DÜDÜKLÜ TENCERE NEDİR, NASIL KULLANILIR, KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR

Düdüklü Tencere

Hayatımızın en temel ihtiyacı yemek yemektir. Düdüklü tencere de ev yemekleri yapımı için kullanılan pratik bir araçtır. Kadın sitesi yemek tavsiyeleri bölümünde bugün sizlerle “Düdüklü Tencere Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ? ” konusuna yer veriyoruz…

 

Düdüklü Tencere Nedir ?

düdüklü tencere nedir, Nasıl kullanılır
duduklu-tencere-nedir-ne-ise-yarar-nasil-kullanilir-2

Düdüklü tencere yemeğin pişmesi için kullanılan genellikle paslanmaz çelikten yapılanbasınçlı bir pişirme tenceresi çeşididir.

Basit mantıkla sıkıca kapanan bir tencere kapağına sahip ısınan tencerenin basıncının artması ile yemeğin daha hızlı pişmesini sağlar. Genellikle çelik bir alaşım metal düdük ve pişirdiğiniz yemek türüne göre ayar düğmesinden oluşur. Farklı boyut ve şekillerde va farklı miktarlarda yemek pişiren 3 litre, 5 litre , 7 litre gibi farklı boyutlarda düdüklü tencereler olabilir.

Düdük genelde fıslama sesi çıkartan yapıdan kaynaklanır ve bu yemek altının kısılması gerektiğini yada kapatılması gerektiğinin sinyalidir. Düdük yerine günümüzde dijital alarmı olan düdüklü tencereler de mevcuttur.  Bu araçları olan düdüklü tencereler aynı zamanda yemek süresi ayarlanan dijital bir alarm olarak kullanılır. Böylece dakika tütmak zorunda kalmazsınız.

 

Düdüklü Tencere Ne İşe Yarar ?

Düdüklü tencere yapılmak istenen yemeğin çok daha hızlı ve kullanılan ısıtma enerji kaynağı olan neyse daha az haz yada elektrik kullanılarak tasarruf edilmesini sağlar.

Yemeklerin pişirilmeden önce doğru sırayla kısa sürede pişenlerin en son geç pişenlerin önceden ısıtılması yöntemi ile çok daha çabuk pişiren bir araçtır. Öyle ki normal bir tencere ile 1. buçuk saat süren bir yemek düdüklü tencere ile 20 dakikada pişebilir. Bu da hem size zaman kazandırır hem de daha az enerji harcamanıza yardımcı olur.

Yemek lezzeti temel bazı prensiplere uyulması durumunda normal tencereden farklı değildir .Aynı lezzet sonucuna ulaşılır…

 

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır ?

Düdüklü tencerenin çalışma prensibi aynı olmakla birlikte farklı markalar farklı özellik ve teknolojiye sahip düdüklü tencereler üretmiştir ve bu tencerelerin hem farklı olan yemekleri pişirme süreleri de farklıdır. Fakat düdüklü tencerenin temel pişirme prensipleri birbirine benzer aşağıda ki gibidir

 1. Tencereye daha geç pişenden daha kısa sürede pişene doğru aralaırına bir kaç dakika fak koyarak sıradan  ürünleri önceden koyup çok kısa süre pişirin
 2. Düdüklü tencerenin içerisinde en fazla koyulacak malzemenin sınırını gösteren bir sınır çizgisi yada oyuk veya max yazan bir çizgi vardır malzemeler ove eğer su koyuluyorsa suyun seviyesi oraya gelecek kadar koyun.
 3. Düdüklü tencerenin iç contasının doğru şekilde oturduğuna emin olarak yerleştirin ve kilitleyin.
 4. Eğer ayarlı yani et pişirme modu ve sebze modu gibi kademeleri varsa doğru kademeyi pişirdiğiniz yemek türüne göre ayarlayın.
 5. Tencerenin altını yüksek ateşte açın.
 6. Tencereden fıslama sesi yada eğer alarmlı dijital tencereyse belirlediğiniz zaman gelince sinyal vermeye başladığında altını en kısık’a getirin ve tencerenin kılavuzunda yer alan süre kadar pişirmeye devam edin
 7. Zaman dolunca tencerenin altını kapatın ve soğumasını bekleyin.
 8. Tencereyi açabileceğiniz sinyali düdüğün düşmesi olarak da adlandırılan hava boşaltmayı ses çıkarmadan yapabildiği süredir. Bu süreden önce lütfen tencereyi açmayın…,

Düdüklü tencere kullanırken nelere dikkat etmeli

Düdüklü tencere kullanırken nelere dikkat edilmeli
duduklu-tencere-nedir-ne-ise-yarar-nasil-kullanilir-3

Düdüklü tencere hayatı kolaylaştıran çok faydalı bir araçtır. Fakat faydalı olduğu kadar da yanlış kullanımıhalinde çok tehlikelidir.

Öncelikle doğru şekilde kullanmak için sahip olduğunuz yada yeni aldığınız düdüklü tencerenin kılavuzunu okuyun çünkü farklı ddüdüklü tencereler farklı şekilde kullanım süreleri olduğu gibi farklı kullanım şekillerine sahiptir. Bunların yanı sıra çok temel bir kaç düdüklü tencere kullanırken yapılmaması gereken işlemler vardır.

 1. Güvenilir olmayan gerekli onaylara sahip olmayan düdüklü tencereleri sakın almayın. Hayatınızı tehdit eder.
 2. Metali eğilmiş kırılmış ezilmiş bir düdüklü tencereyi asla kullanmayın.Eğer yeni aldıysanız heme iade edin.
 3. Kapak içerisine yerleşen lastiği eski, yırtık ya da tam oturmayan bir durumdaysa kullanmayın yeni aldıysanız hemen değiştirin. O lastik basıncın çıkmasına engel olan bir emniyet aracıdır. Aynı zamanda doğru şekilde oturarak yavaş hızlıca yükselen büyük güçte ki basıncın dışarıya kaçmasına engel olur . Bozuk yada iyi oturmayan lastikten kurtulan hava tencerenin yine patlamasına neden olur.
 4. tencere içerisinde bulunan en fazla ( max) yazan çizgiyi geçecek kadar malzeme koymayın
 5. Tencerenin sinyal verdiği noktada ses çok yüksekse kapatın.
 6. Düdüklü tencerenin sesi ilk ısınmada arttıysa kısmayı unutmayın
 7. Düdüklü tencerenin kapağını piştikten hemen sonra açmayın ve sakın zorlamayın. Tencere içinde çok yüksek basınç olduğu için bomba gibi patlayabilir ve zarar görebilirsiniz.
 8. Düdüğün çalışıp çalışmadığına emin olun çünkü o düdük havanın kontrollü şekilde çıkmasını sağlar denemek çok kolaydır. Tencerenin içine su koyun kapağı kapatın 10 dakika yüksek ateşte tutun eğer ses vermiyorsa tıkanmış demektir ya düdüğü yıkayın ve tekrar deneyin yada tamire gidin. Eğer tencere yeniyse değiştirin çünkü düdük arızalıdır ve çok tehlikelidir.
 9. Düdüklü tencerelerin bazılarının tüm malzemeleri bulaşık makinesinde yıkanırken bazılarının elde yıkanması gerekebilir. Kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde yıkayın. ( Genelde güvenlik basınç lastiği elde yıkanmalıdır.
 10. Dijital sayacı varsa sayaç yada kapak makinede değil elde yıkanmalıdır…

 

Hangi düdüklü tencere en iyisidir

Düdüklü tencere üreten bir çok marka vardır ve bu markalar farklı modeller ve fiyatlarda ürünler üretmektedir. Düdüklü tencerenin en iyisi güvenlk sistemleri en iyi olan ve en kısa sürede pişirendir.

Fakat tencerelerin fiyatları arasında ki fark açısından ele alındığında seçiminiz fiyatı en iyi ve sağlıklı olanı seçmeniz şeklinde olacaktır.

DİĞER TAVSİYELER VE KİŞİSEL GELİŞİM KONUSUNDA DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN BURAYI ZİYARET EDİN

,

EN YENİ NEFİS YEMEK TARİFLERİ İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 .HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Güzel günler dilerim

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.