Erkeklerle Futbol Maç’ı Konuşabilmek İçin Bilmeniz Gerekenler

Eğer hayatınızda bir erkek varsa yani kocanız veya sevgiliniz varsa kadın olarak onunla tüm sosyal aktivitelere dahil olmayı muhakkak istersiniz . En azından yüzeysel de olsa bazı konularda paylaşım içerisinde olmanız hem hayatınızda ki erkeğe hem de size iyi hissettirecektir. Bu konu genellikle bizlere çok uzak olan bir konu olan Futbol konusunda bizleri en fazla zorlayan konulardan biridir.

Reklam

Bugün hayatınızda ki erkekle futbol konusunda konuşabilmeniz için bazı temel bilgileri sizinle paylaşmak ve bu konuda da onlarla paylaşımda bulunabilmeniz için bazı temel bilgileri vermek istiyoruz….

Futbol Konusunda Erkeklerle konuşabilmek için bilmeniz gerekenler

Öncelikle bir konuda sizleri aydınlatmak istiyoruz futbol konusunda erkeklerle konuşabilmenize yardımcı olmak konusunda paylaşacağımız bu yazıdan sonra öğrendiğinizi göstermek ve onunla her şeyi paylaşabildiğinizi ispatlamak için sevgiliniz ve eşinizle birlikte bütün maçlara gitmenizi veya erkek erkeğe maç seyrederlerken onların yanında olmanızı gerektirmiyor.

Unutmayın ki erkekler için bu tip maç organizasyonları özel zamanlar sınırı içerisine giren deşarj oldukları önemli alanlardan biridir. Bilmeniz ve asla unutmamanız gereken  gereken ilk Kural da budur.

Yani erkek muhabbeti olarak bilinen diyaloğun içerisine her seferinde dalmanız amacımızın aksine erkeğinizin nefes alamamasına yol açabilir. Aşağıda ki tavsiyeler hayatınızda ki erkek sizinle birlikte maç seyrederken en azından dilini anlamanıza ve biraz konu ile ilgili bilgi sahibi olarak sizinle alay etmesine engel olmayı amaçlamaktadır.

 

Kadınların bilmesi gereken futbol kuralları

 1. Takım tutmuyorsanız formaları bilmiyor olabilirsiniz. İl kural gol olduğunda erkek arkadaşınız yada eşiniz tepki vermiyorsa gol diye bağırıp hoplayıp zıplamayın. Erkek arkadaşınızın yada eşinizin  tuttuğu takım gol yemiş olabilir. 🙂
 2. Futbol ayak ile oynanan sadece kalecilerin ceza sahası  olarak adlandırılan kendilerine ait bölümde içerisinde elle oynayabildiği sonucunda gol adı verilen skor yapılarak galibiyet ve beraberlik sonuçları olan bir oyundur. kaleci haricinde ki oyuncular topla sadece taç atışlarında elle oynarlar.
 3. Sahada her iki takımdan 11 er toplam 22 oyuncu ile oynanır.
 4. 2 yan 1 orta ve 1 yardımcı hakem olmak üzere maçı idare eden hakemler vardır. Maç içerisinde gol olduğunda uygun şekilde atıldığına, faul olduğunda maçı başlatmaya ve bitirmeye görevli olan kişiler hakemlerdir.
 5. Santra : Santra İngilizce dilinde ” center” yani merkez kelimesinden türemiş sahanın tam ortasında santra noktası olarak adlandırılan bölgeden maç ı başlatan vuruş anlamına gelir. Bu vuruş maç balı maçın 2. devresinde takımlardan biri tarafından yapılır. Maç başında hakemin yaptığı yazı tura oyunu sonrası kazananın top ve sahanın neresinde ilk yarıyı oynayacağını  seçmesi ile gerçekleşir. ayrıca atılan her golün ardından. Golü yiyen takım santra vuruşu kullanır.
 6. Maç süresi: Maç süresi 45 er dakikalık 2 yarıdan oluşan toplam 90 dakikalık bir süredir. Ayıca maç sırasında meydana gelen sakatlık oyuncuların oyalanması ve mücbir durumlar bu süreye orta hakemin kararı ile belirli dakikalar eklenir. Bu süre en az uzatma süresi olarak adlandırılır. Yani hakem 3 dakika uzatmaya karar vermişse maç 90+ en az 3 dakika daha oynanır. hakemin belirlediği kronometreyte göre düdüğü ile maç biter.
 7. Maç puanı: Maç eğer bir lig usulüne göre oynanıyor yani en az 2 takım dan oluşan bir grup takım maçları ise puanlı sistemde oynanır ve en fazla puan kazanan şampiyon olur veya başka daha büyük bir turnuvaya gitmeye hak kazanır yada üst tura çıkar ( Ör: Şampiyonlar ligi, dünya kupası , uefa ligi, Avrupa şampiyonası.)
 8. GOL : GOL uygun şekilde bir takımın kale adı verilen 3 demir direk ile oluşturulmuş bölgenin sınır çizgisi içerisine topun girmesi anlamına gelir. Bu kimi zaman gol atmaya çalışan takım tarafından kimi zamanda savunma yapan takımın kendi kalesine istemsiz vuruşu veya hakem tarafından istemsiz şekilde gerçekleşebilir.  Teknik direktör ( Antrenör)  gol atamaz 🙂
 9. Ofsayt: Şimdi gelelim biz kadınların en zor anladığı ofsayt kuralına . OFSAYT HÜCUM YAPAN YANİ RAKİP KALEYE GOL ATMAYA ÇALIŞAN TAKIMIN OYUNCUSUNUN AYAĞINDAN PAS OLARAK TOP ÇIKARDIĞI ANDA RAKİP KALE İLE GOL ATMAK İSTEYEN PASI ALACAK OLAN OYUNCU ARASINDA EN AZ 2 DEFANS OYUNCUSU OLMASI ZORUNLULUĞUDUR. yani gole giden oyuncuya pas atıldığı anda defans yapan en az 2 oyuncu olması gerekir .  Bu kural taç atışlarında, korner atışı topun rakip oyuncusundan gelmesi durumunda  ve pas alacak olan oyuncu yarı sahanın kendi koruduğu kaleye yakın bölgesinde yani orta çizgi arkasındaysa geçerli değildir. Yani bu şartlarda hücum edilen kaleye doğru top atıldığında 2 kişi olması zorunluluğu yoktur. Bu durum yani ofsayt olmama durumu aynı zamanda topun sahaya paralel biçimde atıldığında pas alacak olan gol vuruşuna hazırlanan kişinin topun gerisinde olması durumunda da geçerlidir.  https://www.youtube.com/watch?v=GePlbCsGniA

 10.  Faul: Bir oyuncunun diğer oyuncunun vücudunun herhangi bir yerine belirlenen sertlik kurallarını açacak şekilde müdahale etmesine verilen addır. faul yapıldığında faule maruz kalan takım serbest vuruş kullanır eğer ceza sahası içindeyse penaltı vuruşu kullanır.
 11. Penaltı cezası : defans yapan oyuncuların ceza sahası olarak adlandırılan bölge içinde hücum eden karşı takım oyuncusuna faul yapması yada kaleci haricinde oyuncunun topa elle müdahale etmesi durumunda verilen bir cezadır. Bu ceza kaleye penaltı vuruşu yapılmasına neden olur.
 12. Penaltı vuruşu: Penaltı vuruşu Kaleye yaklaşık 9 metre uzaklıktaki noktadan 1 oyuncu tarafından kaleye kullanılan en garanti gol şekillerinden birdir. Bütün oyuncular ceza sahası dışında bekler. Vuruş yapacak oyuncu kaleci ile karşı karşıya kalır ve hakem düdüğü ile serbest vuruş şeklinde kaleye çeşitli şekillerde şut atar . Gol olursa gol yiyen takım santra vuruşu yapar topu kaleci tutarsa hemen yuna başlar. Top doğrudan dışarı atılır yada direğe çarpıp dışarı giderse aut atışı yapılır, eğer kaleci tarafından kale arkası sağ sol yada üstten dışarı atılırsa korner kullanılır, sahanın sağ veya sol çizgisinden dışarı çıkarsa hücum eden takım tarafından taç atışı kullanılır.
 13. Korner nedir : Korner İngilizcede ki Corner yani köşe anlamına gelir. bir takım atak yaparken defans yapan takım oyuncularının vücutlarının herhangi bir yerinden topun dik çizgilerin arkasına düşmesi sonucu atak yapan takım tarafından ayak ile kullanılan vuruştur.
 14. Taç: topun bir takımdan yan çizgilerden dışarı çıkması sonucu diğer takımın el ile topu çıktığı noktadan yeniden kullanmasıdır. Top baş üstünden 2 elle sahaya girmeden atılır ve bir daha taç olmadan elle dokunulmaz.
 15. Maç puanı: Maç kazanan 3 puan kazanır beraberlik durumunda 1 puan alınır.
 16. rakip saha kuralı: Eğer elemeli bir maç oynanıyorsa kural biraz karışıktır. Eğer deplasman yani kendi sahasında oynayan takım gol atarsa bu 1.5 gol olaak gizliden gizliye görülür. Yani deplasman takımı 2-1 maçı kaybederse ve 2. maçta kendi sahasında gol yemeden 1-0 maçı kazanırsa o takım bir üst tura çıkar .aynı şekilde skor olursa yani bir maçı bir takım 1-0 2. maçı diğer takım 1-0 kazanırsa maç uzatmaya gider.
 17. Eğer maç uzatmaya giderse 2 tane 15 er dakikalık yarı daha oynanır. Burada da eşitlik bozulmazsa penaltı adı verilen vuruşlar yapılır.
 18. Seri penaltılar nedir ? : takımlar seçtikleri oyuncular ile penaltı noktasından 5 er vuruş yapar en çok gol atan takım maçı kazanır. Eşitlik ilk 5 atışta bozulmazsa eşitlik bozulana kadar değişik oyuncular ile atışlar devam eder üstünlüğü sağlayan maçı kazanır . finalse şampiyon olur eleme turu ise bir üst tura çıkar.

Yukarıdaki kuralları bilmeniz erkek arkadaşınızla maç konusunda konuşabilmeniz için yeterlidir. Eğer çok zorlanıyorsanız Ofsayt kuralını bilmeniz ve hiç yorum yapmamanız yeterlidir. Bekleyin televizyondakiler yorum yapsın bir süre geçsin erkekler yorum yapsın. bir kaç maç sonra yavaş yavaş anlarsınız. Anlamazsanız da boş verin! kız arakadaşlarınız ,le gezin tozun güzel vakit geçirin .

Güzel günler

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.