Emziren Anneler İçin Süt Arttıran Besinler Nelerdir ?

Bebeklerin ilk doğduğu zaman tüketebilecekleri tek ve en değerli besin anne sütüdür. Annelerin  bu dönemde yeteri kadar ve değerli içeriği olacak şekilde bebeklerini emzirebilmesi için beslenmelerinde çok daha dikkatli almaları gerekiyor. Süt arttıran besinler bu noktada oldukça önemli. Bugün sihirli kadın sitesi olarak sizlerle anne bebek konusunda çok önemli bir konu olan anne sütünü arttıran ve azaltan besinler hangileridir konusunu paylaşmak istiyoruziyoruz.

Reklam

 

Anne Sütünün Önemi

emziren-anneler-icin-sut-arttiran-besinler-2

Eminiz bebeğinizin geleceği ile ilgili planlar yapıyor ve onun için en iyisini yapmayı planlıyorsunuz. Onun sağlıklı şekilde büyümesi için her şeyi öğrenmek ve iyi olanları uygulamak en önemli arzunuz. Ama öncelikle bilmeniz gereken şey bebeğiniz için en önemli olan ilk şey anne sütü.

Anne sütünün ne kadar önemli olduğu günümüzde çok daha iyi biliniyor. Katı gıdalara geçmeden önceki süreçte bebeklerin daha sağlıklı ve yapı taşları gelişimlerini sağlıklı biçimde oluşturabilmesi için anne sütünün önemi çok büyük .

Bebekler için hayati derecede önemli olan anne sütünün bebeği doyurabilmesi gerekiyor. Bu sebeple de anne sütünün yeterli kadar gelmesi ve bebeğin ihtiyaçlarını karşılanabileceği şekilde besleyici olması  gerekiyor ve bebeğin ne kadar anne sütüne ihtiyacı var bunu bilmeniz gerekiyor.

 

Hamileler İçin Süt Arttırma Teknikleri

emziren-anneler-icin-sut-arttiran-besinler-3

Yeni doğum yapan anneler için en önemli şey süt. Çünkü bebelerinin uzun bir süre tüketebileceği tek besini anneler kendileri salgılıyor. Sütü yetersiz gelen anneler, bu dönemde kendilerini daha fazla üzerek sütlerini daha fazla azaltılıyor. Ancak süt arttıran besinler sayesinde süt miktarı arttırılarak normal seviyeye getirilebilir. İşte süt arttıran besinler:

  • Yulaf

Kan basıncını düzenlemesinin yanında anne sütünü arttıran yulaf, içerisinde bolca demir minerali barındırmaktadır. Süt kanallarını genişleterek sütün daha fazla akmasını sağlıyor.

  • Su:

Su, hayatımızın en önemli besin kaynağı. Ancak emziren anneler için daha önemli yararlar sağlıyor. Anne sütünün büyük bir kısmını oluşturan suyu ne kadar çok tüketirseniz sütünüz kadar artacaktır.

  • Yumurta:

Protein denilince akla gelen yumurta emziren annelerin mutlaka tüketmesi gereken besinlerin arasında bulunuyor.

  • Rezene Çayı:

Rezene çayının süt arttırdığı bilimsel bir çalışma sonucunda ispatlandı. Rezene sadece süt arttırmıyor. Bunun dışında hem annenin hem de bebeğin kanına geçerek sindirim sorunlarına çok iyi geliyor.

  • Muskat

Anadoluda yaygın olarak bilinen muskat otu anne sütünü en etkili biçimde arttıran farklı besin grupları arasında. Bulmak biraz zor olsa da muskat çayını bazı aktarlardan edinebilirsiniz.

  • Kuru Yemişler

Kuru yemişler genel olarak anne sütünü arttırmıyor fakat içeriğinin kalitesini arttırıyor.

Günde 1 avuç ceviz fındık ve kuru üzüm takviyesi sütü daha iyi bir hale getiriyor. Ayrıca annenin ihtiyacı olan bazı önemli vitamin,mineral ve temiz karbonhidratı da karşılıyor

Anne Sütünü Azaltan Besinler Nelerdir ?

Ne yazık ki annelerin tükettiği her ürün süt arttıran besinler grubuna girmiyor.

Normal yaşamda sağlıklı besinler olarak bilinen bazı besinler arasında da anne sütünü azaltan yiyecekler de mevcut. Özellikle emzirme döneminde olan annelerin bu besinlerden uzak durması gerekiyor.

Anne sütünü azaltan besinler

Nane, mısır, limon, sirke, acı baharatlar, şalgam, ada çayı, maydanoz, aşırı tuz, nişasta unu, arpa ve arpa türevi tahıllar ve bu tahıllarla yapılan gıdalar anne , sütünü azaltabiliyor.

Bu dönemde bebeğinizin sağlığı açısından süt arttıran besinlere yönelmeniz daha doğru olacaktır.

Ayrıca sigara gibi kötü alışkanlıklardan ve stresten uzak durmanız çok önemli.

Yürüyüş hem sizin hem emzirme döneminde ki bebeğiniz için Çok önemli

Nihayetinde bebeğinizi 1 yaşına kadar emzirebildiğiniz kadar çok emzirmeniz onun ilerleyen yaşlarda ki sağlık durumu ve bağışıklık sisteminin oluşumunu etkileyecek.

Ayrıca bu dönemde sizin sağlıklı olmanız ve yediklerinizden olumsuz yönde etkilenmemeniz çok önemli.

Gereksiz gıdaları hayatınızdan çıkartıp yürüyüş gibi basit egzersizleri eklemekte fayda var. Ayrıca yürüyüş hem fazla gaz oluşumunu önleyerek sizi rahatlatacak ve dolayısıyla bebeğinize de daha az gazlı bir süt vermenize olanak sağlayacak, hem de metabolizmanızı düzenleyerek daha sağlıklı ve ideal kiloda olmanıza yardım edecektir.

ANNE BESLENMESİ İLE İLGİLİ DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN …

Bebeğiniz ile birlikte sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum.

 

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.