Sağlıklı kilo verme kuralları

DİYET YAPMANIN 7 ALTIN KURALI

Kış ayları geldi ve yazın güzel ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için diyet yapmaya başlamanın tam zamanı. Önümüzdeki bir kaç ay yapacağınız diyet ile formunuza kavuşabilirsiniz. Hatta belki de bazılarınız Başladınız bile. Kadın sitesi form ve beslenme bölümünde “7 altın diyet kuralı”  yazımızı paylaşıyoruz…

 

KİLO VERMENİN 7 KURALI

Sağlıklı kilo verme kuralları
diyet-yapmanin-7-altin-kurali-2.1

Mucizevi gibi görünen bir çok  popüler diyet var. Bu diyetleri diyetleri uygularsınız: kilo verirsiniz ve şekillenirsiniz. Fakat, birkaç hafta sonra başa çıkmanız gereken bir başka sorun baş gösterir ve bu bir kuraldır: “geri tepme” adı verilen bu biyolojik tepki ile kaybettiğiniz kilolar geri gelir hatta çoğu zaman verdiğiniz kilodan daha fazla kiloyu geri alırsınız.
Sihirli Kadın’da verdiğiniz bu kiloları korumanıza ve geri tepme ( rebound ) etkisinden kurtulmanıza yardımcı olacak 7 basit diyet destekleyici püf noktasını paylaşmaya karar verdik.

1. Diyet planınız sizi kötü hissetmemeli veya olumsuz duygular içine sokmamalı. (Diyet Depresyonuna girmemelisiniz ) 

diyet-yapmanin-7-altin-kurali-1-diyet-depresyonu

Kilo vermek için diyet yaparken kendinizi kötü hissetmemeniz gerekir. Diyetiniz masum olmalıdır. Yani, gün boyunca yediğiniz her yiyecek güçlü bir suçluluk duygusuna neden oluyorsa veya tatlı bir şey yediğiniz için kendinizi cezalandırmak istiyorsanız, istediğiniz sonuca ulaşamazsınız. Uygulamanız gereken en iyi diyet çok sert şartları olmayanlardır.
Olumsuz duyguların ortadan kaldırmanız, olumlu şeylere yönelmeniz ve diyetinizin daha başarılı olmasına yardımcı olur. Dİyetinizi sadık biçimde sürdürürken arada bir küçük kaçamaklar yapmanızda bir sakınca yok. makul biçimde o çok isteğiniz kaçamağı yapmadığınız taktirde hissettiğiniz mutsuzluk kilo vermek isterken aksine kiloyu tutmanıza ve bir süre sonra diyetten vazgeçerek çok daha fazla kilo almanıza neden olacaktır. Bu çok yaygın bir diyet sendromudur.

2. Kontrollü hafif diyetler seçin,  süper sıkı diyetlerden uzak durun

diyet-yapmanin-7-altin-kurali-2-hafif-diyetler

Bir şok diyetine başlamak ya da fiziksel olarak acı çektiren katı bir diyet planı yapmaya karar verdiyseniz bu durum ; kaygı, stres ve bunlara bağlı saç dökülmesi, derin üzüntü ( depresyon ) , sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu gibi  sağlık sorunları yaratan yan etkiler yaratmaktadır. Ve yeme bozukluğu sorununa sebep olabilir.
En iyi yöntem bir beslenme uzmanına  danışmak olacaktır. Diyetinizin , yaptığınız işinize, ihtiyaçlarınıza ve vücudunuzun yapısına göre yeterli bir gıda planı hazırlaması en doğru diyet şeklidir.

3. Gerçekçi Hedefler Koyun.

diyet-yapmanin-7-altin-kurali-3-gerçekçi-ol

Diyet yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, eğer fazla kilolarınız biraz fazlaysa olabildiğince hızlı bir şekilde kilo kaybederek bir hafta içinde moda dergilerindeki mankenler gibiincecik görünmenin, kendinize koyduğunuz gerçekçi veya ulaşılabilir bir hedef olmadığıdır. Bunun sağlığınızı ciddi biçimde bozmadan olması mümkün değildir
Uygulayacağınız bir çok şok diyetinin bedeninizde olumsuz etkiler yaratacağını ve bu durumu sağlığınız için kötü olabileceğin unutmayın. Küçük ama sağlıklı adımları günlük olarak almakta ve yavaş fakat istikrarlı bir zayıflama kaydetmek çok daha iyidir. Bu, sağlıklı ,zarif  ve kalıcı şekilde güzel bir vücuda kavuşmanın ilk ve en temek kuralıdır. Belki önümüzdeki ay olmaz ama bu şekilde bir sonraki yaz ayından itibaren ölene kadar tüm yazlar ve hatta kışlar zerafet ve güzelliğiniz kalıcı olur.

4. Zihninizin Gücüne Güvenin.

diyet-yapmanin-7-altin-kurali-4-beyin-gucune-inan

Aklınız, kendiniz için koyduğunuz tüm hedeflere ulaşma konusunda en önemli rolü oynar ve başarısızlık korkusunun üstesinden gelmenize yardımcı olur.
Spor salonununa gidemediğinizde veya “yasaklanmış gıdalardan” birini yediğinizde hata yaptığınıza değil hedeflerinize odaklanın ve zihninizi aktif ve hedefinize odaklanmış şekilde tutmaya çalışın. Kendinizi mutlu etmelisiniz, çünkü ne kadar mutsuz olursanız, kendinizi o kadar aç hissedeceksiniz.

5. Basit bir kural unutmayın: “Daha az kilo için daha sık ye “.

diyet-yapmanin-7-altin-kurali-5-siksik-ye

Saçma gelse de, bütün gün sık sık, az miktarlarda küçük yemek yemek, sağlıklı ve hızlı  kilo vermenin temel anahtarıdır. Bu, kendinizi hiç aç hissetmemenizi ve metabolizmanızı harekete geçirmenizi sağlayacaktır.

6. İlerleme durumunuzu takip etmeyi unutmayın.

diyet-yapmanin-7-altin-kurali-6-kilonu-kaydet

Her gün tartılın ve bütün değişiklikleri Sadece diyetinize özel olarak aldığınız bir deftere muhakkak kaydedin. Bu, yolunuza hedefinizi şaşırmadan devam etmenize ve ilerleme durumunuzu en az düzeyde olsa bile değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Yavaş ve istikrarlı kilo vermenin ve verdiğiniz kiloları geri almadan korumanın ve fazla acı çekmeden yanlış yeme alışkanlıklarınızı, doğru yeme alışkanlıkları ile değiştirmeniz için en ideal yol olduğunu unutmayın.

7. Ve evet! Egzersiz !

diyet-yapmanin-7-altin-kurali-7-spor-yap

Sağlıklı bir diyet planı yalnızca kilo vermenize sebep olur, ancak sadece diyet yaparak düzgün bir vücuda sahip olamazınız olamayacaksınız. Vücudunuzun farklı yerleri farklı formlara sahip olduğunda daha düzgün şekillenir Ayrıca sadece diyet yapmanız durumunda vücut direncinizi koruyan vücudunuzu ayakta tutan kasları yakarak güçsüz düşersiniz.

Hayatınızı bir spor salonunda geçirmek zorunda değilsiniz – sadece küçük bir adım atabilir ve gerçekten çok sevdiğiniz bir sporu yapabilirsiniz. Merak etmeyin kimse sizden olimpiyatlara katılıp madalya getirmenizi beklemiyor. Severek yapacağınız Fiziksel aktivite hem daha  hızlı kilo vermenize yardımcı olur hem de vücudunuzu zinde ve güçlü tutarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar: Aynı zamanda sinirleri boşaltma ve damarları sağlıklı bir hale getirmesi ile beyin işlevlerinizi de yenileyip geliştirerek daha açık bir us a sahip olmanızı sağlar.

Eğer evde basit hareketlerle kilo vermek istiyorsanız HEMEN OKUYUN.

ve

FORM VE BESLENME İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN ZİYARET EDİN  …

Sağlıklı ve Güzel günler dileriz

Benzer yazılar

4 yorum var: “DİYET YAPMANIN 7 ALTIN KURALI

  1. Gerçekten çok doğru defalarca kere zayıflama diyeti yaptım her seferinde hızlı kilo verdim daha fazlasını geri aldım.

  2. Ya diyet yapmak tamam da spor yapamıyorum bit türlü bununla ilgili bir öneriniz var mı ?

  3. Zayıflama ilaçları kullanmak zararlımı biliuor musunuz ?

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.