D Vitamini Bazı Kanser Türlerinin Tedavisinde Etkin mi

Gün geçtikçe tıp alanında meydana gelen gelişmeler farklı bilgileri bize sunuyor. Bunlardan biri de Bazı vitaminlerin bilmediğimiz özellikleri ile farklı rahatsızlıklara iyi geldiği. Bugünkü konumuz D vitamini….

 

d-vitamini-bazi-kanser-turlerinin-tedavisinde-etkin-olabilir-meme-kanseri

Yapışan araştırmalar sonucunda D Vitamininin Meme Kanseri Tedavisinde Etkin Olduğu anlaşıldı

Geçmişte yapılan bazı araştırmalar D vitamininin kemik kırıklarının tedavisi , kalp rahatsızlıkları, ve  ruhsal depresyon risklerini azaltabileceğini tezi öner sürülmüştü .
Son zamanlarda gerçekleştirilen çalışmalar D vitamininin  meme kanseri hastalarının hayatta kalma olasılığını arttıracağını iddia ediyor. Bu çalışmalara göre kanında yüksek düzeyde D vitamini bulunan göğüs kanseri hastalarının, kanında az düzeyde d vitamini olan meme kanseri hastalarına oranla hayatta kalma şansları daha yüksek olduğu gözlemlenmiş…

 

California Üniversitesinde D vitamini Araştırması:

2017 yılının sonlarında Prof. Cedric F. Garland’ın görev aldığı California Universitesi’nde D Vitamini konusunda yaptığı bir araştırma Antikanser Araştırması Dergisinde yayınlandı. (Anticancer Research Journal )

 

d-vitamini-bazi-kanser-turlerinin-tedavisinde-etkin-bolca-gunes

D Vitamini ne işe yarıyor ? 

D Vitamini kemiklerde ve hücre yenilenmesi konusunda hayati önem taşıyan fosforun ve kalsiyum  emilimini düzenleme konusunda çok değerli bir element. Vücudumuzda bulunan  ve gıdalarla alımı çok çok az olan D vitamininin en önde gelen  kaynağı güneş. Güneş haricinde  ancak yumurta, yağlı balıklar gibi bazı gıdalarda D vitamini az miktarda da olsa mevcut.

Prof. Garland  geçmiş çalışmalarının düşük D vitamini düzeyiyle menopoz öncesi artmış meme kanseri olma riskinin arasında bir bağlantı ortaya koyduğunu vurguluyor. Bu sebeple, Prof. Garland Meme kanserinde hayatta kalma oranı ile 25-hydroxyvitamin D arasındaki bağlantıya bakmaya karar verdi. Bu konu üzerinde çalışacak takım 5 farklı çalışma düzenledi. Çalışma 4,443 göğüs kanseri hastasını içeriyordu. Bütün hastalar ortalama 9 yıl boyunca izlendi. Hastalar kanlarındaki 25-hydroxyvitamin D düzeyine dayanarak gruplara ayrıldı. “Yüksek Düzey” grubunda bulunan kadınlar, kanlarında ortalama mililitre başına 30 nanogram 25-hydroxyvitamin D, “Düşük Düzey” grubunda bulunan kadınlar, kanlarında ortalama mililitre başına 17 nanogram (ng/ml) 25-hydroxyvitamin D taşıyordu.


Çalışma sonunda kanlarında yüksek düzeyde 25-hydroxyvitamin D bulunan göğüs kanseri hastalarının ölüm oranının, az düzeyde olanlara kıyasla yüzde 50 daha düşük olduğu görüldü.
Araştırmalara göre ABD’de göğüs kanseri hastaları kanlarında ortalama 17 ng/ml 25-hydroxyvitamin D taşıyor.

Prof Garland buna ilişkin,”D vitamininin metabolitleri agresif hücre bölünmelerini durdurarak hücreler arası iletişimi artırıyor.” Ayrıca, “D vitamini reseptörleri varlığını koruduğu sürece, tümör büyümesi engelleniyor” diye ekliyor.

Kaynak: http://www.medicalnewstoday.com/articles/273728.php

D Vitamini için mutlaka gün ışığında bulunun unutmamanız gereken konu illa yaz olması gerekmiyor kış aylarında da özellikle gün içerisinde mutlaka belirli bir süre gün ışığı alma zorunluluğumuzun olmasıdır. Ayrıca unutmamanız gereken en önemli şeylerden biri D-Vİtamini stoklarının ancak süre ile doluyor olması yani bir kere gün ışığı yeterli değil. Ancak  belli bir süre gün ışığı aldığınızda D- Vitamini vücudunuzda stoklanmakta…

D VİTAMİNİ İLE İLGİLİ DAHA AYRINTILI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN 

Mutluve sağlıklı günler diliyoruz

Benzer yazılar

Bir yorum var: “D Vitamini Bazı Kanser Türlerinin Tedavisinde Çok Önemli

  1. Bir eczacı olarak tavsiyem d vitamini hem kanseri önlemeye yardımcı olur hem de kanser tedavisinde çok faydalıdır. Asla ihmal edilmemesi gerekli bir vitamindir d-vitamini.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.