ETİ NASIL SAKLAMALI ?, HANGİ ŞARTLARDA TÜKETMELİ  ?

Dana, koyun , kuzu etilerinin genel adı olan kırmızı et, Balık ve tavuk gibi et ürünleri en değerli protein kaynaklarının başında gelir. Fakat genel olarak et adıyla adlandırdığımız bu gıdaları tüketme şartları sağlığımız tehdit eden bazı olumsuz durumlara neden olabilir. Bunlara genel adı ile gıda zehirlenmesi adı verilmektedir. Kadın sitesi sağlık bölümünde sizleri ” Et ürünlerinin bozulmaması için ne yapmalı ? ”  Sorusunun cevabı konusunda bilgilendirmek istiyoruz…

Reklam

 

Et Nasıl muhafaza edilmeli ?

et-saklama-nasil-olmali-2

Kırmızı et Balık ve tavuk en yaygın hastalık ve zehirlenmeye neden olan gıda türleridir. Kimi zaman bozulmuş ürünler tüketmek veya hatalı şekilde uygulamalar sonucu fazla bakteri oluşumu nedeni ile sağlık sorunları yaşayabiliriz. Bu durumun önüne geçebilmek için bazı temel et saklama kurallarını uygulamamız bu olumsuzlukların önüne geçer…

  • İşlenmiş etler En tehlikeli olanlar

Salam, Sucuk, Sosis , pastırma, jambon gibi gıdalar işlenmiş et sınıfına girer.

bu etlerin yapılma şartlar ve saklanma şartlarını bilemediğimiz gibi gördüğü ısıl işlemleri de bilmemiz pek mümkün değildir. En fazla et zehirlenmesi durumuna yol açan gıdalar bu tür etlerdir.

İşlenmiş etleri tüketmemek en iyisidir fakat illa tüketecekseniz paketli ürünleri paketleri açılmamış son kullanma tarihi en yakın olanları seçerek ve çok fazla pişirerek tüketmek et zehirlenmesi durumunu en aza indirir.

 

  • Taze ve sağlıklı ürün almak çok önemli

İlk olarak eti nasıl alacağınız konusunda güvenilir satıcılardan tüketmek çok önemlidir.

Etin doğru şartlarda kesildiğini, doğru şekilde muhafaza edildiğini bilmek çok zordur Bu nedenler eti güvenilir yerlerden almak çok önemlidir.

Bunun yanı sıra özellikle paketli etlerde üzerinde yazan en yakın tarihte olanı almak etin bozulmuş olma ihtimaline karşı alınan en büyük önlemdir. Dolap ısınmış olsa da en azından en az etkilenmiş olan eti almış olma ihtimalinizi artırırsınız.

Balık gibi konserve olan etlerin alınması durumunda ise tarihin yakın olması, konserve kutusunun altında ve üstünde bombe yani şişkinlik olmaması, kapağının açık veya kutuda delik olmaması gibi şartlar aranmalıdır. ( Biz Sihirli kadın sitesi yazarları olarak , konserve ürünlerin hiç birini sağlık ve organik beslenme açısından doğru bulmuyoruz. )

  • Eti ellerken dikkat ! 

Kırmızı et , balık, tavuk gibi et türlerini ellerken dikkatli olunmalı.

Et dışarıda yani oda ısısında olduğu andan itibaren bakteri üretmeye başlar. Bu durum eti dolaba koymak için çıplak elle dokunulması durumunda bu bakterilerin yayılmasına elimize bulaşması ve diğer gıdalara dokunmamız ile gerçekleşebilir.

Çiğ Et’e dokunduktan sonra eller iyice yıkanmalı veya ete dokunmak için tek kullanımlık eldivenler kullanılmalı .böylece hem et üzerinde oluşan bakterilerin diğer gıdalara geçmesine hem de olası elde bulunan bakterilerin ete geçmesine engel olunacaktır.

  • Et pişirme Koşulları

Damak tadımıza göre eti az pişmiş şorta pişmiş ve çok pişmiş olarak seviyor olabiliriz.

Fakat eti az pişirmek olumsuz virüs ve bakteri oluşumunun artmasına neden olabilir.

Damak tadımıza uygun olmasa da et çok piştiği zaman bakteri üretimi en aza iner. Eti fazla pişirmek en sağlıklı olan tüketim şeklidir.

 

  • Et Kaç defa Pişer

Et pişirilmesi ile bozulma işlemi yavaşlar.

Eti ilk pişirme işlemi ardından sadece 1 defa daha pişirmek en doğru olanıdır. Çünkü et ilk pişirme ardından bozulmaya başlar.

Et’i en fazla ilk pişirme ardından 1 defa daha pişirmek en sağlıklı tüketim şeklidir.

 

  • Eti Buz dolabında Nasıl saklarız 

Et buz dolabının derin dondurucu kısmında uzun süre muhafaza edilebilir.

Et buz dolabına koyulmadan önce eğer ısıtılıp koyulmayacaksa kesinlikle yıkanmamalı. Et eğer yıkanacaksa pişirilmeden hemen önce yıkanmalıdır.

Etin derin dondurucu bölümü uzun süre eti taze tutar . fakat bu durum dolabın hiç bir şartta ısınmaması şartı ile geçerlidir. Bu durum genellikle elektrik kesintisi veya dolabın arıza yapması durumunda gerçekleşmektedir. Eğer bir şekilde buzlukta bulunan et elektrik kesintisi, dolabın bozulması veya kapağının açık kalması gibi nedenlerle çözüldüyse o eti bir daha dondurulmaması sağlık açısından çok önemlidir.

Bu etlerin pişirilip dolabın normal gözüne koyulup en fazla 2-3 gün içerisinde yeniden pişirilerek tüketilmesi bakteri oluşumu, etin bozulması gibi sağlığınızı olumsuz etkileyen durumlara  karşı koruyacaktır.

 

  • Doğru Şartlarda Yetiştirilen canlıların etini tüketmek çok önemli

Etlerin organik hayvan yetiştirilmesi şartlarına uygun olarak yetiştiriliyor olması çok önemlidir.

günümüzde hayvancılık sektöründe kullanılan hızlı yetiştirme tekniklerinde kullanılan GDO’lu (Genetik Yapısı ile oynanmış )  gıdalar ve hayvanların hastalanmaması için kullanılan antibiyotikler istemsiz biçimde et yolu ile bizleri olumsuz etkileyebilir.

Doğru şartlarda organik olarak yetiştirilmiş et tüketmeye gayret etmeniz en sağlıklı olanıdır.

Et zehirlenmesi ne kadar zamanda nasıl belli olur

Et ile ilgili zehirlenme bozuk gıdadan olumsuz sağlık sorunları yaşaması 6 saat ile 16 güne kadar farklı zamanlarda İshal (Diare )  karın ağrısı , kusma gibi belirtilerle meydana gelebilir.

SAĞLIKLI YİYECEKLER İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉

Sağlıklı Mutlu Günler dilerim

 

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.