EN YAYGIN ALERJİ BELİRTİLERİ NELERDİR

Alerji diğer adı ile bilimsel adı ile ıntolerans bir çok neddenden dolayı vücudun dışsal bir etkiye tepki göstermesi nedeni lle yaşamı olumsuz yönde etkileyen bir sağlık sorunudur. Alerji nedenleri çeşitli olduğu gibi alerji belirtileri de kişinin intoleransının düşük olduğu veya hiç olmadığı durumlarda farklı dış etkenlere karşı meydana gelebilir. Sihirli kadın sitesi olarak sağlık sorunlarından en yaygınlarından olan alerji belirtilerini sizinle paylaşmak istiyoruz…

Reklam

 

Alerji

en-yaygin-alerji-belirtileri-neler-2

Alerji kişinin savunma mekanizmasının vücudun toleransı olmayan bir dış etkene gösterdiği tepkidir.

Alerji solunum yolu ile gıdalarla veya ışık gibi etkenlerle tetiklenebilmektedir. Bu tetiklenme insan vücudunda farklı etkiler ile anlaşılır. mide akciğer, göz gibi bir çok farklı organ alerji tepkileri gösterebilmektedir.  Alerji belirtileri genelde şiddetli ve yaşam konforunu oldukça olumsuz etkileyen şiddetli etkilerdir.

Aşağıda sizlerle paylaşacağımız alerji belirtileri en yaygın biçimde olanlardır…

 

Alerji Belirtileri Nelerdir ?

en-yaygin-alerji-belirtileri-neler-3

Hapşırma 

Bahar aylarında çok daha yoğun biçimde ağaç polenleri gibi dış faktörler hapşırma ile kendisini yaygın biçimde gösterir ayrıca alerjik bronşit rahatsızlıkları olan kişilerde de kirli hava toz duman gibi olumsuz dış faktörler hapşırmaya neden olabilmektedir.

Kaşıntı

Cildin birden bire kaşınmaya başlaması alerji belirtilerinden biridir. . Hava değişikliğinden olumsuz etkilenme kirli hava kimyasal teması gibi bir çok farklı nedenle vücut alerjik tepkime göstererek kaşınmaya neden olabilir…

 

Reklam

Deride döküntü

Deride gözlemlenenkızarmalar kırmızı küçük döküntülerin nedeni alerji olabilir. Kimi zaman kaşıntıya neden olur fakat nadiren kaşıntı olmadan da alerjik kabartılar meydana gelebilir.

Öksürük

Öksürük genellikle solunum yollarında bir alerjik hassasiyet olduğunun göstergesidir. Çoğunlukla alerjik bronşit, alerjik astım  rahatsızlığı olan kişilerde olumsuz hava durumlarında , bahar aylarında sıklıkla gözlemlenir. Öksürüğün şiddeti kimi zaman boğulma hissine varacak kadar şiddetli olabilir.

Gözlerde Kızarma, kaşıntı, göz yaşı akması

Gözlerde kızarma ve kaşıntı genellikle göz nezlesi adı verilen bir alerjik durum ile açıklanmaktadır. Fakat bu ad tam anlamı ile doğru değldir. Bahar aylarında hapşırıkğı takip eden göz kızarmaları ve kaşıntı genellikle bahar alerjisi uzantısı bir belirtidir. Kimyasal teması ağır kokular gibi dış faktörlerde göz alerjisini tetikleyebilir…

 

İshal

Dışkılama problemleri nadiren de olsa vücudun bir gıdaya alerjik tepki vermesi nedeni ile olabilir. İshal de vücudun toleransı olmayan bir içeceğe veya glüten alerjisi  gibi alerji tetikleyen bir  yiyeceğe verdiği tepki nedeni le olabilir.

Halsizlik

Halsizlik enerji düşüklüğü hem hava hem de gıda gibi yiyecekler yolu ile vücuda giren ve alerjik tepkiye neden olan bir faktör nedeni le meydana gelebilir.

Akne ve Sivilce

Akne ve sivilceler çok nadiren de olsa gıdalara bağlı alerjiler nedeni le gerçekleşebilir.

Şişme

Dil , dudak göz, yüz veya tüm vücudun şişmesi durumları en yaygın biçimde penisilin ve fındık alerjileri gibi durumlarda gözlemlenmektedir. Arı sokmaları sonrası , ilaç alımı sonrası ve gıda alımı sonrası yaşanabilir. Bu tip alerjiler hayati tehlikelere yol açabilmektedir. Siz veya çevrenizdeki bir kişi böyle bir şişme durumu yaşarsa acilen sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Ölümcül olabilir.

 

Alerji tedavisi ve Alerjiden korunma nasıl olur ?
en-yaygin-alerji-belirtileri-neler-4-dokrora-gidin-test-yaptirin

Her insanın farklı şeylere alerjisi olabilir. Bu nedenle ilk olarak hekime danışmak en doğrusudur.

Hekimler , Farklı maddeler deri üzerine uygulanarak veya kan testleri ile yapılan Intolerans testi adı verilen testlere yönlendirme yapar. Bu şekilde alerjiniz olan şeyin ne olduğu gerçekten alerjiniz mi var yoksa başka bir sağlık problemi mi var bunun tespiti için en doğru seçenek budur.  Örnek olarak kaşıntı ve döküntüye neden olan şey alerji değil egzama veya zona olabilir. Alerji testleri sonrası genellikle alerji belirtilerini baskılayacak ilaçlar verilerek semptomlar yani belirtiler en aza indirilir ve kişinin yaşama konforu arttırılır.

Fakat alerji sorununun neden kaynaklandığını öğrenmek o sorunu çözebilmek ve/veya tedbirli olarak yaşam şeklini düzenlemek sorunun en iyi çözüm yöntemidir.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Sağlıklı ve alerjisiz günler dileriz.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.