Evde Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Saçlarınızı boyatmak için kuaföre gitmeyi tercih etmiyorsanız ve kendi imkanlarınız ile evde boyamak istiyorsanız bunu sağlıklı yöntemler ile yapmanız gerekir. Elbette ev ortamında kendi emekleriniz ile son derece sağlıklı bir saç boyama yapmanız mümkün. Hatta kuaförde boyatmaktan daha sağlıklı bile olabilir. Tüm bunlar sizin elinizde. Belirli durumlara dikkat etmeniz halinde hem kendi işinizi kendiniz görmüş hem de daha sağlıklı bir işlem yapmış olursunuz. Elbette bir de bunun maddi yanı da var. Hem de göz ardı edilmeyecek kadar büyük bir yan. Kuaförlerde veya güzellik salonlarında saç boyatmak için büyük paraları gözden çıkarmanız gerekir çoğu zaman.

EVDE SAÇ BOYARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

evde-sac-boyarken-dikkat-edilmesi-gerekenler-2

Saçlarımızı satın aldığımız saç boyası  ile kendi imkanlarımızla boyadığımız zaman  çoğu zaman istediğimiz sonucu alamayız bunun en yaygın nedeni saç boyamanın temel kurallarına uymuyor olmamızdır. Hatırlamanız gereken önemli şeylerden biri saçlarınızın sağlıklı durumda olup olmadığıdır. Eğer saçlarınız cansızlaşmış ve sağlığını kaybetmişse gerek kuaförde boyatmak  gerekse evde kendi saçınızı boyamanız boyalarda bulunan ağır kimyasallar nedeni ile saçınıza ve saç derinize zarar verebilir. Saçlarınızı Güzelleştiren doğal yağlar ile saçlarınızı sağlığına kavuşturmanız mümkündür. . Bu Şekilde saçlarınızı tedavi ederek boya uygulamanız daha faydalı olacaktır.

  • Önce Saç Renginizi Netleştirin

Elbette ilk yapmanız gereken nasıl boya yapacağınızı öğrenmektir. Zaten birçok kadın bunu bilir. Hiç boya yapmamış kadınlar bile saçlarını boyatırken 3-4 kere baktıysa bile işin kabasını öğrenmiş olur. Bu durumdan sonra da saç rengine iyi karar vermek lazım. Her renk herkese iyi gider diye bir durum yok. Bazı renkler asla sizin renkleriniz değildir. Size yakışanı seçmeye özen gösterin.

  • Talimatları Özenle Okuyun

Daha önce saç boyamanız ve bu işi iyi yapmanız talimatları okumanıza gerek olmadığını göstermez. Kaç kere boya yaparsanız yapın her seferinde talimatları özenle okuyun. Marka değişikliği, renk değişikliği ya da en basitinden her aldığınız üründe yapılan değişiklikler sonucu istemediğiniz bir görünüme maruz kalabilirsiniz. Bu yüzden her seferinde talimatlara özen gösterin.

  • Eldiven Kullanmayı Unutmayın

Saç Boyaları bir çok ağır kimyasal içerir bu sebepten dolayı gerekli önlemleri almanız çok önemlidir. Bunun için boyaların içerisinde çıkan eldivenleri kullanabilir veya tıbbi eldivenlerden kullanabilirsiniz.

  • Başlık Olmadan Olmaz

Kimi hanımlar için gereksiz görülse de saç boyama işleminin olmazsa olması başlıktır. Özellikle gölge yapmak istiyorsanız başlık olmadan yapmanız imkansız gibi bir durumdur.

  • İhtiyaç Olduğundan Daha Fazla Alın

Örneğin bir kutunun yeteceğini düşünseniz bile bir kutu alıp gitmeyin eve. İşinizi sağlama almak her zaman daha güvenlidir. Saçınızın neredeyse tamamını boyadınız. Ufak bir bölüm kaldı ve bir baktınız boya bitmiş. Bir kutu boya daha almadığınız içi saçınız rengârenk bir görünüm alsın ister misiniz?

  • Saçları Doğru şekilde Boyayın

Saça Boya süremeden önce saçlarınızı bir avuç içini geçmeyecek şekilde parçalar düzenli şekilde ayırmanız ve boyayı diplere bastırıp uçlara doğru birkaç defa  iterek sürmeniz gerekir dağınık boyarsanız saçlarınızda renk dalgaları oluşur. Tabi bu dalgaları istiyorsanız o sizin tercihinizdir.

  • Kademeli Olarak İlerlemek Şart

Saç renginiz çok koyu yahut çok açık bir olacaksa kademeli boyama özen gösterin. Bu şekilde istediğiniz renge daha uzun fakat daha sağlıklı şekilde dönmüş olursunuz. Ani şekilde sarıdan siyaha gibi yada siyah saç renginden Platin saç rengine dönmek isterseniz 1 defada hem sonuç almanız zorlaşır hem de görünüm olarak bazı estetik bozan durumlara yol açabilir.

  • Boya Lekelerinin Çözümü: Vazelin

Birçok kişi tarafından pek bilinmez ama saç boyama da en iyi ipucu vazelindir. Saç boyarken kulaklara, alnınıza enseye bulaşan boyalardan çabuk kurtulmak istiyorsanız en basit çözüm vazelin. Boya olmasını istemediğiniz bölgelere vazelin sürün öyle boyamaya başlayın. Böylece boyalar leke bile olamadan kolaylık ile çıkacaktır.

Saç Boyama Örnek

evde-sac-boyarken-dikkat-edilmesi-gerekenler-3

Sizlerle saç boyama ile ilgili en beğendiğimiz videolardan birini paylaşmak istiyoruz.

Saç Renginizin Boyama işlemi ardından 2-3 yıkamadan sonra belli olacağını unutmayın.

“Saçlarınız Hemen rengini gösterir mi ?”

Ne yazık ki öyle reklamlarda söylediği gibi saçınız hemen rengini göstermeyebilir. Saçlarınızın boyama işlemi ardından istediğiniz renkte olup olmadığını anlayabilmeniz için biraz süre geçmesi gerekmektedir.

Bunun nedeni saçın tüm boyayı tutmaması ve bir kısmını atma durumudur. EN sağlıklı şekilde saçlarınızın arzu ettiğiniz renge ulaşıp ulaşmadığını anlamanız 2-3 yıkama sonrası boyanın akmasının bittiği zaman anlarsınız. Bu süreçte boyalı saçlara uygun olan şampuan türlerini kullanmanız daha yararlıdır.

SAĞLIKLI SAÇLARA SHİP OLMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLERİ ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN .

ve

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN LÜTFEN  TIKLAYIN

Güzel bir gün dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.