Epilasyon ne Demektir ?

Gerek bikini bölgesi gerek koltuk altı kimi zamanda kollar ve bacaklara ve hatta vücudun üst bölgesinde tüylenme meydana gelerek canımızı sıkar.Canımızı sıkan bu tüylerden kurtulmak için farklı yöntemler kullanırız. Bu yöntemlerin tümüne genellikle “Epilasyon” adını veririz.Fakat bu aslında kısmen doğruluk Payı olan fakat bazı yöntemlerin epilasyon olmadığını bilmemiz gereken gerçekleri de içerir…

Reklam

 

Epilasyon nedir ?

epilasyon-ne-anlama-gelir-2

Epilasyon istenmeyen kıllardan kurtulabilmek ve daha uzun süre çıkmalarına engel olmak ya da tamamen kurtulmak uygulanan yöntemlerin tümüne verilen addır…

Kılları Kesmek, traş etmek, yakmak, tüy dökücü ile dökmek epilasyon değildir

Çoğunlukla başvurduğumuz makas ile tüyleri kesme veyahutta jilet ile kılları alma yöntemleri sadece Yüzeysel olarak kılı veya tüyleri derinin en yakın bölgesinden olarak görünür olmayacak hale getiren bir kesme yöntemidir.

Tıraş bıçağı

Bunun için genellikle uygulanan jilet ile bikini bölgesi koltuk altı veya bacaklarda bulunan kılları kesmek makasla kesmek ve ya yakmak kökten bir çözüm olmadığı gibi aynı zamanda kısa sürede bu tüylerin yine uzamasına sebep olan ve hatta daha da kalınlaşmasına diğer bir tabirle gürleşmesine neden olan yöntemlerdir

Acil durumlarda yani Kişisel bakım yapılamaması nedeniyle ve çok acil durumlarda halen jilet kullanımı en pratik yöntemlerden biri olmakla birlikte kimi kadında birkaç saat içerisinde yeniden tüylenmeye meydana gelirken kimi kadınlar da bir iki gün sonra tüylenme meydana gelmektedir.

Tüy Dökücüler

Reklam
epilasyon-ne-anlama-gelir-tuy-dokuculer

Tüy dökücüler genellikle köpük veya krem şeklinde farklı doğal bitki özleri veya kimyasal maddeler ile uygulanan derinin üst kısmında kalan tüy veya kılları bir şekilde çürüterek kolayca alınabilecek hale getirilerek uygulanmasıdır.Acısız bir yöntem olmakla beraber uygulanması uzun süren ve kılları kökten almadığı için kısa sürede yeniden tüylerin uzaması sonucuna ulaşan bir yöntemdir.

Tüy dökücüler epilasyon değil Aynen tüyleri kesmek ve hatta jiletle almak gibi tüyden kurtulma Kişisel bakım yöntemlerinden biridir…

 

Epilasyon nasıl yapılır, Epilasyon türleri nelerdir ?

Epilasyon genellikle Kıl kökü ile birlikte dışarı çıkarmayı veyahutta kökünü kurutmayı hedefleyen işlemlerin tümüdür.

 • Ağda

  epilasyon-ne-anlama-gelir-agda

Ağda bilinen en eski epilasyon yöntemlerinden biridir.

Eskiden şekerin karamelize edilip limon ile karıştırılması ile birlikte ısıtılıp cilde uygulanıp tüyleri çekip kökünden dışarıya çıkarmayı hedefleyen Bu yöntem günümüzde sir ağda gibi farklı materyallerle yapılmakta.

Fakat ağda uyvulanma şekli ile en uzun süren ve acı verici olarak bilinen epilasyon yöntemlerinden biridir. Fakat kılları kökü ile birlikte dışarı çıkarttığı için uzun süre uygulanan bölgede tüylenme meydana gelmez ve gelen tüyler kişiye göre değişkenlik göstermekle birlikte daha incedir ve günden güne zayıflar , fakat genellikle tam anlamıyla tüyler yok olmaz çıkmaya devam eder…

 

 • Ağda Bandı

  epilasyon-ne-anlama-gelir-agda-bandi

Ağda bantları Aynen ağda gibi işlev görerek kılları köküyle birlikte dışarıya almayı hedefleyen ürünlerdir.

Adının genellikle kumaşla çekilen bir tür epilasyon yöntemi olduğunu biliyoruz. Üreticiler yine yapışkan bir madde sürülmüş olan bantların kullanıcı tarafından tüylenme olan bölgeye yapıştırılıp belli bir süre bekledikten sonra çekilerek kılları dışarı almayı hedefleyen ürünler olarak bu bantları üretmiştir.

Temel prensibi adıyla aynı olduğu gibi ağdadan genel olarak tek farkı şekerli ağdanın ısıtmak ve kurutmayı beklemek gibi zaman kaybı yaşanmaz daha kısa sürede uygulanır. Fakat ağda gibi kılları çekerek deriden dışarıya çıkartan bir yöntem olduğu için ağda ile aynı şekilde acılı bir epilasyon yöntemidir. Yeniden tüylenme Aynen adada olduğu gibi kişiye göre değişiklik gösterecek şekilde yaklaşık 1 ay sürmektedir…

 

 • Cımbız ip ve epilasyon aleti

  epilasyon-ne-anlama-gelir-epilator

Cımbız tüyleri teker teker kökleri ile birlikte dışarı çıkarmaya yarayan metal maşa ya benzeyen bir alettir. tüyleri tektek aldığınız için uzun süren fakat özellikle kaş bölgesinde ince çalışabildiğiniz için estetik anlamda en etkili rötuş aracıdır.

Iple tüy almak da genelde kişilerin ipi bükerek kılları Aynen cımbız da olduğu gibi çoklu biçimde çekmeye yarayan yöntemlerden biridir.

Epilasyon aletleri  diğer adıyla “Epilatör” de küçük cımbızlar şeklinde hızlıca hareket eden ve tüyleri topluca almayı hedefleyen yöntemlerden biridir. fakat ağda gibi tüyleri çekerek köklerinden kopartan bu yöntem acılı yöntemler arasında en hızlı olanıdır.

Her üçünde de belli bir oranda acı çekilmesi durumu bu yöntemlerin olumsuz yönlerinden biridir…

 

 • İğneli epilasyon

  epilasyon-ne-anlama-gelir-igne-epilasyon

Iğneli epilasyon epilasyonu yapan kişinin cildin içerisine kılcal yani çok ince bir iğne sokup kıl köküne lazer ışını vermesi ve yağ yakması yöntemi ile uygulanan bir yöntemdir.

Bu yöntem ile Kıl kökü ya deri içerisinde yanarak kendiliğinden yok olur veya dışarıya kendisini çıkartır.

Göreceli olarak zaman yanan kıl kökleri periyodik uygulamalar sonucunda yok olarak bölgede tüylenme olmaz ve daha uzun süreli olarak tüyler yeniden çıkar veya bir süre sonra tamamı ile yok olur.

Ağdadan çok daha az acılı olan bu yöntemin bazı olası olumsuz sonuçları vardır. Cildin yapısına göre iğneli epilasyon uygulanan bölgeler de deri renginde değişmeler veya gözeneklerde büyüyerek sivilce beya akne boşluğu gibi estetik problemlere yol açabilir…

 •  Lazer Epilasyon

  epilasyon-ne-anlama-gelir-lazer-epilasyon

Lazer epilasyon günümüzde geliştirilmiş olan en son teknoloji epilasyon yöntemidir. Lazer epilasyon yönteminde kıl köklerine lazer ışınları göndererek kurutulması hedeflenmektedir. Bikini bölgesi koltuk altı bacaklar üst gövde sırt boyun Yanaklar göz altları ve göze gelmeyecek şekilde Şakaklar ve Kaş bölgesine uygulanabilmektedir.

Lazer epilasyon hem güzellik ve estetik merkezlerinde Uzmanlar tarafından uygulanabilmekte hem de lazer epilasyon aletleri edilerek kişisel olarak kullanımı sağlanacak şekilde evde kullanılan ev tipi Kişisel lazer epilasyon aletleri ile uygulanabilmektedir.Lazer epilasyon yönteminde kıllar kökleri ile birlikte uygulama yapıldığı anda dışarıya çıkmaz. Belli bir süre sonra köklerinden kurumuş olan tüyler kendiliğinden çıkar ve düşer. Kişiye göre belli bir periyotta uygulanması sonucunda bölgede çoğunlukla tüylenme bir süre sonra sona erer.

Lazer epilasyonun olumsuz yönlerinden biri Eğer uygulanan bölge moda ile değişiklik gösteren kadınlarda Kaş bölgesi ya da erkeklerde sakal çizgisi gibi bir bölge ise belli bir süre sonra bölgede tüy çıkmayacağı için değişen moda sonucunda değişen kaç veya sakal şekline kişinin uyum sağlaması mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla modanın her gün değiştiği günümüzde özellikle yüz bölgesine uygulanan lazer epilasyon konusunun uygulanacak olan kişi tarafından iyi düşünülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu hem zaman hem de maddi açıdan farklı yöntemler uygulanması gerektiği için sıkıntı yaratacaktır…

 

Her İnsanın Tüylenmesi Farklıdır !

Her insanın vücudundaki tüylenme yeri oranı ve şekli farklı olduğu gibi, tüylerden arınmak için uygulanan yukarıda belirttiğimiz tüm yöntemlerin uygulanması sonucunda tüylerden kurtulma süreleri de farklılık gösterir. Dolayısıyla farklı hormon yapılarına sahip olan kişiler üzerinde yukarıda belirtilen tüm tüylerden kurtulma yöntemleri farklı zamanlarda sonuç verir ve cilt yapısına göre herkesin uygulaması gereken yöntem farklı olabilir.

GÜZELLİK KONUSUNDA DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN BURAYI TIKLAYIN

Mutlu ve güzel günler dileriz

Benzer yazılar

Bir yorum var: “Epilasyon Ne Anlama Gelir ?

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.