Çocuklarla Kaliteli Zaman Geçirmek çok Önemli

Günümüzde pedagog ve psikologların dilinden düşmeyen bir kelimedir “Kaliteli Zaman”. Peki bu hem kendimizin hem de çocuklarımızın kaliteli zaman geçirmesi ne anlama gelmektedir. Bugün sihirli kadın sitesi olarak çocuklarla kaliteli zaman geçirmenin anlamını ele alacağız…

 

Kaliteli Zaman nedir ?

cocuklarla-kaliteli-zaman-gecirmek-ne-demektir-2

Çoğumuzun kaliteli zaman kelimesini duyduğunda anladığı şey sinemaya tiyatroya operaya gitmek kitap okumak gibi şeylerin aklımıza geldiğini söyleyebiliriz.

Kaliteli zaman demek kişinin bedensel ve ruhsal aktivitelerini dolu dolu geçirdiği ve kendi sınırlarını zorladığı zamanlar olduğunu bilmek gerekir.

Zamanın kalitesi tartışılır fakat zamanın gerçekliğini bilmek doğal olarak yaşadığımız hayatı daha kaliteli hale getirme çaba mızı arttıran bir durumdur…

 

Zaman’ın değeri

Öncelikle zamanın ne kadar değerli bir şey olduğunu anlamamız ve çevremizde sorumlu olduğumuz kişilerle bunu paylaşmamız gerekir.

Zaman insanoğlunun sadece gözlemleyebildiğimiz içerisinde kendisi için bir şeyler yapmaya gayret ettiği süre bütününe verilen addır.

Zaman kişiye özel bir kavram gibi görünmese de aslında Herkesin kendi zamanı gerçekliği söz konusudur.

Çocuklarla Kaliteli zaman geçirmek

Çocuklarla kaliteli zamanlar geçirebilmek için öncelikli olarak biz büyüklerin kaliteli zaman kavramına doğru bir bakış açısına sahip olmamız gerekir.

Elinde cep telefonu ile yaşamak günümüzün neredeyse vazgeçilmez durumlarından biri olmanın yanı sıra bazı bir şeyleri yanlış anlamamıza neden olmaktadır…

 

Teknolojiye düşman olmayın, onu doğru biçimde kullanın

Mobil bilgisayarlar yani diğer adıyla Mobile telefonlar zamanımızı çok önemli biçimde işgal etmenin yanı sıra Aslında Doğuş şekilleri ve amaçları ne kadar olumsuz gibi görünse de bizlere hizmet etmesi gereken araçlardır.

Bilgiye hızlı ve doğru biçimde ulaşabilme hedefi doğrultusunda bizlere hizmet edebilecek en aynı zamanda boş vakit geçirme ve başkalarının yaptığı mucizevi şeylere takılıp kalma gibi olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir.

Dolayısıyla teknolojik cihazları bize hizmet ettiklerini unutmadan kullanmamız ve onlara bilgiye çabuk ulaşabilme yeteneklerini benimsememiz onları bir engel değil bize hizmet eden bir araç haline dönüştürecek ve bu konuda bizlere en büy0k yardımcı olacaktır.

 

Kaliteli zaman ile kaliteli yaşam

cocuklarla-kaliteli-zaman-gecirmek-ne-demektir-3

Kaliteli zaman kavramı hangi alanda olursa olsun ufkumuzu genişletelim aktiviteler İçerisinde bulunmayı ifade eder.

Kaliteli zaman belli bir zaman süreci içerisinde yaptığınız Eylem Her neyse o Eylem’i Düşünsel yetenekleri veyahutta bedensel sınırları büyütmek geliştirme yeteneğidir.

Çocuklarımız ile birlikte her Ne yaparsak yapalım en ilkel şeyi bile yapıyor olsak televizyon dizisi bile izliyor olsak eğer o dizi içerisindeki karakterlerin duygu düşünce ve ruhsal halleri hakkında olumlamalar eşliğinde bir sohbet bile yapsak bu kaliteli zaman geçirme kapsamına girer.

Kaliteli zaman geçirmek çocuklara yönelik tek taraflı bir eylem gibi görünse de çocukların sordukları merakları doğrultusundaki sorular bir süre sonra biz ebeveynlerin de düşünmeye zorlandığı alanlar yaratarak beynimizi fiziksel aktivitelerde yaptıkları eylemleri onlara öğretirken bedensel anlamda yeteneklerimizi geliştirmemize yardımcı olacaktır.

Zamanı kaliteli klan bulunduğumuz yer gittiğimiz aktivitenin Şöhret’i veya o aktivitenin finansal Bedeli değil herhangi bir eylem yaparken Düşünsel durumumuzun kalitesidir.

Çocuklarla ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Mutlu ve her ananızın kaliteli olduğu bir ömür diliyoruz.

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.