KADIN DOĞUM SONRASI İLİŞKİ PROBLEMLERİ

Bebek sahibi olmak harika bir şeydir. Bebek sahibi olmanın mutluluğunu yaşarken bir çok kadın duygusal ilişki ve sosyal yaşam alanlarında uzaklaşma ve üzücü sonuçlar ile karşılaşmaktadır. Budurum ilişki sağlığı konusunda alarm durumları oluşturabilir.  Kadın sitesi aşk ve ilişkiler bölümünde ” Doğum sonrası ilişki sorunları” yazımıza yer veriyoruz…

Reklam

 

DOĞUM SONRASI AYRILIKLAR

kadin-dogum-sonrasi-iliski-problemleri-2

Dünya tatlısı melek bebekle  ilgilenmek başlı başına zaman alırken çoğu zaman yeni tanıştığımız bu durum aile büyükleri kadınlar ile yakınlaşmaya yol açarken, arkadaş ve hatta eşlerden uzaklaşmak gibi bir sorun ile bizleri karşı karşıya bırakmakta. Genelde kısa bir süre olarak görülen bu durum bebeğe uyum sağlamanın hemen ardından 1 veya 2 yılda normal seviyeye gelmekte. Arkadaş ortamları çocuklu ailelere evrilirken. Çocuğu olmayan ve bekar insanlarla doğal olarak mesafeler artmakta daha seyrek görüşmeler haline dönüşmekte hatta bazen uzun süreli kopmalara neden olabilmektedir. Bu durum çoğunlukla bir süre sorun teşkil etmemekte, fakat özellikle çocuğun okul çağına gelmesi ve sosyalleşmeye başlaması ile birlikte evden uzaklaşması bir anda çocuklu kadınları yalnız kaldıklarını fark etmelerine yol açıyor. Genelde arkadaşlar ile ilişkiler belli bir düzeyde yeniden toparlanabiliyor fakat bu durum evliliklerde ilişkiler konusunda daha derin yaralanmalara uzaklaşmalara yol açabilmekte.Doğum sonrasında evliliklerde uzaklaşma oranları çok fazla olmakla beraber bazen bu durum evliliklerin daha çocuk bebek yaşlardayken ayrılıklara kadar varabiliyor. Evlilikler bitmese bile erkeklerin ilgi görebilmek ve sosyalleşebilmek için evden karılarından uzaklaşmaları çok yaygın bir durum .

” Peki bu durumun önüne geçebilmemiz mümkün mü ? ”

Tabi ki çocuk doğduktan sonra evliliğinizin dengelerini koruyabilmek mümkün fakat öncelikle bunun sebebinin bebek olmadığını ilişki içerisinde olan kişilerde olduğunu bilmek gerekiyor…

 

BEBEK DOĞDUKTAN SONRA AYRILIKLARIN NEDENLERİ  ve ÇÖZÜMLERİ

kadin-dogum-sonrasi-iliski-problemleri-3

Hemen panik yapmayın ! Çocuk doğduktan sonra ayrılacaksınız diye bir şart yok. Sadece sizin bazı durumları farkına varmanız ve bunlara önlemler almanız gerekiyor.

 • BÜTÜN DÜNYANIN BEBEK ETRAFINDA DÖNDÜĞÜ DÜŞÜNCESİ

Tabi ki bebeğiniz dünyanın en tatlı varlığı fakat bu dünyanın onun etrafında dönmediğini fark etmelisiniz, kocanız da nihayetinde ilgiye ihtiyacı olan bir varlık .

Eşinize sadece bebeğin babası ve ev işlerinde size yardımcı olan kişi gözü ile bakmaya başlarsanız bu karşınızdaki erkeğin ilgi göreceği birilerine ihtiyaç duymasına neden olacaktır.

Reklam
 • KENDİNİZE AİT ZAMANI İHMAL ETMENİZ

Bebek özellikle ilk aylarda çok fazla ilgiye ihtiyaç duyar. Fakat sonraki aylarda birbirinize uyum sağlamanızın ardından bu durumun nimetlerinden istifade ederek tembelleşmemeniz gerekmektedir.

Kendnize en az haftada 1 gün ayırmalısınız. Ayrıca kişisel bakımınızı ve güzel görünmek için yaptıklarınızı ihmal etmemelisiniz. Şöyle düşünün doğum yaptıktan sonra çirkinleşen bir kadun’ı kim ister.

 • AİLE BÜYÜKLERİNİN AİLE DÜZENİNE DAHİL OLMASI

Aile büyüklerinizden yardım istemeniz çok normal. Fakat hatırlamanız gereken önemli bir nokta var ; yaşadığınız ev siz EŞ ve ANNE’YE aynı zamanda KOCANIZ OLAN EŞİNİZE ve BABAYA bir de yeni doğan o tatlı bebeğe ait olan mahrem bir yaşam alanıdır. Bu alan içerisinde kocanızın da mahremiyete ihtiyacı vardır. Onun yaşam alanına aile dışından insanların gereğinden fazla dahil olması dışarıda sosyalleşme arzusunu tetikleyecek ve çocukla ilgileneceği zaman haricinde tüm zamanını dışarıda geçirmek isteyecektir.

Kesinlikle aile dışında olan kişileri çok uzun süreli ağırlamamaya gayret etmelisiniz.

 • 3. ŞAHISLARIN KONULARINIZA DAHİL OLMASI

Aynen aile büyüklerinizin evinizde yaşaması gibi 3. şahısların özel tartışmalarınıza dahil olması eşinizin sizden uzaklaşmasına neden olur. Bu duruma çok dikkat etmelisiniz eğer eşinizle bir sorununuz varsa kesinlikle başbalayken bunu konuşmalısınız.

 • CİNSEL YAŞAMI İHMAL ETMEK

Evet doğum sonrası belli bir süre cinsel ihtiyaçlarınızı hem kendiniz hem de eşiniz için bir süre cinsel yaşam askıya alınabilir. Bu durumun eşiniz için en az sizin kadar zor bir durum olduğunu unutmayın.

 

DOĞUMDAN SONRA EŞİNİZ İLE YAPMANIZ GEREKENLER

 1. HAFTADA  EN AZ 1 GÜN BAŞ BAŞA ZAMAN GEÇİRMELİSİNİZ, BU EN AZ 2-3 SAAT OLMALI ( BEBEKSİZ )
 2. BİR SÜRE GEÇTİKTEN SONRA CİNSEL YAŞAMINIZA DÖNMELİSİNİZ
 3. KİŞİSEL BAKIMINIZA ÖZEN GÖSTERMELİSİNİZ.
 4. BİR KAÇ AY SONRA EŞİNİZ İLE SOSYAL YAŞAM İÇERİSİNE KATILMALISINIZ
 5. KENDİNİZE MUTLAKA İŞ VE EV HARİCİNDE SOSYAL BİR HOBİ EDİNMELİSİNİZ
 6. BEBEĞİNİZİN BAKIMI İLE İLGİLİ MUTLAKA KOLAY YÖNTEMLER ARAŞTIRIN, BU DAHA ÇOK KENDİNİZE ZAMAN AYIRABİLMENİZE YARDIMCI OLACAKTIR.

LOUSALIK DÖNEMİ VE EMZİRME İLE İLGİLİ YAZIMIZI MUTLAKA OKUYUN

Tekrar hatırlatmak istiyoruz evet bebek şu anda her şeyiniz fakat o bebek bir gün büyüyecek ve evden uçup gidecek. Yanınızdaki adam ise hayat arkadaşı olarak sevip evlendiğiniz kişi ve onunla uzun bir ömür geçirmeyi hedeflediniz. Onu ihmal etmeyin

Doğum sonrası değişen aile hiyerarşisi konusundaki yazımızı mutlaka buradan OKUYUN

AŞK VE İLİŞKİLER KONUSUNDA DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN. 🙂 

Mutlu günler dilerim

 

 

 

 

Benzer yazılar

2 yorum var: “DOĞUM SONRASI İLİŞKİ PROBLEMLERİ

 1. eşimle yani kocamla bir probleminiz yok ama her ikimiz de çocuk doğduktan sonra cinsel olarak soğuduk sanki. ne onun canı istiyor ne de benim canım sevişmek istiyor. psiklojik bir durum mu bu, neden böyle oluyor, neden bu kadar isteksizlik duyuyoruz. sizce bir aile terapisti randevusu almanın zamanı geldi mi?

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.