dunya-saglik-orgutu

Dünya Sağlık Örgütü Kuruluş Tarihi ve yıldönümü 7 Nisan.

World Health Organization (İngilizce), Kısaltması: WHO örgütü kuruluş tarihi: 7 Nisan 1948

 

Merkezi: Cenevre, İsviçre

Birleşmiş Milletler’e bağlı olarak çalışan ve toplum sağlığı ile ilgili uluslararası çalışmalar yapan Dünya Sağlık örgütü 1945 senesinde Amerika Birleşik Devletlerinin San Francisco şehrinde toplanan BM. Konferansı ile, tüm halkların sağlığı, dünyada barış ve güvenliğin sağlanması düşüncesi ile Çin ve Brezilya tarafından bir “Uluslararası Sağlık Örgütü” kurulması amacıyla toplantı düzenlenmesi katılımcı ülkelerin oy birliğiyle kabul edilmiştir.

Dünya Sağlık Örgütünün Ana kuruluşu olan, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC), toplantıya hazırlık amacıyla Belçika’lı Prof.Dr. Rene Sard başkanlığında 15 kişilik bir teknik heyet oluşturarak, kurulacak uluslararası sağlık örgütü için Anayasa taslağı hazırlanmış ve alınması gereken kararları tespit etmiştir.

19-22 Temmuz 1946 tarihleri arasında Amerika, New York’da düzenlenen Uluslararası Sağlık Konferansı’nda Birleşmiş Milletlere üye 51 ülkenin delegesi ile Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), OIHP (Uluslararası Halk Sağlığı Bürosu), PAHO, Kızılhaç, Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu ve Rockefeller Vakfı temsilcileri Dünya Sağlık Örgütü’nün anayasasını dünyaya getirmişlerdir.

Dünya sağlık örgütü Anayasası 22 Temmuz 1946 tarihinde 61 ülke tarafından imzalanmıştır. Bu anayasa en az 26 üye ülke tarafından resmen kabul edildiği takdirde yürürlüğe gireceğinden bu çoğunluğun sağlandığı 7 Nisan 1948 tarihinde resmen hayata geçmiş, yürürlüğe girdiği kuruluş tarihi olan 7 Nisan tarihi ise her sene “Dünya Sağlık Günü” olarak tüm dünyada kutlanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti ise 9 Haziran 1949 tarih ve 5062 sayılı kanun ile WHO Anayasası’nı onaylayarak Dünya Sağlık Örgütüne resmen üye olmuştur.

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.