Ergenlik Nedir ?

Ergenlik bebeklik ve çocukluk evresinden sonra gelen gözle görülür fiziksel değişimlerin ve hormon değişim ve hareketlerinin olduğu doğal insan gelişimi süreçlerinden biridir.

Reklam

Ergen Kimdir ?

Ergen genellikle 12-14 yaş aralarında cinsel kimlik anlamında değişimlerinin görünür biçimde olduğu, ses cinsel bölgelerdeki değişimlerin hızlandığı , uçlarda davranış biçimi değişikleri içerisinde olan çocukluk döneminden çıkan kadın ve erkeklerin tamamıdır.

Ergenlik bir hastalık veya ruhsal bir bozukluk değildir. Çocukluk döneminden çıkan bireylerin doğal süreçleri olan bu süreçte karakterlerine göre değişiklik gösteren davranış biçimleri kimi zaman taşkın olabilse de bu durum bilim insanları tarafından olağan dışı hormon değişimlerinin beyin üzerinde yarattığı olağan üstü farklılaşmalar nedeni ile olduğunu gösteren bir çok farklı çalışma yapmıştır.

Ergenlikte ne olur ?

ergenlik-nedir-2

Ergenlik döneminde hormonların cinsel kimlikler doğrultusunda değişmeye başladığı bir gelişim sürecidir.

Bu süreçte çocukluk döneminden gençliğe adım atan kadın veya erkek fiziksel olarak değişim geçirirken duygusal anlamda ve ruhsal anlamda da önemli değişimler yaşar.

Bu dönem içerisinde davranış  değişimler, aile yaşamı ve sosyal yaşamda hem ergenlik döneminde olan genci hem aile hem de sosyal iletişimde bulunduğu kişileri etkiler.

Ergenliğin Belirtileri

ergenlik-nedir-3

Ergenlik belirtileri bedensel olarak ve ruhsal olarak kolay anlaşılırdır.

  • Ses Değişimleri: Özellikle erkek çocuklarda ses çatallanma gibi  ani değişiklikleri mey dana gelir.
  • Fiziksel değişimler :  Hem erkek hem Kadınlarda ergenlik döneminde değişimler olur. Kadınlarda göğüslerde büyüme , erkeklerde boyun hızla uzaması ve tüylenme , Sakal gibi vücut kıllarında artış gibi belirtiler gözlemlenir.
  • Ruhsal değişimler :İsyankarlık, fevri davranışlar ,  içe kapalılık, utanma gibi belirtiler en yaygın ergenlik belirtilerinden bir kaçıdır.

Ergenlik konusunda benzer farklılıklar gözlemlenebildiği gibi çocukluktan gençliğe geçen çocuğun aile yaşamına sosyal olarak iletişimde olduğu kişiler ile birlikte oluşturmuş olduğu kişilik farklılıkları nedeni ile farklı şekilde etkiler gösterir.

ERGENLİK DÖNEMİNDEKİ GENÇLERLE NASIL İLETİŞİM KURMALISINIZ YAZIMIZI OKUMANIZI ÖNERİYORUZ…

VE

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Güzel günler dileriz

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.