Osmanlı Prensesi NESLİŞAH

Kitaplarıyla olay yaratan Araştırmacı-Gazeteci-Yazar Murat Bardakçı’dan yeni kitabı NESLİŞAH SULTAN Everest Yayınları’ndan çıktı.

Son padişah Sultan Vahideddin ile son halife Abdülmecid Efendi’nin torunu olan Neslişah Osmanoğlu, altı asırlık Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılıştan önce dünyaya gelmiş son prensesi idi.1921’in 4 Şubatında doğmuş ve Osmanoğlu ailesinin mensuplarının kaydedildiği Hanedan Defteri onun ismi ile noktalanmıştı.

Neslişah Osmanoğlu maceralarla ve hüzünlerle dolu bir hayat yaşadı. Saraylarda geçen çocukluk senelerini ardarda gelen sürgünler ve sıkıntılar takip etti. Gelin olarak gittiği yabancı bir memleketin first lady’si iken ihtilal ve darbe rüzgarlarına yakalandı, ihtişamın zirvesinden askeri mahkemelerin çatık kaşlı hakimlerinin önüne, tehlike dolu günlere sürüklendi.

Üç yaşında kovulduğu vatanına, yani Türkiye’ye ise ancak 40 yaşından sonra dönebildi. Murat Bardakçı’nın Neslişah Osmanoğlu’nun hayat hikayesini kendi anlattıklarına ve belgelere göre ele aldığı ve sürgüne gönderilmiş bir hanedan mensubu hakkında şimdiye kadar yazılmış ilk etraflı biyografi olan bu kitabı sadece Neslişah Osmanoğlu’nun değil, yıkılmış bir imparatorluğun aristokrasisinin tarihe süzülüşünün de hikayesidir.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.