Göğüs Büyütme ve Küçültme Estetik Operasyon Sonrası Nasıl Geçiyor

Herhangi bir sebepten dolayı göğüslerinizi büyütmek veya küçültmek ihtiyacını hissedebilirsiniz. Bu Operasyon her ne kadar günümüzde kolay bir operasyon olsa da sonrası biraz meşakkatli ve çok önemli bir dönem. Bugün cerrahi meme estetiği operasyonu sonrası hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

Reklam

Estetik Operasyon sonrası Çok Önemli

estetik-gogus-ameliyati-sonrasi-yasananlar-2

Estetik kaygılarla yaptırdığınız yada yaptırmayı düşündüğünüz meme estetiği ameliyatı günümüzde çok kolay operasyonlardan biridir.

Estetik için baş vurduğumuz estetik cerrahlarının bu konudaki yetenekleri günümüzde neredeyse eş değer sayılabilir.Bu operasyon sonrası ise halen operasyonu geçiren kişinin çok dikkatli olaması ve özen göstermesi gereken bir süreçtir.

Estetik meme operasyonu  sonrasındaki süreç, neler yaşayacağınızı bilmeniz , hangi konulara özen göstermeniz gerektiğini bilmeniz  ve uygulamanız büyük önem taşır.

Göğüs Estetiği ile ilgili sıkça sorulan sorular

Estetik ameliyat ile ilgili en çok merak edilen konular Estetik ameliyat dikiş atılan bir operasyon mudur ?  Göğüs estetiği sonrası acı,  ağrı olur mu ? Göğüs ameliyatı sonrasında  ödem olur mu ?  Göğüs ameliyatı sonrası morluk olması normal mi ? Estetik ameliyat sonrası ilaç içilir mi ?  sorularıdır.

Göğüs estetiği sonrasında yaşananlar
estetik-gogus-ameliyati-sonrasi-yasananlar-3

Göğüs Estetiği operasyonundan sonra  göğsünüzün üzerinde hafif bir pansuman ve göğsün sabit kalması için takılan özel bir sutyen olacaktır.

Ameliyat sırasında, Çoğunlukla , eğer göğüs büyütme operasyonu yapıldıysa ve silikon veya farklı bir protez göğse yerleştirildi ise , protezin yerleştirildiği bölgede oluşabilecek  sızıntıları dışarı atarak oluşabilecek komplikasyonları önlemek için dren adı verilen vakumlu bir tahliye ( dışarı çıkarma ) aracı kullanılmaktadır. Bu durum kimi zaman göğüs küçültme operasyonlarından da uygulanır. Dren adı verilen bu araç genellikle duruma göre değişmekle birlikte 1-2 günün ardımdan çıkartılmaktadır. Drenin amacı içeride kan veya sıvı birikmesini önlemek ve içeride kalan sıvı ve kanı dışarı almaktır.

Göğüs estetiği sonrası hastanede ne kadar kalınır ? 

Hastanede gerekli olan kalma süresi normalde bir iki  gündür kimi zaman sabah gerçekleşen göğüs estetiği operasyonlarında aynı gün taburcu olunabilir. Fakat özel durumlar ve bazı olası komplikasyonlar sonucu doktorunuz bir kaç günden fazla kalmanız gerektiğine hüküm getirebilmektedir. Bu durum çok nadir yaşanır.

Reklam

Göğüs Ameliyatı Sonrası ödem Olur .mu ? 

Ödem oluşur ve bu normaldir. Göğüs ameliyatlarından sonraki ilk 2-3 gün ödem oluşumunun en yoğun olduğu dönemdir.  Özellikle bu 2-3 gün dinlenmek ve bedensel işler yapmamak çok önemlidir.   İlk 3 günden sonra ödem azalmaya  hareketler kolaylaşmaya başlar ve yavaş yavaş günlük hayata dönülmeye başlar.

  • Göğüs Ameliyatı Sonrası Ağrı Acı Var mıdır?   

Kim her ne şekilde aksini söylerse söylesin göğüs ameliyatlarının hepsinden sonra ağrı vardır. Eğer bu ağrıyı derecelendirmek gerekirse ağrı eşiğine göre değişiklik göstermesi ile birlikte 10 üzerinden 6 ile 8 derecesinde ağrı yaşanmaktadır. ilk iki günden sonra ödemin azalmaya başlaması ile birlikte bu ağrı hızla azalır.

Önemli : Eğer Göğüs estetiği ameliyatından sonraki ilk iki gün dayanılamayacak bir ağrı hissediyorsanız veya sonrasında da çok şiddetli ağrı hissederseniz mutlaka doktorunuza danışmalısınız enfeksiyon veya farklı bir komplikasyon gerçekleşiyor olabilir. 

 

  • Göğüs Estetiği ameliyatı Sonrası İlaç Kullanılır mı ? 

Meme estetiği Ameliyatı sonrası dönemde Estetik cerrahı muhtemelen 5 gün boyunca antibiyotik verecektir. Çoğu zaman kan sulandırıcı içermeyen ( aspirin gibi ) bir ağrı kesici kullanılır. Bunun Nedeni kanın sulanıp ödem oluşumuna neden olmamasıdır.

  • Göğüs Estetiği sonrası bantlar ne zaman çıkar , ne zaman duş alınır ?

Meme Ameliyatı sonrası genellikle 4. gün göğsü çevreleyen bantlar doktor tarafından açılır ve sadece kesi yerlerine bulunan ince bir bantla veya cerrahi kapatma malzemesi olan şeffaf dikiş yada kesi üstü jelatin benzeri izole malzemesi ile  yıkanılmaya  izin verilir.

  • Göğüs Ameliyatı sonrası dikişler ne zaman  alınır ?

Eğer estetik dikiş atıldıysa zaten kendiliğinden dikişler eriyecektir herhangi bir şekilde alınmasına gerek yoktur. Günümüzde artık yaygın biçimde bu tür kendiliğinden eriyen estetik dikişler atılmaktadır

Eğer estetik dikiş yerine normal dikiş atıldıysa  yaklaşık olarak 2 hafta sonra (  14 -15 gün) bu dikişler alınır.

  • Göğüs Ameliyatı sonrası Masaj Yapılır mı ?

Göğüs ameliyatlarından sonra genellikle doktorların tarif ettiği bir göğüs masajı vardır ve bu masaj kişinin kendisi tarafından uygulanır.  Farklı bir masaj yapılması oktor tarifi haricinde ise tehlikelidir.

Genellikle göğüs ameliyatları sonrasında 100 mg E vitamini alınması tavsiye edilir bu yeniden göğsün yapılanmasına yardımcı olur .

  • Göğüs ameliyatı sonrasında ne kadar sürede işe dönülür ? 

Göğüs ameliyatlarının sonrasında 3. günden itibaren normal hayata hızla adapte olunmaya başlanır fakat doktorlar genellikle 7 ile 10 gün istirahat önermektedir. Bu dönem sonrasında da doktorun önerdiği bir ameliyat sonrasına uygun sutyen yaşamı kolaylaştırır.

  • Göğüs ameliyatı sonrası spor yapılır mı ? 

Göğüs ameliyatları sonrasında ağır sporlar yapmak hem zor hem de tehlikelidir. Fakat 3. günden sonra yürüyüş yapılmasında genellikle bir sakınca yoktur. Normal şiddette spor yapmaya başlamanız veya yaptığınız spora dönmeniz 1-2 ayı bulabilir.

  • Göğüs Ameliyatından ne kadar sonra denize girilir ? 

Günümüzde ilerleyen estetik teknikleri, dikiş ve tıbbi dikiş üstü kapamalar sayesinde ameliyattan yaklaşık 3 hafta sonrası denize girilebileceği söylenmektedir. Fakat doktorunuzun size söylediği tarihten önce girmemeniz kapanmayan yaradan enfeksiyon kapmamanız için çok önemlidir. Ortalama garanti zaman ise 45 gün ile 60 gün sonrası denize girmektir.

  • Göğüs ameliyatı sonrası etkileri ne zaman tam anlamıyla biter ? 

Ufak tefek sorunlar haricinde 3. aydan sonra göğüs ameliyatı sonrası semptomlar yok denecek kadar aza iner.

GÖğüs Ameliyatı sonrası doktorun söylediklerini uygulamanız çok önemlidir

Göğüs ameliyatı sonrasında doktorunuzun size söylediği şeyleri önemsemeli ve uygulamalısınız. Hijyen şartlarını doktorunuzun tarif ettiği şekilde uygulamaya özen göstermelisiniz. Her ne kadar estetik için de yaptırıyor olsanız da göğüs estetiği operasyonu da bir ameliyattır ve doktor yönergelerine uymamak  dikkat etmemeniz ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN TIKLAYIN

Güzel günler dilerim

 

 

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.