Buradasınız
Sihirli Kadın Sitesi > Form & Beslenme > Diyet > Diyet Yapmak Ne Demektir ?

Diyet Yapmak Ne Demektir ?

Diyet yapmanın anlamı

Birçok insan farklı zamanlarda farklı amaçlarla diyet yapar. Genellikle kafamıza göre belirlediğimiz nadirende herhangi bir sebepten dolayı konusunda uzman doktorlar tarafından uygulamamız için farklı diyetler verilmektedir…

 

Özellikle yaz ayları yaklaştığı zaman vücudundaki fazla kilolardan rahatsız olan kişiler farklı diyet programları uygulayarak hızlı kilo vermenin yollarını ararlar.

Fakat diyet yapmak sandığımız ın aksine çoğunlukla kendi belirlediğimiz hedefe hizmet etmeyebilir çok ciddi zararlar verebilir.

diyet-yapmak-ne-demektir-kendi-kendine-diyet-yapmak-cok-tehlikeli

Diyet’in anlamı nedir?

Diyet Aslında Arapça kökenli bir kelime olup İslami hukukunda da bir kişinin ölümüne veya yaralanmasına neden olunan durumlarda ödenmek zorunda olunan bedele verilen addır.

Yaygın biçimde bizim kullandığımız anlamı ise İngilizce diet kelimesinin Türkçeye dönüştürülmüş halidir.

Diyet yapmak söz konusu olan bir sağlık problemini gıdalardan alınan ve o sağlık problemini yaratan veyahutta problemi arttıran gıdaları besin programından çıkartmak anlamına gelmektedir. Diyet aynı zamanda sporcuların gelişim sağlamak istedikleri konuda uyguladıkları dönemsel beslenme programına verilen isimdir…

 

Diyet konusunda uzman olmayan kişiler tarafından programlı andığımda kişinin Hayati fonksiyonlarını yerine getirememesi ve hatta yaşamsal tehlike altına sokan uygulama haline dönüşebilir.

“Fazla kilo ve fazla zayıflık bir rahatsızlık veya farklı bir rahatsızlığın sonucudur”

Diyet programı nasıl yapılmalıdır?

Önce kişinin sağlıksal programının belirlenmesi gerekmektedir. Birçoğumuz bu yazıyı okuduğumda fazla kilolarından şikayet eden insanların da diyet yapmaya ihtiyaç duyduğunu ve bunun gerekli olduğunu düşünebilirsiniz ve çok da haklısınız. Fakat bilinmesi gereken şey kilo problemleri yani fazla kilolu olmak veya fazla zayıf olmak biyolojik,fizyolojik veya psikolojik bir rahatsızlığın sonucudur.

Sağlık sorunları ile ilgili olan diyete bir diğer adıyla perhizi Uzman doktorların gerekli görüldüğü şekilde yapılması bir mecburiyettir.

Bunun yanı sıra fazla kilolarından dolayı güzelleşmek için veyahutta daha sağlıklı olmak için zayıflamak isteyen insanlar da diyet programı uygularlar. Fakat bu programı kişinin kendisi tarafından veyahutta eşinden dostundan öğrendikleri ile daha önce uygulanmış programları kopyalayarak yapmaları yaşam riski Taşıyan tehlikeli bir seçimdir.

Diyet mutlaka rahatsızlık duyulan konuda uzman olan doktor tarafından belirlenmeli ve programa Sadık biçimde uygulanmalıdır…

 

Diyet gerekliliği nasıl anlaşılır ?

diyet-yapmak-ne-demektir-kontrolsuz-diyet-cok-tehlikeli

Kişinin pehriz yapmasına ihtiyacı olup olmadığı hangi diyeti uygulayıp hangi diyette uygulanmayacağı kısaca ne yiyip Neyi yememesi gerektiğinin o anda yapılan gerekli analizler sonucu kişinin ihtiyacı ve uygun programı belirlenerek yapılması Hayati önem taşımaktadır.

Bu tetkikler kan idrar tahlili gibi tahliller kan basıncı ölçümleri ve farklı görüntüleme tetkikleri şeklinde doktorların öngördüğü biçimde yapılmalıdır.

Aynı zamanda gıdaların alınacağı zaman çizelgesi gün hafta ve saat olarak doğru bir sıra ile belirlenir kilo problemi yaşayan veyahutta Diğer sağlık problemlerinden birini yaşayan kişiye programa uygun biçimde ilerlemesi Telkin edilir.

Bu programa uymak gerekliliği söz konusuyken programa sadık kalmak kişinin kendi tercihidir…

 

Doğru diyet yapılmazsa ne gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir

Kişilerin Kendi başlarına belirleyecek veya daha önce başkası tarafından uygulanan ve başarıya kavuşan bir diyet programını kendi senin uygulaması o anda fizyolojik durumunun müsait olmaması halinde çok ciddi rahatsızlıklara neden olabildiği gibi ani ölümlere kadar varan tehlikeler söz konusudur.

Buna bir Örnek vermek gerekirse o anda yaşamsal fonksiyonları risk altında olan mesela şekeri yükselmiş veya düşmüş olan bir kişinin Doğru oranlarda şeker içeren gıdalar almaması kişiyi komaya sokabilir ve hatta ölümüne sebep olabilir. Bu durum tansiyon hastaları gizli şeker rahatsızlıkları kalp rahatsızlıkları olan kişiler gibi birçok rahatsızlık için ve anlık fizyolojik düzensizlikler yaşayan tüm insanlar için geçerlidir. Aynı zamanda yapılan bilinçsiz diyet programları ciddi psikolojik sorunlara da yol açabilmektedir.

Bilgisizlik en büyük düşmandır sağlığınızı riske atmayın.

DİYETLER İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Mutlu ve sağlıklı günler dilerim

dilegini-tut-melek-kartini-cek günlük burç


Okuduğunuz konu: Diyet Yapmak Ne Demektir ?
Web adresi : https://www.sihirlikadin.com/diyet-yapmak-ne-demektir/

Çeşitli alternatif bilgiler için:
Diyet Yapmak Ne Demektir ? Google
Diyet Yapmak Ne Demektir ? Yandex
Bugün: 23-Oct-2018 08:18:55
Ulusalarası saat: 23-10-18 05:18:55
Yazı tarihi ve Günü : 29 Mayıs 2018Salı

Bu sayfada arananlar:

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yukarı
Devamını oku:
Cinsellliği Eriten Tabular

Çalışan Annelerin Çocuk Bakma Sorunu

Çocuklarla Kaliteli Zaman Geçirmek ne Demektir ?

Kapat