Elma Kabuğu Ne işe yarar

Neredeyse Türkiye’de her mevsim yetişen elma hem ağzımızı tatlandıran hem de metabolizmamızı hızlandıran değerli bir meyve. Peki Elmanın kabuklarından çok faydalı olduğunu biliyor musunuz? Bugün sizlerle elma kabuklarının farklı kullanımları ile nasıl fayda verdiğini paylaşmak istiyoruz…

 

Elma kabuğu ile ne yapılır

elma-kabugunun-faydasi-ne-2-neler-yapilir

Kimi zaman elmanın kabuklarını soyup atmayı tercih ederiz fakat elmanın kabuklarını birçok farklı fayda sağlayabileceğimizi biliyor musunuz ?

İşte elma kabukları ile yapabileceklerimiz:

  • Elma kabuğundan Yüz güzelliği maskesi:

elmanın kabuklarını soyduktan sonra iç tarafları yüzümüze gelecek şekilde yapıştırarak yüz güzellik maskesi yapabilirsiniz. Anneannelerimizin kullandığı Bu yöntem güzelliğimizi güzellik katan çok değerli bir maskedir.

  • Elma kabuğu cildi onarır güzelleştirir:

Şeker vücuda girdiği zaman zararlıdır fakat cildi Onaran bir etkisi vardır. Cilt üzerinde meydana gelen yıpranma aşınma kesilme gibi durumlarda elma kabuğunu yara olan bölgeye yapıştırır sanız iyileşme hızlanacak yara izi onarımı hızlanacaktır…

 

  • Sağlıklı Elma cipsi :

Elma kabuklarını şeker ilave etmeden üzerine tarçın dökerek fırına verebilirsiniz. 5-10 dakika içerisinde sağlıklı ve çok lezzetli bir cips olacaktır. Mısır veya patates cipsi yerine bu sağlıklı cipsi hem Siz hem de varsa çocuklarınız rahatlıkla yiyebilirsiniz.

  • Elma reçeli:

Eğer elmanın kabuklarını biraz kalın keserseniz çok az miktarda şeker ilave edip kaynatarak reçel yapabilirsiniz . Şeker ilave etme sebebimiz hemen şekillenip bozulmaması daha uzun dayanması içindir.

  • Elma kabuğundan en sağlıklı elma çayı :

Elma kabuklarını suya karıştırarak ve içerisine biraz tarçın ile zencefil koyarsanız ve kaynamaya başladıktan 2 dakika sonra içerseniz metabolizmanız hızlanacaktır. Bu bir zayıflama çayıdır. Farklı kaynaklarda içerisinde bal koymanız önerilir. Bunu kesinlikle yapmayın Çünkü bal ısındığı zaman şekerin en tehlikeli haline dönüşür ve bu zararlıdır…

 

  • Elma kabuğundan Oda kokusu:

Aynı şekilde yaptığınız elma Tarçın ve zencefil karışımlı suyu çiçek sulama spreyi içerisine koyarsanız çok güzel bir oda kokusu olacaktır.

  • Elmalı yoğurt Tatlısı :

Elma kabuklarını biraz kalın kesip Yoğurdun içerisine Tarçın ve bal ile karıştırırsanız tok tutan harika bir tatlı olacaktır.

Yukarıdaki gibi bir çok farklı faydası olan elmanın kabuklatını değerlendirmeden atmayın. Kullanın

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN …

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZU OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN HEMEN TIKLAYIN 🙂

mutlu günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.