Elma Sirkesinin Yararları

Her geçen gün farklı bir besinin faydası ile medya kanalları dolup taşıyor. Bunların bazıları satışı artması için yapılan devlet destekli medya kandırmacaları iken bazıları ise gerçekleri yansıtıyor. Bazı gıdalar ise asırlardır bir şekilde insanoğlunun bilinçli veya bilinçsiz kullanımı ile günümüze kadar sağlık taşıyor. Bunlardan biri de çeşitli meyvelerden yapılan sirkeler. Bugün gıda veya temizlik amacı ile kullanılan sirkelerden biri olan elma sirkesinin yararları konusunu sizinle paylaşmak istiyorum.

Reklam

Hangi Elma Sirkesini Nasıl Tüketmeli

Öncelikle belirtmek istiyorum elma sirkesinin faydalarını sizinle paylaşmadan önce çok fazla kullanımı halinde asitli yapısı nedeni ile zarar verebileceğini belirtmek isterim.

Aşağıda sizlerle faydalarını paylaşacağım elma sirkesi pastörize olmayan ,  süzülmemiş sirke özünü kullanmaya ve Günde en fazla  2 yemek kaşığı içilmemelidir. Ve asitli yapısı dişlere zarar verebileceğinden suya katılarak içilmelidir.

Marketlerde bulacağınız katkı maddeleri bozulma önleyici maddeler içeren sirkeler fayda vermeyeceği gibi bizce temizlik haricinde hiç bir alanda tüketilmemelidir.

Elma Sirkesinin Yararları Nelerdir

elma-sirkesi-sagligimiza-faydali-2
  • Elma sirkesinin Antimikrobiyal etkisi vardır

Günümüzde Pek çok kişi şişkinlik ve Kandida mantarı fazlalaşması gibi bağırsak sorunlarından şikayetçi. Sirkenin bakteri ve mayalar üzerinde antimikrobiyal etkileri var ve gelişmelerini önlüyor. Bakterilerin vücutta çeşitli yüzeylere yapışabilmeleri için kullandıkları yapışkan yapıya sahip biyofilm adı verilen yapıları vadır. Yapılan araştırmalar Elma sirkesinin bu biyofilmleri parçalayarak olumsuz etkilerini azalttığı gösteriyor.

  • Elma sirkesi Kilo verme konusunda yardımcıdır

İlk sıraya yazmak istedik 🙂  evet yapılan araştırmalar elma sirkesinin kilo vermede ve karın yağlarını azaltmada yardımcı olduğunu gösteriyor.

  • Elma sirkesi Kolesterol düzeyleri ve Kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu etki eder

Bazı çalışmalar elma sirkesinin kan yağları, kolesterol ve kan basıncı düzenlenmesinde karaciğeri destekleyerek etkili olduğunu gösteriyor. Böylece kalp sağlığına da yararlı oluyor.

  • Elma sirkesi Reflü Rahatsızlığına  iyi geliyor

Düzenli olarak günde 1-2 tatlı kaşığı Sulandırılmış elma sirkesi içmek mide yanması, şişkinlik, geğirme, bulantı gibi reflü belirtilerini yatıştırabiliyor.

  • Elma sirkesi Kan şekeri ve Insülin hassasiyeti konusunda Faydalıdır

Yapılan bilimsel araştırmalarda , elma sirkesinin Tip 2 diyabetlilerde insülin hassasiyetini artırdığını, kan şekerinde meydana gelen  ve insülin seviyelerinde oluşan  dalgalanmaları azalttığını gösteriyor.

  • Elma sirkesi Dolaşım ve varisler için faydalıdır

Bir çalışma, elma sirkesinin varisler üzerinde topikal kullanımının (dışarıdan sürülerek) ağrı , kramp, kaşınma gibi varis semptomlarını azalttığını gösteriyor.

  • Elma sirkesi Polikistik over sendromuna  (PCOS) iyi gelir

Bir çalışmada PCOS’si olanlara günde 15 gram elma sirkesi verilmiş ve 40 gün içinde ovülasyon ve menstruasyonun düzene girdiği görülmüş.

  • Elma sirkesi Cilt onarımı konusunda Faydalıdır 

Elma sirkesi sahip olduğu  antibakteriyel etkisi ile hem gıda olarak tüketildiğinde hem de haricen yani sürülerek kullanıldığında olarak akneleri iyileştirdiği yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

  • ELma sirkesi Salatanızı Lezzetlendirir

Az Miktarda elma sirkesi Salatalarınızı Lezzetlendirir. Özellikle Piyaz Elma sirkesi ile harika olur.

  • En sağlıklı Temizlik ürünlerinden biridir.

Elma sirkesi diğer sirkeler gibi anti bakteriyal yapısı ile sağlıklı bir temizlik malzemesidir. Elma sirkesinin diğer sirkelerden öne çıkan özelliği ise kokusu nedeni ile doğal olarak parfüm etkisi göstermesi ve evinizin yada temizlediğiniz şeyin güzel kokmasını sağlar. Cam ürünleri sirke ile temizlerseniz matlaşır dolayısı ile saydam ürünleri elma sirkesi ile temizlemeyin

Elma Sirkesini Düzenli olarak kullanabilirsiniz

Elma sirkesini fazla olmayacak şekilde günde 1-2 çay kaşığı suya karıştırarak kullanmanız sağlığınız açısında  faydalıdır.

Mide ameliyatı geçirmiş mide fıtığı olan kişilerin elma sirkesi tüketmesi zararlı olabilir. Bu tip sorunlarınız varsa lütfen doktorunuza danışın.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.