KADINLARDA VARİS SORUNU

Genellikle kadınlarda gözlemlenen bacaklarda ayaklarda kollarda gözlemlenen koyu renkli damar belirginleşmesi ve damarların kabarması hatta kıvrılarak sanki makarna gibi gözlemlenmesi hali olan varis yaşam kalitesini bozmakta…

 

Bugün sihirli kadın sitesi olarak varis problemini ele alacağız.

VARİS NEDİR ?

en-yaygin-kadin-sorunlarindan-biri-varis-2-varis nedir-neden-olur

Varis genellikle baldır ve alt bacaklarda ve kollarda eklemlerin yakınlarında gözlemlenen damarların renklerinin koyu yeşil, mor renklerde belirginleşmesi veya düz veya makarna şeklinde damarların şişmesi ve bu şişmelerin dışarıdan görünmesi haline verilen addır.  Varis sadece görünür biçimde değil aynı zamanda deri altında görünmeyen şekilde nadiren de görülebilmektedir.

Erkeklerde çok daha nadiren varis ile karşılaşılmasına nazaran özellikle yumurtalıklarda meydana gelen varis oluşumu diğer bir adıyla varikosel çok sık rastlanan bir erkek varis rahatsızlığıdır ve bir çok erkek bu sorunu farkında olmadan yaşayabilmektedir.

Varis kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla gözlemlenmesi ile beraber varis oluşumuna neden olan bazı dış faktörler de vardır. Varis tedavisi konusunda günümüzde konforlu lazer varis tedavisi mevcuttur

VARİS NEDEN OLUR ,  KİMLERDE GÖRÜNÜR ?

 • Varis genellikle kadın rahatsızlığı olarak gözlemlenmektedir fakat nadiren de olsa erkeklerde de gözlemlenmektedir
 • Varis yaşın ilerlemesi ile birlikte yaş alan insanlarda daha çok artar ve daha sık gözlemlenir.
 • Genetik olarak ailesinde varis rahatsızlığı olanlarda varis daha çok gözlemlenir,
 • Hamilelik süreci ve sonrasında varis oluşumu daha çok gözlenmektedir,
 • Hava sıcaklığının arttığı dönemlerde varis oluşumu hız kazanmaktadır
 • Sürekli oturan veya uzun süre hareketsiz biçimde olan kişilerde  varis oluşumu riski artar
 • Ayakta uzun süre hareketsiz duran kişilerde varis oluşumu daha çok gözlemlenir
 • Doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlar varis oluşumuna neden olabilmektedir,
 • Fazla kilosu olan kişilerde varis oluşumu riski artmaktadır.
 • Hatalı iç çamaşırı ve çorap seçimi varis oluşumuna neden olabilir veya varis oluşumunu hızlandırabilir.
 • Kabızlık sorunu yaşayan kadınlarda daha fazla varis sorunu yaşanabilmektedir,
 • Özellikle ayakkabı seçimi dolayısı ile örnek olarak özellikle yüksektopuklar ı olan ayakkabıları kullanan kadınlarda varis problemi görülebilmektedir.
 • Hızlı kilo verme veya yaşlanma sonucu ani adale küçülmeleri varislere neden olabilir.
 • Vücudun taşımakta zorlandığı ağırlıkları sürekli olarak kaldırarak zorlanması durumu varis oluşumuna neden olabilir.
 • Şiddeti yüksek olan ağırlık çalışması antrenmanları olan sporları yapanlarda , bisiklet sporu gibi kasık bölgelerini baskı halinde tutan bazı sporlar varis oluşumuna neden olabilmektedir.
 • Bazı ameliyatlardan sonra uzun süre hareketsiz kalan bölgelerde varis oluşumu gözlemlenebilmektedir.
 • Beslenme alışkanlığı bozuklukları varis oluşumuna neden olabilmektedir…

 

 

VARİS İN OLUMSUZ ETKİLERİ NELERDİR ?

Varis genellikle dış görünümü olumsuz bir görüntüye yol açarak estetik kaygılar yaratmasının yanı sıra çabuk yorulma varis olan bacak gibi bölgelerde ağrı, uyuşukluk gibi olumsuzluk durumlarına yol açabilmenin yanı sıra kan dolaşımını olumsuz yönde etkileyerek bir çok farklı kas grubuna veya organa zarar veren güç kaybı durumlara yol açabilmektedir.

Erkeklerde görünen varis oluşumlarından en yaygınlarından biri olan varikosel çocuk sahibi olunmasına dahi engel olabilmektedir. Bir çok erkek bu durumu farkında olmaması nedeni ile çocuk sahibi olmakta zorlanabilmektedir.

Kadınlarda uzun mesafe yürümekte zorlanma çabuk yorulma ve şiddetli bacak ve ayak ağrılarına neden olabildi gibi varis oluşumu hem kadın hem de erkeklerde varisli damarlarda biriken ve tortulaşan kanın emboli adı verilen kan pıhtısının kalp akciğer beyin gibi organlara atma riski de artmaktadır ve bu durum bazı zamanlarda yaşamı riske atan bir duruma dönüşebilmektedir…

 

VARİS OLUŞUMU NASIL ÖNLENİR ?

Varis oluşumunun nedeni vücudun yaşlanması, genetik faktörler olabileceği gibi özellikle günümüzde çalışma yaşamına aktif biçimde katılan kadınların çalışma şartları da etken olabilmektedir. Varis oluşumu ihtimalini en aza indirmek ise yaşam kalitenizi yükseltmeniz ile mümkündür.

 1. Her gün mutlaka en azından orta mesafe yürüyüş yapmak varis oluşumu ihtimalini en aza indirmektedir
 2. Özellikle masa başı çalışan kişilerde varis oluşumu ihtimali artmaktadır. Masa başı işi olan kişilerin 2 saatten fazla hareketsiz kalmaması belirli aralıklarla kısa mesafe de olsa hareket etmeleri varis oluşumunu en aza indirir.
 3. Varis oluşumu nedenlerinden biri çamaşır seçimidir . Çamaşırların fazla sıkı olması hem kılcal hem de ana damarları zorlayarak varis oluşumuna neden olabilir. Çok fazla sıkan iç çamaşırları ve çorap giymemeye gayret edilmelidir.
 4. Uzun süre ayakta hareketsiz kalmak varis oluşumuna neden olabilmektedir. Bu durumdan kaçınmak ve belli sürelerde dinlenmek ve hareket etmek varisi oluşumunu geciktirecek veya önleyecektir.
 5. Varis oluşumu varis çorabı adı verilen tıbbi ekipmanlarla önlenebilmektedir.
 6. Uzun süre hareketsiz olarak oturma veya ayakta kalma durumunda kalırsanız ayaklarınızı mutlaka uzatarak dinlendirin.
 7. Ayaklarınızı yukarıya doğru kaldırmak ve yastık desteği ile belli bir süre ( 15-20 dakika ) kalp seviyesinden yükseğe çıkartmak da etkili varis önleyici ve rahatlatıcı yöntemlerdendir.
 8. Kan dolaşımını zorlayan veya kanın fazla yoğunlaşarak pıhtılaşmasına neden olan gıdaları tüketmeyi azaltmanız varis oluşumunu geciktirmeye yardımcı olur
 9. Özellikle kadınlarda sıkça görünen su tüketimi azlığı varis oluşumuna neden olan faktörlerden biridir günde en az 2-3 litre su tüketimine dikkat adin.
 10. Ağır kaldıran spor veya bedensel eylemlerde bulunuyorsanız sık sık dinlenmeniz varis oluşumunu geciktirecek veya varisle savaşmaya yardımcı olacaktır,

Yukarıda sizlere tavsiye olarak varis oluşumunu engellemeye yardımcı olduğu gibi halihazırda varis rahatsızlığı olanlara yardımcı olmaktadır …

 

VARİS TEDAVİSİ 
en-yaygin-kadin-sorunlarindan-biri-varis-3-varis-tedavisi

Varis hayat kalitesini düşürdüğü gibi bir çok olumsuz sağlık problemine neden olabilmektedir. Tıbbi olarak varis tedavisi farklı şekillerde yapılabilmektedir.

 1. Varis Ameliyatı; Varis ameliyatı olarak belli bölgelerdeki damarlar onarılmakta veya varisli olan bölge açılarak yada bölgeden çıkartılarak damar cerrahisi gibi yöntemlerle varis sorunundan kurtulunabilmektedir.
 2. Lazer varis tedavisi. Damar içerisine müdahale edilerek varis oluşumu olan bölgeye çok ameliyattan çok daha kolay yöntemlerle, “endovenöz  lazer” varis tedavisi tekniği uygulanabilmektedir. Bu yöntemde Kılcal damarlarda varise neden olan kalın damarlardaki varis oluşumunu ısı tedavisi ile ortadan kaldırma hedeflenir.

Varis yaşın ilerlemesi ile doğru orantılı bir rahatsızlık olup varis oluşumunu önlemek için yaşam şeklinizi doğru şekilde ayarlamanızı ve varis oluşumu sonucu doktorunuza başvurarak gerekli tedaviyi olmanızı öneriyoruz.

KADIN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

VEYA

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı günler dileriz…

 

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.