Ev temizliği malzemeleri kanser yapabilir

Hepimiz evimizde mutlaka farklı konularda temizlik malzemeleri kullanıyoruz. Farklı markaların ürettiği farklı amaçlar için kullanılan bu temizlik malzemelerinin fiyatları da farklılık gösteriyor. Kadın sitesi sağlık ve tavsiyeler bölümünde ” temizlik malzemelerinin sağlığımız üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkiler” yazımızı sizinle paylaşmak istiyoruz…

 

Mikroplardan arınmak için kullandığımız temizlik malzemeleri başka hastalıklara sebep olabilir !

ev-temizligi-malzemeleri-kanser-yapabilir-mi

 

Öncelikle sizlere deterjan kullanmayın gibi bir telkinde bulunmadığı mızı belirtmek istiyoruz. Fakat aralarında olan rekabet Dolayısıyla televizyon reklamlarında da bize söylendiği gibi birinin diğerinden daha hızlı yıkadığı ya da birinin diğerinden daha az kullanarak daha iyi temizlik sağladığını iddia eden temizlik ürünleri satıcıları zamandan kazanma ve tasarruf edebileceğinizi iddia ederken acaba sağlığımızla oynuyor mu?…

 

Evet doğrudan yada dolaylı yollardan ne yazık ki bu ürünlerin birçoğu sağlığımız açısından tehlike oluşturabilir.

Öncelikle şunu hatırlatmamız gerekiyor hastalanmak için illa mikrop kapmak diye bir şart söz konusu değil. Aynı zamanda bedenimize bir şekilde giren ve hatta nüfuz eden kimyasal ürünler iç organlarımıza zarar verebilir veya bizi zehirleyerek sağlığımızı kaybetmemize neden olabilir. Buna basit bir Örnek vermek gerekirse kanser mikrobu diye bir mikrop yoktur ve bulaşıcı değildir herhangi bir yöntemle bir insandan bir insana geçemez ya da çok kirlenince kanser olmazsınız. Fakat çok yoğun bir biçimde kimyasal ürünler ile temas etmeniz veya bir şekilde gıdalar ile birlikte tüketiyor olmanız sizi kanser yapabilir.

 

Temizlik malzemelerinde ki tehlike nasıl oluyor ?

ev-temizligi-malzemeleri-kanser-yapabilir-kullanırken-icerigi-okuyun
ev-temizligi-malzemeleri-kanser-yapabilir-kullanırken-icerigi-okuyun

Öncelikle temizlik malzemelerini içeriklerinden bahsedelim. Kimyasal maddeleri teker teker burada sizinle paylaşmayacağız Fakat bu kimyasal maddelerin vücut üzerindeki olası etkilerini ve sağlığımız ile ilgili yaratabileceği sorunları sizinle paylaşmak istiyoruz.

Bugün marketlerde elinizi uzatıp kolayca alabileceğiniz temizlik ürünlerinin birçoğunun içerisinde çok zehirli maddeler bulunmakta. Üretici firmalar bu temizlik malzemelerinin hepsinin üzerine içeriklerine yazmak ile yükümlü ve kimsenin bu Hukuki sorumlulukta kaçtığını düşünmüyor ve hepsini yazdıklarını ümit ediyoruz.

Fakat üzerinde içeriği yazıyor olması o ürünü size zarar vermeyeceği anlamına gelmiyor aksine size verebileceği zarar konusunda da sizi bilgilendiriyor Fakat çok ciddi bir sorun var kullanım konusundaki bilinçsizlik.

Türkiye’de bir hastalık olan Neyi nasıl kullanacağını kullanırken öğrenmek gibi cahilce bir davranış biçimi. Ikinci bir problem se zamandan kazanmak ve hatta tasarruf edebilmek amacıyla daha hızlı yıkayan veyahut da daha ucuz ürünlerin tercih edilip aynı temizliğin gerçekleşmesi sonucundan memnun olma durumu.

Çok basit bir dille anlatmak gerekirse bir ürün herhangi bir konuda bir şeyi çok hızlı temizliyor sa genelde temizlediği malzemenin  üzerinde insanı zehirleyen bilme ihtimali olan kimyasal maddeler o kadar fazla yer alıyor demektir. Çok basit olarak şöyle düşünelim Bu bir bulaşık deterjanınız var ve bulaşıklarınızı onunla yıkıyorsunuz çok daha kısa sürede çok daha az kullanmanıza rağmen bulaşıklarını çok hızlı temizleniyor Bunun nedeni içerisinde o lekeleri çıkartabilmek için o lekelerini çıkarma ihtimali olan mikroplardan çok daha tehlikeli olan kimyasal maddelerin kullanılmış olmasıdır.

Aynı şey çamaşır makinesi deterjanları için de geçerlidir bu kimyasallar çamaşırların üzerinde ki kirli görüntülü neden olan mikrop ihtiva ettiğini düşündüğünüz ve bunlardan arınmak İstediğiniz zaman kullandığınız çamaşır deterjanları içerisindeki kimyasallar o mikroptan ve o kirden çok daha sağlığınız açısından tehlikelidir. Yüzey temizleyiciler aynı şekilde çok yüksek oranda kimyasal maddeler içermektedir.

Konuya şöyle değinelim temizlediğiniz tabağınıza dolabınızın içerisine koyduğumuz ve kimyasaldan doğru şekilde alınmamış olan babanızın içerisine tekrar yemek koydunuz ve o yemeği yediniz artık O zehirli kimyasal ağzınız yoluyla midenizde. Aynı şekilde kıyafetlerinizi yıkadınız ve kuruduktan sonra üstümüze giydiniz birçok insanın bilmediği en önemli şeylerden biri derinin insan vücudunun en büyük organı olduğudur ve bu organ üzerindeki gözenekler aracılığı ile nefes almaktadır. Dolayısıyla Derimizin üstünde saatlerce taşıdığınız o kıyafetin üzerinde eğer doğru şekilde alınmadıysa o kimyasal duruyor demektir ve deriniz onun soğuyacak demektedir.

Yüzey temizleyiciler ile sildiğiniz ve pırıl pırıl yaptığınız mis gibi kokan eviniz ve aynı şekilde üzerine çıplak ayakla bastığınız yüzeyden aldığınız doğru şekilde kimyasaldan arınmamış olan yüzeyden ayaklarınız aracılığıyla bedeninize kimyasal Aynen deride olduğu gibi girmekte. Bunun yanında o güzel koku olarak ciğerlerimize çektiğimiz esansta da kimyasal maddeler mevcut.

Bu arada diş macunu diye bir gerçek de söz konusu florür zehirli bir maddedir ve yutulması kesinlikle çok tehlikelidir fakat dişlerimizi temizlemek içinde kullandığımız diş macunun içerisinde florür mevcuttur ve yutulma ihtimali diğer bu bahsettiğimiz bütün kimyasallardan çok çok daha fazladır…

 

DURULADIKTAN SONRA SORUN  KALIYOR MU ACABA ?

ev-temizligi-malzemeleri-kanser-yapabilir-durulamaya-dikkat

Bu cevabı önemli bir soru. Ne yazık ki bu konuyla ilgili Biz net bir bilgi veremediğimiz gibi de üreticilerde bu konuyla alakalı olarak gerekti duyduğumuz bilgiyi bizlere ne yazık ki net bir biçimde açıklamaktadır.

Temizlik malzemelerinin birçoğunun kullanım paragrafların da yutulması halinde veya yıkandıktan sonra bol su ile durulayınız gibi bir ibare bulunmaktadır.

Sorumuza bir soru daha ekleyelim bol su ne kadardır ve hangi ürün için ne kadar o birimini bilmediğimiz bol su ile durulama gerçekleştirmeniz gerekiyor?

Bu tarz zehirlenmelerinin birçoğunda konu hemen gerçekleşmekte Aynen Siyanür de veyahutta arsenik de olduğu gibi yavaş yavaş vücuda nüfus ettiği için yıllar içerisinde kanser gibi birçok ciddi hastalığa neden olabilmektedir.

Çok fazla seçeneğimiz olmamakla birlikte mümkünse algınız da oluşmuş olan”; bol su” ile durulama durumunu üzerine bir o kadar Daha fazla su kullanarak doğrulayarak riski en aza indirmenizi tavsiye ediyoruz.

TAVSİYELER ve KİŞİSEL GELİŞİM KONUSUNDA DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN BURAYI ZİYARET EDİN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN. 🙂 

Sevgi ile Kalın …

Sağlıklı ve güzel günler diliyoruz.

Benzer yazılar

Bir yorum var: “Ev temizliği malzemeleri ve kanser

  1. Önerebileceğiniz sağlığa zararlı olmayan temizlik ürünü markaları var mı ?

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.