Emziren Anneler İlaç Kullanabilir mi ?

Emzirme döneminde annelerin aklında anne sütüyle beslenen çocuğun sağlığı açısından bir çok farklı kaygı vardır. Bu kaygının nedeni annenin sağlıklı olması ve bu doğrultuda bebeğini sağlıklı ve yeterli biçimde besleyebilmesidir. Annelerin aklında bulunan en yaygın sorulardan biri emzirme döneminde ilaç kullanımıdır. Bugün sizlerle emzirme döneminde ilaç kullanımı ile ilgili bazı önemli bilgiler vermek istiyoruz.

Reklam

 

Emzirme Döneminde İlaç Kullanımı Nasıl olmalı ?

emziren-anne-ilac-kullanabilir-mi-2

Emzirme döneminde anneler çeşitli rahatsızlıklar yaşayabilir. Eğer hemen doğum sonrası dönemde ise anne doğum sonrası olağan ağrıları yaşayabilir veya sezaryen ameliyatı dolayısı ile kesik acısı çekebilir. Bu dönemde doğal olarak ağrı kesici almaya eğilim olabilir.

Bebek açısından anne sütünün  önemi çok büyüktür.  Anne sadece çocuğu beslemez ayrıca anne sütü ile çocuk tüm yaşamı açısından bağışıklık yapı taşını  oluşturur. Fakat sütün sağlıklı olabilmesi için annenin de sağlıklı olabilmesi gerekir.  Sadece emzirme döneminde değil normal yaşam sürecinde de bilinçsiz şekilde doktor tavsiyesi olmadan her ağrıya bir ağrı kesici kullanımı doğru değildir. Bu durum emzirme döneminde olası süreçlerden farklı sorunların benzer sonuçlarından biri olabilir. Yani kesik ağrısı veya doğum sonrası ağrıları ile herhangi bir batın sorunu ağrısı birbirine benzeyebilir. Aldığınız ağrı kesici durumun önemini fark etmenizi ağrıyı anlık olarak dindirerek ilerletebilir. Annenin olası sorunu nedeni ile bebeğe de gereksiz yere ilaç vermiş olursunuz. Bilindiği gibi annenin yediği içtiği her şey süt yolu ile bebeğe de geçmektedir. Hatta ruh hali etkileri bile.

Dolayısı ile özellikle ağrı kesicileri doğru tespit yapılmadan almak hem sizin hem de bebeğinizin açısından doğru değildir.

Reklam

 

Süregelen ilaçların kullanımı

Kimi kadın doğumdan önce de süre gelen bazı rahatsızlıklardan dolayı ilaç kullanıyor olabilir.

Bunların en yaygınları diyabet, kalp rahatsızlıkları, tiroit rahatsızlıklarıdır. Bu tip durumlarda kadın doğum uzmanı zaten durumu kontrol altında tutuyor olmalıdır. Eğer kontrol altında değilse gerekli olan kan testi ve görüntülemeler yapılmalı ve duruma göre ilaç kullanımı doktor tavsiyesi ile miktar ve süreç olarak belirtilmiş şekilde uygulanmalıdır.

Gebe Kalınmak ile çocuğun doğumundan sonra emzirme dönemini de içine alan yaklaşık 2 senelik dönem kadın bedeninde büyük değişimler gerçekleşir. Bu değişimler kimi zaman olumsuz durumları iyi yönde etkilerken , kimi zamanda olmayan bazı sorunlara yol açabilir.

Dolayısı ile hamilelik süreçlerinde ve sonrasında ki bir kaç yıl annenin sürekli olarak hem kadın doğum uzmanına görünmesi gerekli görülen kan idrar tahlili ve görüntüleme tetkiklerini yaptırması ve bu doğrultuda en basit görünen ilacın bile doktor tavsiyesi ile ve doktorun söylediği dönem aralığı ve miktarda kullanılması çok önemlidir.

Bilinçsizce ilaç Kullanmayın

En basit olarak gördüümüz ilaçlardan biri olan aspirin bili kimi durumlara çok tehlikelidir.

Örnek olarak aspirin kan sulandırıcı özelliğe sahiptir ve bilinçsiz şekilde kullanıldığında herhangi bir olası kanama durumunu daha şiddetli hale getirerek insan hayatını tehdit eden durumlara yol açabilir. Antibiyotiklerin kullanımı insan direncini düşürebilir. Ağrı kesiciler ise ağrının gerçek nedeni olan sorunu çözmez sadece ağrıyı dindirir. Bu durum da sizi gerçek sorundan uzak tutabilir.

Tabi ki çocuğunuzun beslenmesi önemli. Fakat çocuğunuzun sağlıklı olabilmek için önce sağlıklı bir anneye ihtiyacı vardır. Bilinçsizce ilaç veya ağrı kesici kullanmayın mutlaka doktorunuza başvurun ve eğer etrafınızda bilinçsizce ilaç kullanan varsa lütfen bu konuda uyarın.

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için …

Bebeğiniz ile birlikte sağlıklı ve mutlu bir yaşam dilerim

 

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.