Ev Kazalarına Dikkat Edin

Kaza genel anlamıyla iş yaşamında veya sokakta başımıza gelen herhangi bir ihmal veyahutta dikkatsizlik sonucu hayatımızı tehlikeye atan durumlar için ifade edilen bir terimdir. Kadın sitesi tavsiyeler  bölümümüzde sizlerle ” ev kazaları ve korunma yöntemleri “konusunu paylaşmak istiyoruz…

 

Ev kazası nedir?

ev-kazalarina-dikkat-2.

İnsanlar doğal bir refleks olarak dışarı çıktıklarında kendilerini güvende hissettikleri alan olan ev dışında oldukları için çok daha dikkatli ve temkinli davranırlar. Dolayısıyla dışarıda meydana gelen kazaların olasılığı evde başımıza gelen kaza sıklıklarından çok daha azdır.

Ev kazaları ise genellikle güvende olduğunuzu zannettiğimiz alanlar içerisinde Başımıza Gelen olumsuzlukları ifade eder. Benim kazalarının sonuçları zannettiğimiz kadar masum değildir. Çok ciddi olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Fakat çoğunlukla ev kazaları bizim hallerimiz sonucu meydana gelir ve güvenli alan olarak gördüğümüz evlerimizde meydana gelmesinin nedeni çoğunlukla ihmallerimiz veya dikkatsiz olmamızdan kaynaklıdır…

 

Ev Kazalarının Nedenleri

ev-kazalarina-dikkat-3

Ev kazaları Aynen iş kazaları gibi evde bulunan ve evin yönetiminden sorumlu olan kişilerin iş yönetiminden sorumlu olan kişiler gibi çoğunlukla ihmal veya bilgisizlikleri nedeniyle meydana gelir.

 • En çok zamanımızı geçirdiğimiz evimiz konusunda güvenlik önlemlerini yeterli biçimde almamamız en önemli ev kazaları nedenlerinden biridir.
 • Düzenimizi öncelikli olarak güvenlik olarak görmemeniz ev kazalarının yaygın biçimde yaşanma nedenlerinden önde gelenidir.
 • Estetik kaygısı ile uygun olmayan malzemeleri uygun olmayan işlere atama mızda en önde gelen ev kazası nedenlerinden biridir.

Doğru şekilde üretilmemiş malzemeler kullanmak ise çoğunlukla çok ciddi sonuçlara yol açan problemlerden biri iken sorumluluk tamamı ile evde yaşayan bireylere ait değildir…

 

Ev araçlarından kaynaklanan Ev Kazaları

Özellikle bu konuda üreticilerin sorumlulukları evde yaşayan kişilerden çok daha öncelikli olmakla beraber bu üreticilerin insan sağlığını tehdit edebilecek şekilde ürünleri üretiyor olma ihtimallerini denetlemesi gereken kurumların sorumlulukları da en az üreticiler kadar fazladır.

Duş almak için içerisine girdiğiniz bir duşakabinin camını bir darbe alma ihtimali çok yüksektir Çünkü Duş alırken kolumuz bacağımız duşakabin camına değebilir. Bu camın darbeye dayanıklı olması veya kırılması halinde insan sağlığına zarar veriyor olma ihtimalinin en az olması üreticinin sorumluluğu dur.

Ya da tüketicinin doğru kullanımına rağmen bir saç kurutma makinesinin elektrik çarpması tüketicinin sorumluluğundadır ve tüketicinin bu konuda kontrolü pek de mümkün değildir…

 

Ürün kaynaklı ev Kazaları nasıl önlenir

ev-kazalarina-dikkat-4
 • Öncelikle evde hem ihtiyacınız hem de Estetik anlayışımıza uygun olan malzemeleri seçerken güvenlik konusunu da göz ardı etmemeniz gerekmekte ve bu konudaki devlet kurumları tarafından gerekli olan onaylarının alınmış olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Nihayetinde Ben dikkatli olursan bir şey olmaz duygusu ile kendinize güveniyor olabilirsiniz fakat dikkatsiz bir anınızda veyahut da bu konuda dikkatli olması gerektiğini bilmeyen bir kişinin bir kaza sonucu zarar görmesi ihtimali çok yüksektir.
 • Bu malzemelerin normal kullanım şartlarına uygun olmalarını kullanım kılavuzlarından okuyarak denetlemeniz gerekir. Bazı ev gereçleri kullanım amaçlarından ziyade estetik beğeniler daha çok gözetilerek üretilebilmektedir ve olası kullanım şekilleri için uygun olmasalar da denetim kurumları tarafından onaylanarak kullanıcı tüketimine sunulabilmektedir. Bunun en önemli dayanağı olarak da kullanım kılavuzlarında kullanım şekli olarak yazılan kısımda bu olumsuzlukların belirtilmesinin yeterli görülmüyor olmasıdır. Aynen sigara paketlerinin üzerinde “sigara sağlığa zararlıdır veyahutta sigara öldürür” gibi ibarelerin bulunuyor olması gibi.
 • Olumsuzluk karşısında emniyetli olan ürünleri tercih etmeniz çok önemlidir. Yani eğer bir ürün yaşanması olası bir olumsuzluk karşısında insan sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde bir önlem ile üretilmişse bu ürünleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Örnek olarak bir fırın aldığınızda gaz çıkışından sonra ateşleme doğru olmayıp da ocak yanmıyorsa gaz koruma sistemi devreye giren ve gazı kesen bir önlem alınmış olması çok önemlidir Aksi takdirde zehirlenip ölebilirsiniz. Ya da kırılan duşakabin camı bir yerini keserek zarar görebilirsiniz veya hareketsiz kaldığında kendiliğinden kapanmayan Ütü yüzünden yangın çıkabilir Öncelikle sizin hayatınızı sonra da malınızı tehdit edebilir.
 • Ev kazaları karşısında önlem olarak alınabilecek bazı yangın algılama cihazları ( yangın dedektörü) , yangın söndürme cihazı gibi erken uyarı sistemleri gibi cihazları evinize yerleştirebilirsiniz…

 

 • Zamanla tehlike yaratabilecek yemeğin ocakta kalması gibi durumlar için alarm gibi zamanlayıcıları kullanmayı adet haline getirin.
 • En çok göz ardı edilen konulardan biri evin elektrik sisteminin eve girdikten sonra korumasını amaçlayan sigorta gibi dağıtım sistemi önleyicilerinin olması gerekenden fazla dirence dayanıklı olmaları ve yeteri kadar olmamalarıdır. Bunun gibi basit önleyiciler olası bir elektrik çarpması veya kaçağı durumunda kullanım dışı kalarak ( sigorta atması gibi) bizleri korumayı hedefler.
 • Eğer evinizde çocuklarınız varsa meraklı dünya keşif yolculukları olduğunu unutmayın ve gerekli önlemleri hem çocuğunuz hem de kendiniz açısından almanız gerektiğini unutmayın. Kaşla göz arasında istenmedik durumlar oluşabilir.
 • Önleyici olmasa da sağlık sigortası yaptırmanız ve evinizi sigorta altına alamanız da olası sorunların maddi yükümlülük ihtimallerini en aa indirebileceğiniz önlemlerdendir.

Evde kendinizi ne kadar güvende hissederseniz hissedin öncelikli olarak önlemlerinizi almayı ihmal etmeyin.

DİĞER TAVSİYELER VE KİŞİSEL GELİŞİM BİLGİLERİ YAZILARIMIZI  OKUMAK İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

Mutlu günler dileriz

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.