Hasta ile doktor arasındaki gizlilik nedir?

Gerek bedenimiz gerek ise akıl sağlığımız ile ilgili sorunlarımız karşısında veyahutta olası sağlık sorunlarımıza önlem almak amacı ile doktorlara ihtiyacımız vardır.

Tedavi görmek veyahut ileride meydana gelme ihtimali olan sağlık sorunlarını önlemek almak amacıyla başvurduğumuz Doktorlar ile biz hastalar arasında doktor hasta gizliliği adı verilen bir Kanuni hak ve etik kural vardır.

Bugün sihirli kadın sitesi olarak sizlerle doktor hasta gizliliği konusu hakkında bilgi vermek istiyoruz…

 

Reklam

Doktor hasta gizliliği ne anlama gelir ?

doktor-hasta-gizliligi-nedir-mahremiyet

Tedavi görmek amacıyla veyahutta olası sağlık problemlerin önüne geçmek amacıyla başvurduğumuz konusunda uzman doktorlar ile biz danışanları arasında gizlilik Anlaşması anlamına gelen doktor hasta gizliliği konusu çok önemlidir.

Bedensel ve ruhsal herhangi bir rahatsızlık veyahutta problem nedeniyle ya da olası sorun ile başa çıkmak amacı ile doktorlara başvurur problemlerimizi anlatır veyahutta tedavi görürken Doktorlar tarafından Danışan veyahut da diğer adıyla hastanın özel durumlar ile ilgili gizlilik korunması gerekmektedir.

Bu durum aksinde hareket eden doktorların gerek etik kuralları gerekse Kanuni bir hak olan hasta gizliliği politikasını çiğniyor olması bir suçtur…

 

Doktor hasta gizliliği neden vardır?

Hasta olmak gayet normal ve kişiye özel bir durumdur. Bu durumun gerçekleşmesi halinde konusunda uzman bir doktordan ücreti mukabilinde yardım alırken bu konunun ayrıntıları sadece doktor ve hasta arasında özel bir iletişim oluşturmaktadır.

Özellikle psikolojik durumlar ile ilgili sorunlar konusunda psikolojik danışman doktorlardan hizmet alırken söz konusu olan doktor hasta gizliliği konusu çok daha büyük bir önem kazanmaktadır.

Nihayetinde kişiler çok özel olan psikolojik durumları ile ilgili doktorlara tüm ayrıntıları ile düşündüklerini ve hissettiklerini paylaşmaktadır. Bu durumun Psikolojik destek alınan uzman Hekim diğer isimleri ile psikolog pedagog veyahutta psikiyatri doktoru tarafından ihlal edilmesi yani üçüncü şahıs veyahutta şahıslarla paylaşım yapması kişinin Özel hayatın gizliliğini ihlal etme durumudur…

 

Reklam

Rahatsızlık kişiye özel bir durumdur !

doktor-hasta-gizliligi-nedir-neden-gereklidir

Bu durumda zaten tedaviyi görmek amacı ile Orada bulunan söz konusu kişinin iyi niyetli veyahutta kötü niyetli kişiler tarafından bu konu ile ilgili yargılanmasına gereğinden fazla ilgi görmesi ne gereksiz sorular sorulmasına kısaca muhattap kılınmasına neden olabilir.

Rahatsızlık Her ne olursa olsun hastanın gizlilik hakkı vardır ve bu gizliliğini ihlal edilmesi Dolayısıyla başına gelme ihtimali olan olası tüm problemlerden doktor hasta gizliliğini ihlal eden uzmana aittir…

 

Doktor hasta gizliliğinin kapsamı nedir ?

Kişinin çocukluk dönemi haricinde yani 18 yaşını geçmesi ile ulaşmış olduğu yetişkinlik dönemi ardından,doktor hasta gizliliği mahremiyet gerektiren bir durum olup söz konusu olan tüm bedensel ve ruhsal rahatsızlıklar ve veya bu konularda alınan yardımlar konusunun kapsamı içerisindedir.

Kısaca hangi rahatsızlık olursa olsun rahatsızlığı yaşayan kişinin izin vermediği durumlarda Doktor hastasının hiçbir bilgisini kişinin en yakını olan annesi babası çocuğu arkadaşı kardeşleri veya diğer üçüncü herhangi bir kişiyle paylaşmamak durumundadır.

Bu durum karşısında doktordan yardım ve hizmet alan kişinin Kanuni hakları vardır.

KADIN SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

VEYA

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER FAYDALI YAZILARI OKUMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN…

Mutlu günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.