Güzel eller için bakım önerileri

El Bakımı Nasıl Yapılır ?

Kadınlar için için elleri oldukça önemlidir. Ellerimiz hem zarafetimizin hem de dişiliğimizin önemli göstergelerinden en önde gelenlerindendir. Elimizde meydana gelen herhangi bir estetik bozukluk yüzümüzden sonra en çok canımızı sıkan durumlardan biridir. Kadın sitesi Güzellik bölümünde sizlerle el bakımı ve el çatlakları ile ilgili bazı tavsiyeler vermek istiyoruz…

 

Eller neden Yıpranır ?

Çatlaklara ve yıpranmaya karşı el-bakimi Önerileri-

Ellerimiz bedenimizin en çok yıpranan bölgelerinden biridir. Bunun sebebi ise günlük hayatta neredeyse tüm ihtiyacımızı ellerimiz ile gideriyor olmamızdır. Ellerimiz aracılığı ile bir şekilde işlerimizi hallediyor ve farklı amaçlarda kullanarak doğru bir şekilde hayatımızı devam ettirmeye çalışıyoruz. Bu yüzden ellerimiz çok daha hızlı yıpranıyor ve hem sağlık hem de güzellik sorunu haline geliyor . Bu nedenle  bakımını yapmalı ve bunu yaparken en ince ayrıntılara kadar bazı şeylere dikkat etmeyi unutmamalıyız…

 

EL ÇATLAMASININ NEDENLERİ NELERDİR

El derilerinin yarılması da diyebiliriz. El çatlaması daha çok kuru ciltlerde görülmektedir.  Özelikle soğuk havalarda ellerimiz daha fazla çatlar. Önce elimizin üzerinde ince yarıklar şeklinde olur önlenmediğinde bu ince yarıklar kalınlaşır.

EL çatlamasının en önemli nedeni hava şartları veya temizlik alışkanlıkları nedeni ile el derisinin nem oranının bozulmasıdır. El derisi hızla kurur ve kuruyan derinin yerine oluşacak olan deri yine kuru bir yapıya sahip olduğu için daha kalın ve özensiz bir görüntü oluşturan çatlak el derisi oluşur. Ayrıca mantar egzama, sedef gibi bazı deri hastalıkları da deri çatlamasına neden olabilir. Sağlık ile ilgili olan bu durumlarda doktora danışmak gerekmektedir.

Ellerimizdeki çatlaklar eğer çok fazlalaşırsa  kanama yapabilir. El çatlaması bazı deri hastalıklarını da meydana getirebilir.  Bu durumun yaşanmaması için el bakımınıza özen göstermeniz ve al çatlamalarını önlemeniz gerekir…

 

EL ÇATLAKLARINI ÖNLEMEK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİ

 • El çatlakları daha çok soğuk havalarda görüldüğünden mümkün olduğunca soğuktan kaçınılmalıdır bunun için eldiven kullanabilirsiniz.
 • Tırnak Bakımı çok önemli . Ellerinizin sağlığı için tırnaklarınızın bakımı da çok önemlidir el çatlakları elin tümünde etkili olduğu gibi tırnak diplerinde de aşınmalara aşırı tırnak eti kalınlaşmasına neden olur.
 • Eğer ellerinizi soğuktan koruyamıyorsanız elinizi nemlendirecek doğal veya kozmetik nemlendiricileri çantanızdan eksik etmeyin
 • Kuru soğuk kış aylarında rüzgardan ve güneşli yaz aylarında güneşin kurutucu etkilerinden korunmak için organik veya kendi yaptığınız sağlıklı güneş yağınızı elinize mutlaka uygulayın.
 •  Ellerinizi ıslak bırakmayınız. Ellerinizi yıkadıktan sonra mutlaka kağıt mendil ya da temiz havluyla elinizin parmak aralarıyla birlikte ve nazikçe kurulayın.
 • Çıplak elle tuz ruhu, petrol gibi kurutucu maddelere temas etmemeye çalışmalısınız  Plastik eldiven yardımıyla ellerinizi bu tür sıvılardan koruyunuz.
 • Ellerimizi yıkarken ılık su ve sabun kullanın.
 • Ayrıca plastik eldivenleri de 10 – 15 dakikadan fazla kullanmayın. Elinizin hava almasını engeller ve farklı cilt sorunlarına yol açabilir.
 • Ellerinizin ve tüm deri yapınızın sağlığının beslenmeniz ile ilgisi vardır. Cilt güzelliği için beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemeniz çok önemlidir.
 • Elinizdeki çatlak yerlere kesinlikle parfümlü krem yada ürünler sürmeyiniz. Aksi takdirde zaten hassas durumda ve zarar görmüş lan elleriniz daha fazla zarar görerek tahriş olur.
 • Ellerimizin en önemli bakımlarından biri temizliktir. Ellerinizi sık sık yıkayın . Gün boyunca kimyasal maddelere, mikroplara çok maruz kaldığımızdan ellerimizi sık yıkayarak çeşitli hastalıkları önlemiş oluruz…

Doğal el Bakım Kremi Tarifi 

El çatlağı için evde kolayca organik ve sağlıklı bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Bir kaba limon ve gliserin koyup iyice karıştırınız. Gece yatarken elinizin çatlak yerine sürüp ovunuz.

Elinizdeki çatlakların gittiğini göreceksiniz.

Ayrıca Limon tek başına bile onarıcı ve yenileyici özelliğe sahiptir. Limon sıktığınızda tırnak diplerinizden başlayıp bileklerinize kadar limon kabuğunu ve içindeki kısmı sürebilirsiniz.

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN ZİYARET EDİN…

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZU OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN HEMEN TIKLAYIN 🙂

Güzel günler dilerim

 

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.