Parlayan Gözler

Gözlerin pırıl pırıl ve ışık saçar gibi olması hem bizleri güzel hem de mutlu göstermenin yanı sıra genç görünümün de en önemli göstergelerinden biridir. Peki gözlerin parlaklığını nasıl sağlayacağımızı , daha güzel parlak gözlere nasıl sahip olacağımızı biliyor muyuz ?  Kadın sitesi güzellik bölümünde  sizlerle ” gözler nasıl daha parlak olur ? ” yazımızı paylaşmak istiyoruz.

 

GÖZLERİNİZ PARLAKSA DAHA GENÇ GÖRÜNÜRSÜNÜZ

daha-parlak-gozler-ve-daha-canli-bakislar-icin-2

Gözlerin sağlığı hem duygularımızı yansıtır hem de yaşımız konusunda karşımızdaki kişiye bilgi verir. Daha parlak gözleri olan insanların daha genç göründüğü daha soluk diğer bir tabirle feri sönmüş gözlere sahip olan kişilerin daha yaşlı olarak algılandığı bilinir.

Öncelikle bazı yaşam şartlarını oluşturmanız ve ardından doğru şeyleri doğru zamanda kullanmanız sizin de parlak , sağlıklı ve daha genç gözlere sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Sadece azıcık zaman ve biraz dikkat parlak gözlere sahip olabilmeniz için yeterli olacak…

 

Daha Parlak Gözler için Yapılması Gerekenler

 • Gözlerin sağlığı açısından beslenme çok önemlidir. Hayatımıza balık, ve özellikle havucu dahil etmeliyiz. Balığın içerisinde bulunan fosfor ve havucun içerisinde ki beta karoten  maddeleri hem göz keskinliğinin uzun süre korunmasına ve görme problemlerini en aza indirdiği gibi ayrıca gözün parlak yapısını korumamıza da yardımcı olur.
 • Gözlerinizi kırpıştırmayı unutmayın. Günümüzde sürekli olarak ekrana bakma alışkanlığı var. Bu alışkanlık özellikle çok dikkatli bakmak nedeni ile göz kırpma alışkanlığını azaltıypr. Bu da gözlerin kurumasına , sağlığının bozulmasına neden oluyor. Gözlerinizi kırpmayı ihmal etmeyin.
 • Sağlıklı uyku gözlerinizin sağlığı için çok önemli. Hayatımızda artık yoğun biçimde  giren telefon gibi ışık ve görüntülü cihazlar nedeni ile gözler çok fazla zorlanır.  Bu yorulmayı giderebilen tek şey sağlıklı uykudur. Sağlıklı uyku karanlıkta ve en az 6 saattir…

 

 • Güzel ve parlak gözlere sahip olmanın en önemli kurallarından biri  doğru temizleme işlemidir. Gece yatarken göz makyajı iyice temizlenmelidir. Yoksa, kirpikler rimelli ve sert kalacağından, yastığa değdiğinde kırılabilir, gözün içerisine girerek gözünüzün yapısına zarar verebilir…
 • Ayrıca rimel  gibi makyaj malzemeleri gece boyunca göz çevresine yayılarak, ileride göz kırışıklığına zemin oluşturur.
 • Düzenli aralıklarla göz banyosu yapmak çok önemlidir.  Göz banyosu süzülmüş demlenmiş çay ile kolaylıkla yapılabilir. Haftada 1 defa göz sağlığını korumak ve parlaklığını arttırmak için yeterlidir. Bu şekilde göz içindeki tozlar ve rahatsız edici maddelerden de arındırılmış olur…

 

 • Göz kuruluğu ve hassasiyeti olanlar ve kontakt lens kullananlar için, yağ içermeyen ürünleri kullanmaları önerilir.
 • Göz sabah akşam mutlaka temizlenmelidir. Gün boyu oluşan çizgileri önlemek için, kremin içindeki madde, kaslara esneklik vererek kırılmaları önler. Çünkü her kırılma, kırışıklık nedenidir. Esneklik sağlayan ürünler kullanılmalıdır…
 • Gülmek sağlıklıdır, ama yoğun bir bakım da gerektirir. Yağ ve nem yönünden zengin içerikli kremler bu durum için uygun ürünlerdir…

 

 • Televizyon veya bilgisayar karşısında uzun süre oturanlar gözlerini çok zorladıkları için mutlaka canlandırıcı ve rahatlatıcı göz jellerini tercih etmelidir.
 • Kirli hava ve duman gözlere zarar veriyor. Umarız kötü alışkanlık olan sigara kullanmıyorsunuzdur. .Sigaralı ortamlardaki duman gözleri kurutur. Kullanıyorsanız bile dumanından uzak durmaya gayret etmenizi öneririz.
 • Yorgun ve kızarık gözleriniz varsa şimdiden vedalaşabilirsiniz. Eğer yakınınızda bir temizleyici yoksa , demlenip soğutulmuş poşet çayı gözleriniz kapalı iken gözlerinizin üzerine koyarak bir müddet bekletiniz. Bir iki damla çayı da gözlerine damla olarak damlatınız. Çay ile kirpiklerinizi yıkadığınız taktirde kirpiklerinizin gürleşip uzadıklarını fark edeceksiniz…

 

Limon Efsanesi ve Göz Sağlığına Etkileri:

Bayanların gözlerine parlaklık ve canlılık kazandırmak için sıktıkları limonun içerdiği sitrik asit nedeniyle zararlı olduğu kanıtlandı.

Uzmanlara göre, özellikle bayanların gözlerinin daha parlak ve canlı görünmesi için limon suyu damlatmak da dahil olmak üzere bir çok yolu denedikleri belirtiliyor. Limon suyunun göze hiçbir faydası olmadığı gibi içerisinde bulunan sitrik asidin yakıcı özelliği nedeniyle göze hasar verdiğini ifade eden uzmanlar, göze limon damlatma işleminin  bir faydası olmamakla birlikte aşırı olması durumunda bileşiğinde asit içeren madde olduğu için gözde hasara yol açabildiğini özellikle belirtiyorlar.

Dolayısı ile gözünüze limon sıkmayın hem zararlı hem de parlatmıyor.

PARLAK CİLT İÇİN NE YAPMALI ÖĞRENMEK İÇİN …

ve

GÜZELLİK İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN …

Sağlıklı ve güzel bakışlarınızla mutlu bir gün dilerim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.