ET MÜHÜRLEME BİLGİLERİ ?

Hayatımıza yemek yapan şeflerin yaygın biçimde girmesi ile birlikte aslında usta aşçı mutfaklarında güncel olarak yıllardır kullanılan fakat bizlerin yeni yeni duyduğumuz bir çok farklı terim de hayatımıza giriyor. Bunlardan biri de Et mühürleme. Bugün sizlerle et mühürleme nedir ? . et mühürleme nasıl yapılır ? , hangi etler mühürlenmeli ? sorunlarını cevaplamaya çalışacağız…

 

ET MÜHÜRLEME NEDİR ?

et-muhurleme-2-nasil-yapilir

Et Mühürleme basit bir şekilde anlatmak gerekirse etin yüzeyinin yüksek ısıya maruz kalmasıdır. Bu işlem genellikle ateşe doğrudan maruz kalmak şeklinde veya yüksek ısılı tava üzerinde gerçekleştirilir.

MÜHÜRLENEN ET NASIL OLUR ?

Mühürlenen eti çok pişkin çıtır , içi yumuşak ve daha az pişmiş olur…

 

Et mühürleme nasıl yapılır ?

Et mühürleme yapabilmek için öncelikle kullanacağınız  ısıtma aracının yüksek ısıda olması gerekliliği vardır.  Bu nedenle uzun süre yüksek ısıya dayanıklı bir ısıtma aracınızın yani tava veya barbekü ( mangal ) olması gereklidir.

Önceden tavanızı yada ızgaranızı yağ kullanıyorsanız yağla veya hiç bir şey kullanmadan ısıtmanız gerekir. Mühürleme işlemi en güzel döküm tava veya ızgarada gerçekleşir. Bunların yanı sıra yapışmaz granit tava veya teflon tavada ( sağlık açısından tavsiye etmiyoruz. ) yapılabilir. Eğer mangal kullanıyorsanız ateşin mangalın bir bölgesinde daha har diğer tarafında da daha az ısıtır şekilde düzenlenmesi gerekir. Ardından mühürlenmeye uygun ve uygun şekilde kesilmiş eti ateş üzerine bırakmanız ve en fazla 1-1,5 dakika bir tarafı ardından da yine aynı süre diğer tarafı yüksek ısıya bırakılmalıdır.

Etlerin yüzeyleri yanmayacak şekilde ama rengi neredeyse nar şeklinde kızaracak şekilde olmalıdır. Ardından olabildiğince kısık ateşte bırakılmalıdır. Eğer ızgarada ateş üzerinde barbekü yada mangal üzerinde yapıyorsanız ateşin yoğun olduğu yerde mühürleyip çok güçsüz sıcaklıkta ki bölümünde 2. aşama pişirmeyi yapmalısınız.  ET mühürleme çoğunlukla çiğ pişime yakın az pişmiş et sevenlerin tercih ettiği bir et şeklidir.

 

Az pişmiş mühürlenmiş et nasıl olur ? 

Az pişmiş mühürlenmiş et yapmak aslında mühürlenmiş et yemek anlamına gelir . Et önce iki tarafı mühürlenir ardından ilk su bırakana kadar çok fazla çevrilmeden ateşe bırakılır. İlk suyunu bırakır ve tekrar çektikten sonra ateşten alınır.

Az pişmiş mühürlenmiş etin içi dışarıda koyu ve pişmiş içine kesildiğinde orta bölümüne doğru daha pembe olur ve biraz kanlıdır.

Orta pişmiş mühürlenmiş et nasıl olur ?

Orta pişmiş mühürlenmiş et önce az pişmiş olan tarifte olduğu gibi pişirilir fakat 2. defa suyunu bırakması beklenir. 2. suyu bırakıp çekince etler ateş üzerinden alınır.

Orta pişmiş mühürlenmiş ette atin dışı kavruk koyu içi yok denecek kadar az pembe ve kahve rengi pişmiş et rengine dönmüştür.

Çok pişmiş Mühürlenmiş et Nasıl olur ? 

Çok pişmiş mühürlenmiş et aslında çok pişmiş ettir ve aslında mühürlenmesinin dışının daha çıtır olması haricinde çok fazla bir farkı yoktur . Mühürleme işlemi tamamlandıktan sonra etin 3-4 defa su bırakıp yeniden çekmesi beklenir.

Çok pişmiş mühürlü etin içi de dışı da neredeyse susuz tam pişkin bir halde olur.

ET mühürleme Videosu

 

 

Hangi et Mühürlenir ?

et-muhurleme-3-hangi-et-uygun

Her yemeğin her malzemeyle yapılmayacağı gibi mühürlenmeye uygun ve uygun olmayan etler veya farklı şekilde işlenmiş etler vardır. Etleri eğer kendiniz kesiyorsanız kalın ve çok fazla dövülerek çürütülmemiş olması gerekmektedir. Kendiniz kesmiyorsanız mutlaka kasaba mühürlenmeye uygun şekilde kesmesini ve döverek ezmemesini mutlaka belirtin . Eti çok ince keser ve çok fazla  dövülen et çok hızlı biçimde kurur…

 

Köfteler genellikle mühürlenmeyen türlerdir. Fakat kalın ve yatay yapılmış sıkı şekilde olan köfteler mühürlenmeye uygundur.

Kontrfile , Antrikot, Biftek, Dana pirzola, mühürlenmeye en uygun etler arasındadır.

Pirzola, kaburga gibi kemikli etler de mühürlenebilir fakat kuruyup küçüldükleri için çok da ideal değildir.

DİĞER EN YENİ NEFİS YEMEK TARİFLERİ İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 .HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Mutlu günler dilerim

 

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.