Düğün Hazırlığında Yapılacaklar Listesi

Yaz sezonu geldi ve doğal olarak düğün mevsimi de açıldı. Özellikle bu dönem de doğru organizasyon hem zaman kazandırıyor hem de bu güzel günden önce başımıza gelmesi olası olumsuzlukların yaratabileceği olası sinir bozukluklarının önüne geçebilmek için bazı ufak tefek önerileri bilmek gerekir. Sihirli kadın sitesi olarak gerek kendimiz gerekse çevremizdeki evlenen arkadaşlarımızdan aldığımız bazı evlilik hazırlığı tüyolarını sizinle paylaşmak istiyoruz…

 

Evlilik Hazırlığı Tüyoları

dugun-hazirligi-yapilacaklar-listesi-sizi-ne-mutlu-ederse-onu-yapin

Büyük bir heyecanla sonunda beklediğimiz o günün gelmesine az kaldı. Kaç ay olduğu önemli değil eğer bu sene Aralığın 30 unda bile evlenecekseniz inanın bize çok az kaldı demektir. Evlilik dönemi ile ilgili bilmeniz gereken en önemli 2 şey şunlardır; 1-Tarih alındıktan sonra her zaman çok yakındır 2-Ne yaparsanız yapın mutlaka bir sorun çıkar.

Dolayısı ile bizlerin sizlere önereceği listenin sadece olası olumsuzlukları en aza indirmenize yardımcı olmak için yapıldığını ve bir sorun olursa da doğal olduğunu lütfen unutmayın.

Önemli: Korona virüs pandemisi ( COvid-19) önlemlerini hem sizi seven ve bu güzel gününüzde yanınızda olan aile büyükleri açısından çok önemli. Lütfen Düğününüzde yada nikahınızda hijyen ve mesafe kurallarına özen göstermeye gayret edin. Güzel gününüz sonrası sağlık sorunları ile hem siz hem de sevdikleriniz üzülmeyin

 

Evlilik Hazırlığı Listesi

dugun-hazirligi-yapilacaklar-listesi-mutlulugunuz-icin-planli-olun

Öncelikle mutla gönlünüzden geçen ve sizi en mutlu edecek şeylere odaklanın. Bu sizin düğününüz ve hayatta buna benzeyen bir anı yaşamayacaksınız. Siz ve partnerinizin istekleri en öncelikli olanlardır.

 • En kısa sürede hatta günü aldığınız günün ertesi günü partnerinizle görüşmeli ve kararlarınızı sadce 2 niz alacağınız ve size yardımcı olacak kişileri netleştirin.
 • Bir an önce bir evlilik hazırlığı defteri alın ve yapılacakları kayıt etmeye başlayın. Defter kesinlikle sayfaları kopan cinsten olmasın. Kolay koparılan defterlerin sayfalarının kayıp olma ihtimali çok fazla ve can sıkıcı durumlara neden olabiliyor. İşi biten sayfanın üstünü çizerek tamamlanan işlerinizi takip edebilirsiniz. Böylece geriye dönerek hatalı olan bir işi kontrol etme imkanınız da olacaktır.
 • Bütçenizi belirleyin. Böylece hem düğüne kadar varacak süreç ile alakalı olarak planlarınızı yapabileceksiniz. Hem de düğün sonrası olası limit aşımı durumu ile karşı karşıya kalma ihtimalini ortadan kaldırabileceksiniz.

 

Bütçe kontrolü çok önemli

dugun-hazirligi-yapilacaklar-listesi-abartidan-kacin
 • Bütçenize uygun hareket etmeye gayret edin. Çok bütçeniz olsa bile abartmaktan kaçınmaya gayret edin. Evet hayatınızın en güzel günlerinden biri fakat bu dönemde sadece görsellik değil önde olan şey mutlu gününüzde sevdikleriniz ile mutlu zamanlar geçirmektir. Ayrıca abartmanız sorun çıkma ihtimalini aynı oranda artırmaktadır.
 • Düğün Davetiyesi ve Düğün Şekeri konusunda o muhteşem ve yaratıcı fikirlerinizi bir an önce bir karara ulaştırın. Özellikle düğün davetiyesi konusu için çok acele etmeniz gerekir. İnternet ten yardım alabilirisiniz.
 • Kuaförünüzü ayarlayın ne istediğinizi belirleyin özel bir saç bakımı gerekiyorsa şimdiden başlayın. Son gün saçlarınız yanmasın gününüz mahvolmasın…
 • Cilt bakımınızı yapmaya yada yaptırmaya başlayın…
 • Yemek listenizi oluşturun formunuzu koruyun.
 • Düğüne gelecekler listesini bir an önce hazırlayın.
 • Özellikle düğün türünü belirlemeniz çok önemlidir, yani kır düğünü mü teknede mi, düğün salonunda mı otelde mi, yoksa uçakta mı düğün yapacağınız çok önemlidir.
 • Düğün yeriniz konusunda bir an önce gerekli araştırmayı yapın boş tarihleri ve bütçeyi öğrenin ve karar verin. Böylece son güne kalarak hem yer alternatifleri azalmamış hem de bütçeler artmamış optimal seviyede kalmış olacak…
 • Düğün davetiyelerinin listesini bir an önce oluşturun. Davet edeceklerinizin adreslerini teyit edin. Mutlaka dönüş isteyen bir not yazın.
 • Davetiye şablonunu bastırdıktan sonra kendiniz davetli listesini yazarak hem teyit edebilir hem de maliyeti düşürebilirsiniz.
 • Davetiyeleri bir an önce postaya verin.
 • Sosyal medya kanallarınızdan etkinlik oluşturun ve davetlileri davet edin. Günümüzde bir çok insan akıllı telefon kullanıyor ve davetiye ihmal edilse bile sosyal medya kanallarından onay veriyor bu hem onun sizin bu özel gününüzü atlamamasına ve hayatını programlamasına yardımcı oluyor hem de kesin gelecekler listesi size geliyor ve 3 aşağı 5 yukarı kaç kişi geleceğini biliyorsunuz.
 • Düğün organizasyonu ile ilgili iletişimde olduğunuz tüm kurum ve kişilerin iletişim numaralarını adreslerini mutlaka defterinize ve telefonunuza açık bir biçimde kayıt edin ve partnerinizle aynı isim ve unvanla paylaşın.
 • Düğün sırasında yardım veya hizmet aldığınız organizasyon tedarikçilerinden düğünden en az 3-4 gün öncesi için tarih alın. Bir aksilik olması durumunda telafi etmek için zamanınız olmalı…
 • Gelinlik konusunda olabildiğince hızlı hareket edin. Önce kiralayacak mısınız yoksa satın mı alacaksınız buna isteğiniz doğrultusunda karar verin. Bizim tavsiyemiz size özel dikilen gelinliği kiralamanız olacaktır. Bu hem çok daha ucuza mal olmakta hem de gelinlik öyle kolay kolay muhafaza edilememekte ve günümüzde modası çabuk geçmekte olduğu için saklamanın pek fazla anlamı kalmamış durumda.
 • Balayınızı nerede ne zaman yapacağınıza karar verin ve önceden rezervasyon yaptırın bu hem istediğiniz balayınızı yapabilmeniz için erkenden hareket ederek istediğiniz yerde yapmanızı sağlar hem de erken rezervasyon maliyetinizi düşürür.
 • Kimden yardım isteyeceğinizi iyi seçin ve yardım isteyin. Kişilere onları çok yormayacak kadar sorumluluk alacakları işler verin ama mutlaka yardım alın. Bu hem insanların ne kadar güzel arkadaşlarınız olduğunu onlara hatırlatacak hem onlara dengeli iş vererek yardım alırken onların hayatlarını da zora sokmazsınız hem de gereğinden fazla yorulmazsınız
 • Düğün sırasında kimin kiminle oturacağına çok dikkat edin ve önceden masa listelerini oluşturun. Tavsiyemiz Dünür olan Aile büyüklerini birbirleri ile aynı masada oturtmanız diğer büyükleri her aileyi kendi akrabaları ile oturtmanız ve masaları bir erkek tarafı 1 kız tarafı olarak düzenlemeniz olacaktır.

Not: Mutlaka düğünde olası bir sorundan canı sıkılacaklar kırılanlar ve bozulanlar olacaktır. Öncelikle bunun çok doğal olduğunu unutmayın nihayetinde 2 ailenin toplam 200 er kişi tanıdığı olsa bir toplulukta 400 kişi ( rakam çok temsili eminim sizin ilerideki eşiniz ile birlikte binlerce tanıdığı insan vardır) aynı anda mutlu etmenin mümkün olmadığını lütfen unutmayın.

 DİĞER  FAYDALI TAVSİYELER İÇİN BURAYI ZİYARET EDİN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN. 🙂 

Mutlu düğünler mutlu bir hayat diliyoruz.

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.