Dilber Ay kimdir ?

Sempatik tavırları ve şen kahkahaları ile tanınan kadın ses sanatçısı, oyuncu ve anne Dilber Ay’ı bugün sizlere kısaca tanıtmak istiyoruz. ..

Reklam

 

Dilber Ay

dilber-ay-kisa-biografi-2

Asıl adı Dilber Karakaş olan televizyon ve müzik dünyasında  ” Diler Ay” olarak bilinen sanatçı, 1 Ocak 1956 senesinde, Kahramanmaraş Pazarcık ilçesinde Yörük ve Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir..

Kureyşan aşiretine mensup olan Dilber Ay, Kahramanmaraş ilinde ilkokul 3. sınıfa kadar eğitim gördü. Ailesi ile birlikte Kahramanmaraş’tan ilk olarak Ankara’ya, ardından da  Bolu-Düzce ye göç ederek yerleşti. Düzce’de okula devam edemeyip 13 yaşında kendinden yaşça çok büyük bir kişiyle evlendirildi. Evlenmeden önce Düzce’ye güzel sesli yetenekler  aramak amacıyla bir yarışma için radyolar gelmişti. Dilber Gönül Gel Seninle Muhabbet Edelim türküsünü söyledi ve düzenlenen güzel ses yarışmasında birinci oldu.

 

Dilber Ay^, Onlarca Albüm Yaptı, Hapis Yattı, Ödül Aldı

dilber-ay-kisa-biografi-3

İki çocuk annesi olduktan bir müddet sonra evliliğini sonlandıran Dilber AY önce Radyoda tanındı. Almanya’da iki kere çeşitli nedenlerle hüküm giydi ve hapis yattı.

İlk olarak radyoda tanınan Dilber Ay, “Hacı Ağa”  adlı eğlenceli ve komik şarkısıyla ismini geniş  kitlelere  duyurdu. ‘Beynelmilel’ adlı filminde rol aldı ve rol aldığı bu ilk filmdeki performansı ile “Altın Koza” Ödülü’ne layık görüldü. Murat Şeker’in yönettiği ‘Hayat Sana Güzel’ isimli filmde rol aldı. 1998’de şimdiki eşi İbrahim Karakaş ile evlendi. Bir röportajında evliliğiyle ilgili konuşan Dilber Ay, “İlk günkü sevgi ve heyecan ikimizde de hala var. Zaten olmasa bugünlere gelemezdik.” açıklamasında bulunmuştu.

Flash TV’ televizyon kanalında da Kadere Mahkumlar isimli televizyon programın sunuculuğunu yapan  Dilber Ay’ın. 24  müzik albümü Var.

2019 Yılında 63 Yaşında Hayata gözlerini Yumdu

!956 Yılında dünyaya gelen Dilber Ay 29.04.2019 Pazartesi günü Ankara’da bir akraba ziyaretinde geçirdiği kalp krizi sonucu tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve  63 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Mutlu günler dileriz

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.