştiği pide çeşitleri her ne kadar lezzetli olsalar da aynen Pizzalar gibi ani kilo alımlarına sebep olmaktadır.

 

  • Hamburger, Cheese-Burger ve Kızartılmış Tavuklar
fazla-kilo-yapan-yiyecekler-hamburger-cheeseburger-kizarmis-tavuk
fazla-kilo-yapan-yiyecekler-hamburger-cheeseburger-kizarmis-tavuk

Genel isimleri Fastfood ( hızlı yemekler) olan bu gıdalar yine protein karbon hidrat yüklemelerinin yanı sıra yanlarında verilen kızartılmış patates soğan halkası ve tavuk parçaları gibi ürünler ile kızartma olan yağları da ek olarak vücudumuza sokmakta bunun yanı sıra bir de şekerli içecekler ile sunulmalarından ötürü kilo aldırma etkisi katlayarak artmakta.

Tavuklar da aslında yüksek protein değerleri olması ve düşük kalorili olarak enerjiyi vücuda sağlamasının yanı sıra kızarmalarından ötürü kızartıldığı yağın üzerinde kalan kısmını direk olarak vücut stoklarına eklemekte.

 

  • Çikolata ve şekerler
fazla-kilo-yapan-yiyecekler-cikolata
fazla-kilo-yapan-yiyecekler-cikolata

Seratonin salgılatan bu mutluluk verici yiyecek anlık mutluluk vermesinin yanı sıra her bir gramı eş değer bir margarin değerinde olması nedeni ile kilo aldıran yiyecekler listemizde yer almakta.  Tabi şekerlerin tümü de aynı statüde yer alarak salgıladığı mutluluk hormonu yanı sıra fazla kilo alarak da hayatımıza dokunuyorlar…

 

  • Şuruplu tatlılar
fazla-kilo-yapan-yiyecekler-suruplu-tatlilar
fazla-kilo-yapan-yiyecekler-suruplu-tatlilar

Kısaca baklava ve türevleri olarak adlandırabileceğimiz bu tatlılar şekerli şurupları ve bu şurupların kızartılarak üzerlerine dökülmesi ve hamurdan yapılıyor olmaları sebebi ile uzak durulması gereken 3 beyazdan ( 3 Beyaz : un, tuz ,şeker) 2 sini eş zamanlı olarak içerisinde barındırmakta.

 

Peki Bu gıda türlerini tüketmemeli miyiz ?

Her ne kadar bu gıdaların sağlıklı olanları üretilmekte fakat itiraf etmeliyiz ki aynı lezzeti ne yazık ki damaklarımıza tattıramamakta.

Bu lezzetli gıdaları tüketmeyin demiyoruz fakat haftada en fazla 1 günü bu tip gıdaları alarak geçirmeniz hem fazla kilo problemini yaşamanıza engel olacak hem de sağlıklı olabilmek açısından dikkat etmeniz gereken yemek düzeninizi sağlamış olacaksınız.

 

KİLO VERME KONUSUNDA KESİM ÇÖZÜMÜ OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN

 

https://www.sihirlikadin.com/100-etkili-kilo-verme-yontemleri/

 

Unutmamanız gereken şey kilonuza dikkat etmenin yanı sıra sağlıklı olarak beslenmenizdir.

 

 

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.