DAHA HIZLI YEMEK YAPMA TAVSİYELERİ

Yemeği Hızlı Yapmanın Püf Noktaları

Bir çoğumuz gerek pandemi nedeni ile evimizde gerek se iş yerine giderek çalışıyor ve akşam eve geldiğimizde olabildiğince hızlı yemek hazırlama gayretine giriyoruz. Bu süreçte evde de olsak iş yerinde de olsak yemek yapmanın uzun zaman alması nedeni ile ya hazır yemeklere yöneliyoruz yada yemeği yapmamız uzun sürdüğü için geç saatlerde yemek yiyerek sağlığımızı kötüye itiyoruz. Kadın sitesi Yemek Tavsiyeleri bölümümüzde bugün yemek yapmanın en hızlı yöntemleri yazımıza yer veriyoruz…

 

Hızlı yemek yapmak neden önemli

YEMEK NASIL DAHA HIZLI YAPILIR
hizli-yemek-yapmanin-puf-noktalari-2

Yemeği hızlı yapmak hayatımızı kolaylaştırır ve bize zaman açar.

Fakat bunun yanı sıra yemeği saatinde çok geç saatlere kalmadan yemek içinde gereklidir. .

Eğer yemeği geç saatte yersek bu he sağlığımızı olumsuz etkiler hem de bize kalacak olan zamanı yemek süreci ile geçirerek yorgunluğumuzu arttırır. AŞağıda sizlerle paylaşacağımız bazı öneriler ile akşam yemeğini problem olmaktan çıkartacak bazı önerilerimiz var…

 

Yemeği Hızlı yapmak için Tavsiyeler

YEMEK YAPARKEN ZAMAN KAZANDIRAN ÖNERİLER
hizli-yemek-yapmanin-puf-noktalari-3
 • Basit bir Haftalık yemek programı yaratın

Yemek yapmanın en fazla vakit alan bölümlerinden iri ” acaba bugün ne yemek yapsam ! ” aşamasıdır.

Haftalık yemek taslağınızı oluşturmanız özellikle akşam yemeği programlaması konusunda hayatınızı kolaylaştırır. Eğer uzun vadeli ve ayrıntılı plan yapamıyorsanız en azından 7 günlük basit bir plan yapabilirsiniz. Bu plana uygun şekilde yemek malzemeleri almanız da hem daha kolay olacaktır hem de dolapta gereksiz kalabalık olmayacaktır.

Ör: pazartesi günü ızgara, salı günü Sebze  Çarşamba gün Balık. Perşembe  günü zeytinyağlı , Cuma Izgara , Cumartesi günü Hazır yemek  , Pazar günü “adam yapsın Bana ne ! 🙂 “…

 

 • Uzun süren yemeklerin hazırlığını önceden Yapın 

Bazı yemekleri yapmak diğerlerine göre daha uzun sürer bunun nedeni genellikle malzemelerin hazırlanma sürecidir, ya da yemeğin karıştırmak gibi sürekli ilgi istemesidir. Bu süreci en aza indirebilmek için kullanacağınız malzemeleri hafta sonundan yada bir önce ki gününü yemeğinin hazırlanma sürecinde 1 adet fazla doğrayarak yapabilirsiniz. Mesela bir yemek için havuç yada biber doğruyorsanız 2 adet fazladan doğrayın ve ambalajlayarak buz dolabına atın. Nohut haşlıyorsanız 1 bardak fazla haşlayın ve buzluğa atın. Böylece bir sonra ki yemek için hazır malzemeniz dolapta olacak ve kesip doğrama yada haşlama sürecini aşarak zaman kazanmış olacaksınız…

 • Etleri ve dondurulacak malzemeleri buzluğa doğru şekilde koyun. 

Buz dolabının buzluğunda muhafaza edeceğiniz malzemeleri doğru şekilde koymazsanız çözülmesini beklemek zorunda kalırsınız. Bu da gereksiz zaman kaybetmenize neden olur.

Örneğin,  Aldığınız kıymayı dolaba koymadan önce her bir öğün için gerekli miktarı bölüp ayırın ve o şekilde koyun. Böylece dolaptan çıkartıp çözülmenizi bekleme süreciniz aza inecektir. Ayrıca kıymayı top halinde değil bir oklavayla yada elinizle dümdüz yapıp dolaba koyun. Kıymayı ne kadar ,ince yaparsanız çözülme süreci dolaptan çıktıktan sonra o kadar az olacaktır…

 

 • Önce Isınması gerekenleri ısıtın.

Yemeği yapmaya başlamadan önce su kaynatmanız fırını ısıtmanız gerekiyorsa hazırlık sürecinden önce bu işlemleri yapın.

 • Mutfak araçlarını kullanmayı öğrenin 

Mutfakta duran o bi dünya para verdiğiniz mutfak robotu, düdüklü tencere, kesen bıçaklar gibi mutfak ve yemek yapma araçlarını kullanmaya başlayın. Kesmeyen bıçak ,ile kesen bıçak kullanmak inanın çok ciddi zaman kazandırır. Düdüklü tencere kullanmak ise yemek pişme süresini 10/1 e kadar düşürebilmektedir. Yani 2 saat pişmesini baklleyeceğiniz bir yemek 20 dakikada oluverir. O bir dünya para verdiğiniz rondo, mikser, blander gibi araçlar da mutfakta gereksiz yer kaplamasın parasını verdiniz çalıştırın onları . Korkmayın grev yapmazlar :).

 

 • 1 sonra ki yemeğini de yapmayı alışkanlık haline getirin

Köfte yaparken buzluğa atmak için 20 tane daha yapmanız size 1 günü of geçmeniz konusunda yardımcı olur. Aynı şekilde zeytin yağlı bir yemeği biraz daha fazla yapmanız da zaten soğuyunca tadı güzelleşen bu tür yemeği ertesi gün yemenize ve o gün yemek düşünmemenize yardımcı olur.

 • Ertesi gün için salata malzemelerini hazır edin

Salata malzemeleri yıkanırsa kısa sürede bozulur. Fakat ertesi gün için bugün yapacağınız salata için yıkadığınız malzemelere 2 domates 4 biber 3 salatalık ekleyebilirsiniz. Böylece ertesi gün bu salata malzemelerini yıkamak için boşa zaman harcamazsınız.

 

 • Hazır sebzeler

Biz tüm hazır gıdalar gibi dondurulmuş gıdalara karşıyız. Fakat eğer gerçekten ne sevzeleri taze alıp yemek yapmaya vaktiniz var ne de buna takatimiz var diyorsanız en azından evde yemek yemek konusunda kötü bir seçenek değil ve fastfood kadar zararlı da değil . Fakat inanın ilk yaptığınız yemeklerden malzemeleri biraz fazla keserek siz de kendi donmuş sebzelerinizi 2 hafta içerisinde oluşturabiliyorsunuz.

 

 • Tavuk Hindi Tüyosu

Eğer tavuk ve hindi gibi kanatlı gıdaları çok sık tüketiyorsanız size hayatınızı hızlandıracak bir tavsiye. Tavuk ve hindi organları çıkartılmak sureti ile önceden haşlanarak buz dolabının buzluğunda dondurularak sonradan kullanılabilir. Dikkat etmeniz gereken şey haşladıktan sonra soğumasını bekleyip soğuduğu gibi paketleyip buzluğa koymanız. Çünkü sıcakta uzun süre bekleyen tavuk ve hindi besin zehitlenmesine yol açabilir. Fakat doğru şekilde dondurursanız dolaptan çıkartıp ızgaraya atarak dakikalar içinde yemek yapabilirsiniz.

Dikkat :Çözülen et , balık, tavuk türevleri kesinlikle yekrar dondurulmaz tehlikelidir. 

 

 • Bakliyatları önceden ıslatmayı unutma

Nohut, pirinç kuru fasülye , barbunya gibi gibi bakliyatları yapacağın yemeker için ıslatmak gerekliyse 1 gün önceden ıslatmayı da unutmayın. Bu tavsiyeyi annelerinden bilmeyen yoktur her halde ! Biz yine de söyleyelim .

 

 • Mutfağı Yeniden organize et

Yukarıdaki tavsiyeleri uyguladıktan sonra bir şey fark edebilirsiniz. SÜrekli bir sonra ki malzemeyi almak için fazladan adım atıyor bir oraya bir buraya gidiyorsanız mutfak düzeniniz hızlı yemek yapmanızı engelliyor demektir. Yeniden mutfak organize etmenin tam zamanı . Mutfağı yıkıp yeniden yapma tabi sadece araçların yerini yeniden düzenle;)

 

DİĞER TAVSİYELER VE KİŞİSEL GELİŞİM KONUSUNDA DİĞER YAZILARIMIZ İÇİN BURAYI ZİYARET EDİN

,

EN YENİ NEFİS YEMEK TARİFLERİ İÇİN HEMEN BURAYI TIKLAYIN

ve

GÜNLÜK BURÇ YORUMUNUZ OKUMAYI DA SAKIN UNUTMAYIN 😉 .HEMEN BURAYI TIKLAYIN

Güzel günler dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.