Güzel Bir Gülüş ,Güzel Bir Diyalog Demek  ,

Reklam

Günümüzde ,  çevremizdekiler konusunda  güzel veya çirkin diye nitelendirmek artık mümkün değil. İnsanların iç güzelliğinin yansıması ve kendine güvenin simgesi olan gülüşleride saklamamak artık elimizde .

Tüm teknolojiler geliştiği gibi aynı zamanda tıbbi gelişmeler, estetik gelişmeler ve tabiki estetik dediğimizde aklımıza gelen deri üzerindeki oynamalar haricinde olan diş ile ilgili uyarlamalarda gelişmekte olan bu teknolojilerden nasibini alarak  Kozmetik Diş Hekimliği adı altında bizzlere güzel bir gülüş vaad etmekte.

Diş Beyazlatma mutlaka doktor (diş hekimi) kontrolünde yapılmalı!

Güzel Gülüşlerin sahibi olabilmek için, kozmetik diş hekimliğinin çok yaygın ve tercih edilen bir uygulaması olan diş beyazlatma işlemi, marketten alınan ürünlerle hastaların hekime danışmadan uygulama kolaylığı çoğu zaman faydadan çok zarar verebilmektedir. Diş beyazlatma işlemi uygulanmadan önce diş ve diş etleri titiz bir sağlık kontrolünden geçmelidir. Gerekli tedaviler yapılıp, ağızda korunması gereken bölgeler kontrol altına alınarak yapılan beyazlatma işleminin sonuçları ise bir o kadar sağlıklı ve kalıcıdır.  EDAD (Estetik Diş Hekimliği Akademisi Derneği) Başkanı Prof. Dr. Ata Anıl, diş beyazlatma hakkındaki en önemli soruları yanıtladı!

Eğer birey dişlerinin formundan memnun ise, renginden memnun değilse diş beyazlatma en koruyucu yöntemdir. Dişlerimizin beyazlıkları her zaman sağlık ve estetiğin vazgeçilmez unsuru olarak kabul edilmiştir. Dişlerimiz yaşayan, dış ortamla ilişki halinde ve ondan etkilenen canlı dokulardır. Yediğimiz ve içtiğimiz bir çok madde onlar üzerinde etkiye sahiptir. Bunlar arasında kahveyi, sigarayı, çayı öncelikliler arasında sayabiliriz. Bunların yanı sıra genetik ve fizyolojik yapımıza bağlı olarak da dişlerimizde renklenmeler oluşabilir.

Dişlerde ne tür renklenmeler ( Renk Bozuklukları )  meydana gelir?

Dişlerde iki çeşit renklenme meydana gelebilir. İç renklenme ve dış renklenme.

Dış lekelenmeler bozuklukları: Diş yüzeyine bazı gıdalardan, sigara, çay, kahve gibi boyayıcı ajanlardan yapışan renklenmelerdir. Çoğunlukla diştaşı temizliği ve sonrasında yapılan profesyonel fırçalama ile bu lekelerden kurtulmak mümkündür.

İç renklenme bozuklukları: Dişin içine işlemiş ve fırçalama ile çıkarılamayan renklenmelerdir. Dişlerin oluşumları esnasında meydana gelen yapısal bozukluklar da (ilaçlara bağlı veya fazla flor alımına bağlı vb.) bu sınıfa girer. Bleaching işlemi bu tip vakaların büyük bir kısmında çok başarılı olur.

 

Günümüzde geçmiş dönemlerle karşılaştırıldığında oldukça başarılı ajanlarla, dişlerde yüksek derecede fark edilir bir beyazlatma sağlamak artık mümkün olmaktadır. Temel prensip olarak mine yapısına sinmiş renklenmeler mine yapısına hiç zarar verilmeden alınmakta ve yapı oksijen ile kuvvetlendirilmektedir.

Farklı renklenmeler farklı tedaviler gerektirir. Bu nedenle ne tip bir uygulama yapılması gerektiğine diş hekiminiz ile birlikte karar vermeniz en doğrusudur.

Sıkça yapılan bir hata piyasaya sürülmüş hiçbir kontrolü olmayan ve denetlenmemiş ürünlerle dişlerin beyazlatılmaya çalışılmasıdır. Bu ürünler dişleri geri dönüşümsüz beyazlatmadan çok uzak ve minede onarılması güç zararlar oluşturan yapıda ajanlardır.
Bu yüzden dişlerinizin canlı dokular olduklarını unutmadan onlarla ilgili kararlar ve uygulamalar hekiminizle birlikte yapılmalıdır.

dis-estetigi-nedir-guzel-gulus-nasil-elde-edilir

Beyazlatma (bleaching) işlemi nasıl yapılır?

Şu anda bilinen iki değişik beyazlatma yöntemi vardır.

1- Ev Tipi Beyazlatma yöntemi ( Home Bleaching )
Bu yöntemde hekim dişlerden ölçü alarak laboratuara bu ölçüyü verir . Alınan bu ölçüden dişlerinizin üzerine tam oturan, ince şeffaf bir plak hazırlanır.
Bu plağın içine geceleri yatmadan evvel diş beyazlatma ajanı uygulanarak diş beyazlatma işlemi gerçekleştirilir. Beyazlatma işlemi gece uykuda gerçekleşir. Kaç gece yapılacağı hekiminizin yapacağı muayene sonucunda ortaya çıkacaktır.

2- Ofis tipi beyazlatma (Office bleaching )

Bu yöntem yüksek konsantrasyonda ajanlar kullanılarak muayenehane ortamında dişhekimi kontrolunde uygulanır. Yumuşak dokuların izolasyonu sonrası beyazlatıcı ajanın diş yüzeyine sürülüp beklenmesiyle yaklaşık 1 saat süren bir uygulamadır. Bazı ajanları dental lazerler ile aktive ederek uygulamak da mümkündür.

Kimlerin beyazlatma işlemine ihtiyacı vardır ?

Başta hamileler ve emziren kadınlar olmak üzere kanser tedavisi gören hastalar kişilere beyazlatma işlemi uygulanmaması gerekmektedir.

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.