Diş eti çekilmesinin nedenleri ve çözümleri nelerdir

Diş eti çekilmesi herhangi bir cinsiyet ayırt etmeksizin hepimizin yaşayabileceği sorunlardan biridir.

Reklam

Hem estetik açıdan hem de sağlık açısından bizleri zor duruma sokabilecek olan bir durum olan diş etlerindeki çekilmenin belirtileri nedenleri ve hem tıbbi hem de evde kendimiz uygulayarak çözüme kavuşturan bileceğimiz yöntemleri vardır.

Sihirli kadın sitesi olarak Bugün sizlerle diş eti çekilmesi konusunda öğrendiklerimizi paylaşmak istiyoruz…

 

Diş eti çekilmesi nedir ?

dis-eti-cekilmesi-nedenleri-ve-cozumleri-2

Diş eti çekilmesi ağız içerisinde üstte ve altta yer alan görünen alt uçlarında bulunan pembe et dokunun üst dişlerde yukarıya alt dişlerde aşağıya doğru hareket ederek çekilmesi dişlerin daha fazla görünerek daha büyük olarak algılanmasına neden olan bir Ağız Sağlığı problemidir.

Diş eti çekilmelerinin sonuçları nelerdir ?

 • Diş etlerinde meydana gelen çekilmeler herhangi bir çürük oluşumu olmadan diş kaybına Diğer bir deyişle dişlerin dökülmesine neden olabilir.
 • Diş etlerinde kanama meydana gelebilir,
 • Diş taşı denilen kalsiyum birikmeleri olabilir,
 • Diş etleri geriye doğru gittiğini zaman ekledin altında daha önce olan bölgeler diş minesi adı verilen ve dişi kaplayan duygulara sahip olmadığından dolayı sinir uçları daha hassastır ve bu soğuk ve hatta sıcak Bu dağlar ve sıvıları tüketirken dişleri fırçalarken yemek yerken dişlerde sızı veren hassasiyet durumlarında neden olabilir
 • Dişlerde diş etinin çekildiği bölgede dişler daha korumasızdır. Bu nedenle çürümeye daha yatkındır. Çürüme dolayısı ile diş kaybı olabilir.
 • Diş eti çekilmesi aynı zamanda dişle et arasında boşluklar nedeni ile enfeksiyon ve ödem riski artmaktadır. çenede oluşan ödemler menenjit gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilmekte ve hayatı tehlike altına alabilmektedir,
 • Estetik açıdan dişlerin Olduğundan daha büyük görünmesine neden olduğu için diş eti çekilmeleri dişlerin çarpmasına çok daha uzun görünmesine neden olarak görsel açıdan Hoş olmayan bir görüntü verebilir…

 

Diş eti çekilmesi neden olur?

Diş eti çekilmesinin gerek diş bakımı konusunda yapılan bazı hatalar gerekse vücutta meydana gelen bazı sorunlar kaynaklı nedenleri olabilir.

 • Diş eti çekilmesinin kişisel bakıma bağlı nedenleri
 1. Günde en az 2 defa diş yapısına uygun yumuşaklıkta beyaz sertlikte olan bir diş fırçası ile ve doğru diş macunu ile fırçalanması gerekmektedir. Düzensiz diş fırçalama alışkanlığı Diş eti çekilmelerine neden olabilmektedir.
 2. Dişlerimizi etlerden diş uçlarına doğru fırçalamak gerekmektedir çok sert ve hızlı şekilde diş fırçalama alışkanlığı Diş etlerine geriye doğru iterek Diş eti çekilmesine neden olabilir.
 3. Keyif verici madde olarak adlandırdığımız sigara gibi yanıcı tütün ürünleri diş etlerinde çekilmeleri neden olabilir…

 

Reklam
 • Diş eti çekilmesinin fizyolojik nedenleri

Diş etlerinde görülen çekilmeleri ağız bakımına kötü alışkanlıklara veyahutta hatalı uygulamalara bağlı olmayan nedenleri olabilir.

 1. Diş etlerinde herhangi bir farklı enfeksiyon Dolayısıyla veyahutta fizyolojik Yapı nedeniyle fazla bakteri oluşumu gerçekleşebilir bu durum diş etlerinde çekilmelere neden olur
 2. Kalsiyum ve vitamin eksikliği diş etlerinde çekilmeleri neden olabilir. Buna neden olan en önemli etmenlerden biri beslenme bozukluklarıdır.
 3. Özellikle kadınlarda hamilelik döneminde yeterli beslenmeme sorunu Doğacak olan bebeğin vücuttaki kalsiyum ve mineralleri emmesi diş etlerinde çekilmelere yol açabilir. Aynı şekilde Arda Arda doğum yapan annelerde diş eti çekilmeleri aynı sebeplerden dolayı meydana gelebilir.
 4. Psikolojik nedenler birçok rahatsızlığa sebebiyet verebildiği gibi diş eti çekilmelerine de neden olabilir. Genellikle diş gıcırdatma yok uyurken dişleri sıkma çok yaygın bir diş eti çekilmesi nedenidir. Bu durum psikolojik nedenlerle gerçekleşir.
 5. Ilerleyen yaşlarda insanın doğal süreçleri içerisinde hormonal değişiklikler meydana gelebilmektedir. Özellikle kadınlarda menopoz dönemleri erkeklerde ise Andropoz dönemlerinde hormonlarda meydana gelen yüksek şiddet ve süratte ki değişiklikler diş etlerinde çekilmelere neden olabilir.
 6. Bazı bünyelerde kalsiyum değerlerinin olması gereken en çok üzerinde olması diş taşlarına neden olabilmektedir. Diş taşları dişlerin arasına ve Diş etlerine baskı uygular ve diş etlerini geriye doğru iterek Diş eti çekilmesine neden olabilir…

 

Diş eti çekilmesi nasıl önlenir

dis-eti-cekilmesi-nedenleri-ve-cozumleri-doktor-kontrolunu-ihmal-etmeyin

Diş eti çekilmesini önlemek için;

 1. Günde en az 2 defa çok sert olmayan ve dişlerin her noktasına temas edebilecek yapıya sahip olan bir diş fırçası ve içeriği dişleri yıpratmayan yapıya sahip olan diş eti dostu diş macunları ile dişlerimizi düzenli olarak fırçalamamız gerekmektedir.
 2. Yeterli miktarda kalsiyum ve vitamin alacak şekilde beslenmek Diş eti çekilmesine önleyen ve aynı zamanda tüm sağlık koşullarımızı doğru şekilde tutmamıza faydalı olan bir şeydir.
 3. Sigara gibi tütün ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durmak dişeti sağlığımız için çok önemlidir.
 4. Yaşadığımız psikolojik sorunları çoğunlukla göz ardı eder ve sanki Beynimiz vücudumuza ait olmayan bir organ mış gibi davranırız. Psikolojik sağlığımızı iyi durumda tutmak tüm organlarımız gibi Dişlerimizin sağlığı için de çok önemlidir.
 5. Özellikle hamilelik sürecinde olan kadınların hormon yapılarına uygun ve yeterli şekilde beslenmeleri çok önemlidir. Ayrıca bazı takviye gıdalar veya ilaçlara ihtiyaç duyabilirler. Hamilelik sürecindeki kadınların kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktorundan tavsiye almasını öneriyoruz.
 6. Düzenli doktor kontrolü her konuda olduğu gibi diş sağlığı açısından da önemlidir. Senede en az 1 defa herhangi bir sorun yaşamak gözetilmeden diş doktoruna kontrol olmanızı öneririz…

 

Diş eti çekilmesini önleyen doğal yöntemler nelerdir ?

Öncelikle diş eti çekilmesi tedavisi ile ilgili bilinen kesin bir doğal yöntem olmadığını ve kesinlikle bir diş sağlığı uzmanına danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Özel gıdalar tüketmeniz gerekenler tüketmemeniz gerekenler kullanmanız gereken diş macunu diş fırçası gibi diş bakımı önerilerini söz konusu alan diş çekilmesinin nedeni ve durumuna göre en doğru biçimde sizlere diş hekimleri önerecektir.

Aloa vera bitkisi , yeşil çay , karanfil , kekik suyu gibi bir çok antiseptik özelliği ve bakteri birikimini önleyen gıda mevcuttur . Bu gıdaları tüketerek destek tedavi yöntemleri deneyebilirsiniz. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi önce kesinlikle diş eti çekilmesinin nedenini yapılacak tetkikler ile doktorunuzun belirlemesi ardından diş hekimi tavsiyesi doğrultusuna hareket etmenizdir.

Hem estetik hem de sağlık açısından diş ve diş eti sağlığınızı ihmal etmemenizi öneriyoruz.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İSTİYORSANIZ HEMEN TIKLAYIN…

Güzel gülüşlü sağlkklı ve mutlu günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.