DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ÇOCUKLARIN TELEVİZYON İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI

Kimi ebeveynler çocukları oyalamanın en iyi yöntemlerinden biri olarak televizyon, bilgisayar ,tablet ile vakit geçirmelerini görüyor. Bu ebeveynlere nefes alma fırsatı sağlıyor olsa bile Dünya Sağlık Örgütü tarafından  yapılan araştırmalar bunun çocuğun gelişimi açısından çok kötü sorunlar yarattığını belirtiyor.

Reklam

 

Dünya Sağlık Örgütünün Çocukların Ekrana Bakmasının Zararları  Açıklaması

dunya-saglik-orgutu-cocuklarin-televizyon-ile-ilgili-aciklamasi-2-cok-zararli

Tablet cep telefonu gibi bir çok ekranı olan günümüz dünyasında Dünya Sağlık örgütü Yaptığı araştırmalar sonucunda 2 boyutlu görsellere bakan küçük yaştaki çocukların bu görsel bombardımandan hem görsel hem de zihinsel anlamda olumsuz sonuçlara yol açtığını net veriler ile açıkladı.

Yapılan araştırmalara göre 0-1 yaş arası bebeklerin hiç ekran iletişimi olmaması gerektiğini.1-2 yaş arası çocukların en fazla yarım saat vakit geçirebileceği, 2-5 yaş arası çocukların olabildiğince az ekran iletişimi olması ve en fazla 1 saat olabileceğini belirtiyor ve çocukların nasıl oyalanabilecekleri konusunda bazı tavsiyelerde bulunuyor…

 

Peki ne yapılmalı

Dünya sağlık örgütünün ekran ile çocuk iletişiminin olabildiğince az olması gerektiğini belirterek, çocukların ebeveynlerinin olabildiğince çocukları ile birlikte oyunlar oynayarak sosyalleşmelerini öneriyor.

Lütfen çocuklarınız ile birlikte oynayın hayatı yeniden keşfedin ve onların sizin de dünyanıza neşe katmasına  izin edin.

Unutmayın onların bu en tatlı dönemleri bir daha olmayacak ve sizin de bugünkü haliniz elbet bir gün bitecek.

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

Reklam

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Çocuklarınız ile birlikte sağlıklı mutlu bir yaşam dileriz.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.