Dikkat ! Saçkıran Stresten Oluyor

Hayatın bir çok döneminde aslında bizi hayatta tutmaya yarayan stres durumunu olması gerekenden çok daha fazla biçimde yaşıyor ve bunun olumsuz sonuçlarını da ya hemen yada kısa bir süre sonra yaşıyoruz. Stres sinirsel bazı dışa durumların yanı sıra belirli bedensel rahatsızlıklara da neden olabiliyor. Bunlardan en gözle görünür olanlarından biri de aniden vücudunuzun tüy kıl veya saç bölgelerinde kellikler belirmesi durumudur. Bu durum Saçkırandır ve bir saat içinde veya uyandığınızda saçınızın bir bölümünün olmadığını fark ederseniz bilin ki Saç kıran oldunuz, ve bunun olası sebebi büyük ihtimalle yaşadığınız stres ! …

Reklam

 

Saç-Kıran Nedir ?

dikkat-sackiran-stresten-oluyor-neden-olur

Deri üzerinde oluşan bir rahatsızlık sonucunda vücudun kıl tüy, saç içeren tüm bölgelerinde gözlemlenebilecek olan pul pul bölgesel ve çok ani, yani 1 saat kadar kısa sürede olabilecek saç, kıl, tüy, dökülmesi durumuna yol açan bir deri hastalığıdır.

Saç kıranın sebebi tam olarak tespit edilemese de genetik izler taşıdığı ve yüksek strese maruz kalan veya gözlemlenen kişilerde görüldüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Saç kıran sadece tüy, kıl veya saç olan yerlerde olmaz genellikle vücudun bir çok farklı bölgesinde olmaktadır fakat tüy yoğun bölgelerde olması sonucu daha belirgin şekilde görülebiliyor olması dolayısı ile sadece bu bölgelerde oluştuğuna inanılmaktadır.

Özellikle baş bölgesi saç kaş gibi bölgelerde düzensiz dökülmelere sebep olan saç kıran oluşması kişileri farklı bir stres durumu ile karşı karşıya bırakarak daha hızlı dökülmelere yol açabilmekte.

Saç kıran deri değil sinirsel bir rahatsızlık
dikkat-sackiran-stresten-oluyor-deri-rahatsizligi-tuy-degil

Saç Kıran Olma Yaşı kaçtır ?

Saçkıran rahatsızlığının gözlemlemenin kesin bir yaşı olmamakla birlikte yoğunlukla 20 li yaşlara kadar olan gençlerde çok daha yoğun biçimde gözlemlenmektedir. Özellikle ergenliğin başlaması ile birlikte 20 li yaşların başına kadar gözlemlenen saçkıran rahatsızlığının en önemli tetikleyicisinn kişinin stresine bağlı olduğu gözlemlenmektedir. Bu arada her yaşta saç kıran rahatsızlığı gözlemlenebilmektedir.

 

Saç Kıran Bulaşıcı mıdır ?

Saçkıranın bulaşıcı olduğu ile ilgili 2 tanı mevcuttur. Bir tanesi mantar türüne bağlı saç kıran rahatsızlığıdır Bu türde saç veya tüylerin dökülmesine vücuttaki mantar türüdür. Bu mantar türü deri üzerinde yarattığı deformasyon sonucu tüy veya saçların dökülmesine neden olur. Mantara bağlı saç kıran türlerinde kişiden kişiye bulaşma gözlemlenmektedir.

dikkat-sackiran-stresten-oluyor-nasil-bulasir

Saçkıran nasıl bulaşır ?

Saçkıran bulaşma şekli genel olarak Saçkıran olan bir kişinin tarağını kullanmak, bere veya şapkasını, şalını takmak gibi gözlemlenebilmektedir.

 

MÜHÜR ŞEKLİNDE PUL PUL OLUŞUMLAR VARSA DİKKAT

Eğer vücudunuzun her hangi bir yerinde mühür şeklinde pul pul kızarmalar veya değişik leke şeklinde oluşumlar varsa mutlaka bir cildiyeciye başvurmanızı öneriyoruz…

dikkat-sackiran-stresten-oluyor-deride-muhur-pul-gorurseniz-dikkat-sackiran-olabirsiniz

Saç kıran olmuş olabilir ve henüz saçınıza veya tüylü bir bölgenizde oluşmadığı için farkında olmayabilirsiniz…

 

SAÇ KIRAN TEDAVİSİ NASIL OLUR ?

Saçkıranın kesin bir tedavisi olmasa bile bir çok farklı tedavide düzelmeler ve kelleşen bölgelerde düzelmeler çok sık biçimde gözlemlenebilmektedir.

Saç kıran tedavisinde yoğun olarak kortizon içeren merhem ve hap gibi dahili ve harici medikal tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

Aynı zamanda Psikolojik destek almak da son yıllarda etkin destek tedavi yöntemlerden çıkıp yavaş yavaş saç kıran tedavisinde temel tedavi yöntemi olarak görülmeye başlamıştır.

Alternatif tedavi yöntemler arasında kozmetik ilaçlar, alternatif ilaçlar kullanarak veya sarımsak doğanın mucizelerine sığınarak olumlu sonuçlara ulaştığını iddia eden insanların sayısı da azımsanamayacak kadar çok.

SAĞLIK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR İÇİN  DEVAM EDİN…

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI SAKIN UNUTMAYIN. OKUMAK İÇİN HEMEN BU YAZININ ÜSTÜNÜ TIKLATIN

Sağlıklı günler diliyoruz…

 

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.