Efsane Cuma İndirimli Alışveriş Çılgınlığı

Dünyanın her yerinde bir fenomen alışveriş günü olan efsane cuma diğer adıyla “Black Friday” bugün başladı. İnanılmaz satış fırsatları sunan bugün binlerce firma hem fiziksel alanlarında yani mağazalarında ve online satış mağazaları olan e-ticaret Internet sitelerinde büyük indirimler sunarak  tüketicinin ihtiyaçlarını gideriyor.  Bir çok büyük firmanın hatırı sayılır indirimler ile sunduğu bu alışveriş gününde mobil telefon,tablet,televizyon gibi teknolojik cihazlardan küçük ev aletlerine, ayakkabıdan elbiselere, kozmetik ürünlerinden inşaat aletlerine ve ev gereçlerinden fayanslara kadar bir çok şey indirimli satışa sunuluyor.

Reklam

Dikkat Edin !

efsane-cuma-cilginligi-bugun-basladi-dikkat-edin-2

Yılbaşı alışverişi dönemine çok yakın olan Black Friday indirimli alışveriş günleri bir çok alışverişi önceden hem  ucuza hem de toplu alışverişte fazladan bir çok farklı indirim yapma imkanı sunduğu için bu dönem çok ideal bir alışveriş dönemi .  Bu dönem  black friday yani efsane cuma olarak dilimize uyarladığımız 29 Kasım da başladı.  Efsane cuma alışverişi yaparken bazı önemli konulara dikkat etmeniz çok önemli aksi taktirde ucuza aldığınızı zannettiğiniz ürünün o kadar ucuz olmaması veya kredi kartı dolandırıcılığı gibi çok ciddi sorunlara yol açarak canınızı sıkacak durum ile karşılaşabilirsiniz.

Öncelikle belirtmek istiyoruz Black Friday Kötü değil aksine özellikle yaklaşan Yılbaşı Alışverişi için çok ideal indirimli ürünler alabilme fırsatı. Black friday da bir çok ürün farklı nedenlerle ucuz fiyatla satılıyor . Bunların en önde gelenleri serileri bozulan ürünleri elden çıkartma isteği yani özellikle giyimde bedeni az kalmış ürünler dijital satış mağazalarından kısa zamanda tüketildiği için çok az karla yada mağazaların diliyle söylemek gerekirse zararına satılıyor. Yada teknolojik ürünler satışı yavaş outlet olmuş yani modası biraz eskimiş ürünleri %10, %20 den başlayıp %40, %50%80 gibi büyük indirimler ile satabiliyor. Kimi firma ise internet sitesi tanıtımı marka bilinirliğini artırma gibi hedeflerle indirim yapıyor. Fakat özellikle internet alışverişlerinde kötü niyetli bazı kişiler veya kurumlar bazı hileler yapabiliyor.

Sadece biraz dikkatli olmanız olumsuz durumlarla karşılaşmamanız açısından çok önemli.  Efsane cuma da olası tehlikeler ise çok basit önlem ve dikkatle bertaraf edilebilir.

  • Bütçenize göre alışveriş yapın

Black friday bir çok ürünü çok ucuz maliyetlerle sunan firmalar sayesinde çok cazip bir alışveriş günü.

Fakat eğer bütçenizi doğru hesaplayarak öncelikli olarak temel ihtiyaçlarınızı karşılamanız ve ardından hediye gibi seçenekleri değerlendirmeniz ve bunu doğru hesapla yapmanız bütçeniz açısından çok önemli.

Aksi taktirde gelirinizden fazla borçlanma nedeni ile sıkıntı yaşayabilir ve bu sıkıntıyı çözmekte zorlanabilirsiniz. Unutmayın banka kredi kartları da kesim tarihi sonrası yapılan ödemelerde faiz almakta ve bu da aslında aldığınız ürünün fiyatını değiştirmektedir.

  • Önce Bindirim sonra indirime dikkat

Bir çok firma haklı bir çok indirim yaparak hem kendisi mutlu olup hem de bizleri mutlu ederken bazı firmalar efsane cuma yani black firiday ı fırsat olarak görüp tam anlamıyla “Kurnazlık ” yapabiliyor.

Bunu en basit pazarlama satış tekniği olan önce bindirim yani yüksek fiyat sonra indirim tekniği ile yapıyor. Ürünler zaten o yüksek fiyatlar değilken fiyatları önce yukarı taşıyor ardından indirim yapıyor. Buda size Gördüğünüz % 90 a kadar varan indirim sloganını cazip göstererek alışveriş yaptırabiliyor. Bu durumu tepit etmek ise çok kolay internette arama yapmanız ve önce ki fiyatı görmeniz çok kolay. Ayrıca muadil ürün fiyatlarına bakmanız da sizi diğer bir güvenilir sonuca ulaştıran teyit yöntemi.

Reklam
  • Ürün muhatabına ve garanti şartına dikkat edin 

Kıyafet gibi ürünlerde ufak tefek sorunlar sizi rahatsız edebilir ve ürün değişikliği isteyebilirsiniz. çoğu zaman kabul edilir.

Fakat aldığınız ürün pahalıysa veya elektronik ürün aldıysanız ve yine yüksek maliyetli ise ürünün sağlam olması ve kısa sürede bozulmaması çok önemlidir. Bu durum karşısında satıcı ve garanti şekli devreye giren iyi bir korunma yöntemidir. Garanti şartları da tüketiciyi yani bizi koruyan bir olgudur. Ürünün garanti ve iade şartlarını mutlaka göz önünde bulundurun. Mesela aldığınız indirimli ama yüksek fiyatlı bir televizyon veya akıllı telefon  bozuk çıkar veya bozulursa bu durumun garanti sınırları , şartları ve muhatabı kimdir.

Eğer satıcı ve garanti muhatabı hakkında bilginiz yoksa internet üzerinden garanti veren kurum yada sistem hakkında bilgi edinebilirsiniz. Eğer hiç bir bilgi yoksa o üründen kaçınmanızı öneriyoruz.

  • Ürün ve firma yorumlarını Okuyun

Doğrudan firma veya aracı firma üzerinden satın alma yapıyorsanız ürün ve kurum puanlama ve yorumları çok değerlidir. Mutlaka okuyun .

Firma hizmeti olumlu bile olsa mutlaka ürün ile ilgili yorumları farkı bir  internet sitesinden de okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bu araştırma firma güvenirliği hakkında bilgi verirken ayrıca ürün hakkında farklı yorumları size göstererek ürün hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

 

  • Rekabeti avantajınıza çevirin

İnternet üzerinden ürün kodunu girerek arama yapmanız hem fiyat anlamında hem ürün anlamında sizi sağlıklı bir maliyet sonucuna ulaştırırken aynı zamanda farklı bir avantaj daha sağlıyor.

Böylece diğer firmanın yapmış olduğu bir kampanya ile daha indirimli bir fiyata rastlarsanız bu bütçenize de yarar sağlar.

 

  • İndirimli ürünleri güvenilir yerlerden satın alın

Özellikle fiziksel satış alanları yani mağazalar haricinde özellikle Internet ortamından alışveriş yaparken çok dikkatli olmalısınız.

Dijital ortamda kart bilgileri alınarak dolandırılma ihtimaliniz var. Bu nedenle güvenilir firmalar ile alışveriş yapmanız çok önemli. Mümkünse yerel yani Türk veya global firmalardan alışveriş yaparken bilinirliği olan firmalardan alışveriş yapmanız çok önemli. Ayrıca bu firmalara ait olan internet sitelerinden veya aracı firmalar olarak nitelendirdiğimiz; Trendyol, morhipo , boyner, N11 gibi aracı firmalardan alışveriş yapmanız ve bu sitelerin orijinal yani kurumların gerçek internet siteleri olup olmadığını kontrol etmeniz çok önemli.

Kredi kartı tanımlayarak yapılan bu alışverişlerin mobil onay kodu ile olması için kartlarınızın gerekli ayarlamaları yapılmış olmalı. Eğer dijital bir ürün yani virüs koruma, işletim sistemi mobil aplikasyon gibi bir ürün alacaksanız bunu bankadan oluşturacağınız ürün fiyatı limitli bir sanal kart ile gerçekleştirmeniz güzel bir yöntem. Böylelikle eğer dolandırıldıysanız bile kart bilginizi ve kartınızın tüm limitini olası kötü niyetli insanlardan korumuş olursunuz.

 

Yukarıdaki efsane cuma indirimli alışveriş yapma kılavuzunu takip ederseniz herhangi bir sorun yaşamadan istediğiniz ürüne en düşük maliyetle kavuşabilir yaklaşan Yılbaşı hediyeleri içinde daha az maliyetle daha güzel hediyeler alabilirsiniz.

Mutlu günler dilerim

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.