Çocuklarımızı uyuşturucudan tutmak için ne yapmalıyız ?

Her geçen gün haberlerde yapılan operasyonlar sonucu Tonlarca uyuşturucu yakalanmakta.

Bu uyuşturucular büyükşehirlerde uyuşturucu kullanan kişilere satılmakta ve gün geçtikçe uyuşturucu kullanan kişi sayısı artmakta.

Gözümüzün nuru olan çocuklarımızın çevresinde de uyuşturucu kullanan insanlar mevcut. Bu durum içimize korku vermekte ve çocuklarımızın uyuşturucu kullanmaya başlaması da en büyük korkularımızdan biri halinde.

Bugün Sihirli kadın sitesi olarak çocuklarımıza uyuşturucudan uzak tutmak için yapılması gerekenleri ele alacağız…

Uyuşturucu nedir?

cocuklarinizi-uyusturucudan-uzak-tutmak-icin-uyusturucu-nedir

Uyuşturucu farklı şekil renk ve biçimlerde Ulan ve farklı şekillerde kullanılarak insan zihnini olması gerektiğinden daha az veya daha fazla çalıştıran sanrılar görülmesine neden olan fazla cesaretlendiren veya insanın içine dönmesine neden olan bedensel faaliyetleri olması gerekenden çok daha aza indiren veyahutta çok daha fazla arttıran maddelerin tümüne verilen addır.

Uyuşturucular esrar(mariuana), eroin, kokain, Morfin, mantar kristal uyuşturucular Bonzai, ekstazi gibi birçok farklı isimde anılmakla birlikte günümüzde keyif verici maddeler olarak adlandırılan alkol ve sigara da Aslında uyuşturucu kapsamına girmektedir..

Uyuşturucu gerekli midir ?

Uyuşturucu kontrolsüz kullanımlarda kişiye istem dışı davranışlar sergileten bastırılmış şiddet duygularını açığa çıkartabilen bir şeydir Dolayısıyla kontrolsüz biçimde Telkin edici veya keyif verici maddeler kullanmak kesinlikle zararlıdır.

Bazı bedensel ve psikolojik nedenlerle çok fazla arıları olan kişilerin ağrılarını dindirmekte veya psikolojik sorunlarla mücadele etmekte zorlanan kişilerin düşüncelerini kontrol etmeye yardım amaçlı olarak tıbbi uyuşturucular uyuşturucu adı altında değil ağrı kesici veya sakinleştirici gibi isimlerle kullanılabilmektedir.

Doktor tavsiyesi ve kontrolü olmadan bu maddelerin kullanımı hem yasak hem de sakıncalıdır.

Çocukları Uyuşturucudan nasıl koruruz?

cocuklarinizi-uyusturucudan-uzak-tutmak-icin-once-siz-kullanmayin

Çocukların uyuşturucuya yönelmelerinin en başlıca Nedeni ailedir. 2. Faktör olarak çevre yani arkadaşlıklar olarak görülse de bir Çocuğum hangi çevrede olursa olsun nasıl hareket edeceğini belirleyen en önemli faktör aile ve aileden aldığı temel değer yargılarıdır.

 • Sigara alkol gibi keyif verici olarak adlandırılan Fakat aslında uyuşturucu olan maddelerin kullanıldığı ailelerde büyüyen çocukların uyuşturucu ile olan iletişimler i Aslında farkına varmaya Rock doğal olarak başlamış demektir. Eğer evinizde alkol ve sigara kullanıyorsanız aslında bir nevi Çocuğunuzu uyuşturucuya teşvik etmiş olursunuz. Esrar eroin kokain Ekstazi mantar veya kristal uyuşturucular kullanmasa bile çocuğunuzun alkol veyahutta sigara bağımlısı olması durumunun bir numaralı sorumlusu Sizsiniz demektir. Ayrıca sigara dumanına maruz kalan çocuklar doğal olarak nikotin gibi bir çok farklı içeriğine karşı da bağımlılık oluşmaktadır.
 • Çocuklarınızla uyuşturucu kullanmamayı sürekli olarak Telkin etmeyin. Çocuklarınızı kontrol etmeniz ve onları koruma ihtiyacınız en doğal ihtiyaçlardan biridir fakat Çocuğunuzu sürekli olarak uyuşturucudan uzak durması konusunda uyanmanız onun kafasına uyuşturucu kullanmayı sokmanın yanı sıra özellikle ergenlik dönemindeki çocukların kendisini ispat etmek amacıyla sizin söylediğinizi tam aksini yapma refleksinin uyuşturucu kullanmaya önlenmesine neden olabileceğini unutmayın.
 • Mutlu bir aile olun. Aile içerisinde açıklık ilkesinin temel olduğu ortamlarda büyüyen çocukların gizlemek ihtiyacı olmadığından dolayı hem çocuklarınızın daha mutlu olması konusundaki paylaşımlarınızı artmasına hem de istek ve düşüncelerini bilmenize yardımcı olacaktır. Bu şekilde çocuklarınızın Doğru iletişim ile kurduğunu bağı Sizler de onların isteklerini bilme duygularını anlamanız ve onlara iyi bir ebeveyn olarak yardımcı olma yolunu biliyor olacaksınız. Böylece Çocuğunuz hangi ortamda olursa olsun ne isteyip ne istemediğine hakim bir birey olacak ve kendisini uyuşturucu gibi tüm olumsuz etkilerden nasıl koruyacağını biliyor olacak.
 • Çocuğunuzun gerçek değerlerini ona Hissettirin. Tüm uyuşturucular gibi sigara ve alkol özellikle Ergenlik dönemine giren çocuklar için bir büyüme göstergesidir. Genellikle tüm insanlar gibi çocuklarda büyüdüklerini gösterebilmek için başarılı olmak gerekliliğini hissederler. Bu durum onların değerli olduğunu ve özellikle çevrelerindeki en yakın kişiler olan ebeveynlerinden değer görme arzusu doğrultusunda olur. Eğer onlara değerli olduklarını hissettirmez senin onlarda büyüdüklerini ispat edebilecekleri en kolay yöntemlerden biri olan sigara veyahutta alkole ya da diğer uyuşturucu maddelere yönelebilirler.
 • Çocukların arkadaşlarına müdahale etmeyin sosyalleşme bilecekleri aktiviteler içine sokun. Çok mücbir durumlar haricinde yani çocuğunuzun Aleyna bildiğiniz bir uyuşturucu satıcısı ile arkadaşlık ediyor olması gibi durumlar haricinde çocuğunuzun sosyal dünyadaki arkadaşlarına müdahale etmeyin. Nihayetinde çocuk sosyalleşmek istemekte gayet haklıdır Fakat onun sosyalleşeceği çevreyi sizin yaşamınızı kurduğunuz alanlar yani yaşadığınız evin bulunduğu yer içerisinde olduğunu unutmayın. Örnek olarak Onun bir spor aktivitesi için spor kulübüne gitmesi ve spor yapması ya da bir Satranç Kulübü de dahil olması veya başka bir sanat aktivitesi için bir sanat Merkezi’ne gidiyor olması onun sosyalleşme ihtiyacını tatmin etmenin yanı sıra daha doğru kişiler ile arkadaşlık ediyor olma durumunu pekiştirecek tir. aynı zamanda orada edindiği arkadaşlık biçimleri ve diğer sosyal yaşam içerisinde hangi olumsuzluk ile karşı karşıya gelirse gelsin bu durumları daha doğru analiz edebilmesine yardımcı olacaktır.
 • Korkularınızla çocuklarınızı asla hapsetmeyin. Çocuklarınızı uyuşturucu gibi olumsuz durumlar karşısında fazla korumacı bir refleksle eve ve kendi kontrolümüzde hapsetmenin onları O an için koruyacak fakat Sizin olmadığınız bir ortamda Dünya ile başbaşa kaldıkları zaman onları Tam aksine korumasız kılacaktır…

 

Çocuğun uyuşturucu kullandığı nasıl anlaşılır ?

cocuklarinizi-uyusturucudan-uzak-tutmak-icin-cocugun-uyusturucu-kullandigi-nasil-anlasilir

Nihayetinde bu yazımız çocuklarımız için yazılmış olmakla beraber aslında bütün yetişkinler için de uyuşturucu kullanıldığı zaman gösterilen belirtiler birbirine benzerdir. Fakat ergenlik döneminde çocuğun kendisini bulma çabası nedeni ile benzeri belirtiler görülebilir.

 1. Eğer Çocuğunuz farklı dumanlı bir kokuya sahipse Çocuğunuz uyuşturucu kullanıyor olabilir.
 2. Eğer Belirli aralıklarla Çocuğunuz tanımadığınız ve sizi ısrarla tanıştırmak istemediği Arkadaşlarla görüşüyorsa uyuşturucu kullanıyor olabilir.
 3. Yakınında yaşça kendisinden çok büyük kişiler yine çok fazla iletişim söz konusuysa uyuşturucu ile iletişim halinde olabilir.
 4. Belli zamanlarda enerjisi çok fazla artık ardından büyük bir enerji yoksunluğu çekiyor çok fazla uyuyor veyahutta yatıyorsa uyuşturucu kullanıyor olabilir.
 5. Normalden çok daha cesur saldırgan veya girişkense bu durum uyuşturucu kullanıyor olduğunu işaret edebilir.
 6. Belli zamanlarda önü alınamaz şekilde fazla tatlı başka bir deyişle şekerli gıdalar tüketimi normalden çok fazla ise uyuşturucu kullanıyor olabilir.

Umarız böyle bir şey söz konusu değildir fakat Eğer çocuğunuzun uyuşturucu bağımlısı olduğunu öğrendiyseniz veya bundan şüpheleniyorsanız, lütfen tek başınıza bu durum ile mücadele etmeye çalışmayın mutlaka bir psikolojik danışmana önceden danışın Ne gerekiyorsa bu psikolojik danışmanlar dan destek alarak kendisine yardımcı olmaya çalışın…

 

Çocuklarınızı Anlayın

Çocuklarınızı dinleyin onlarla vakit geçirelim onları anlayın onların yoldaşı olun. Bu onların kendi varlıklarını ispat edebilmek için başka yollar seçmesi ihtiyacını ortadan kaldıracak kendilerini değerli görmelerini sağlayacak ve o değeri azaltma ihtimali olan her şeyden kendilerini koruma refleksini en doğru biçimde geliştireceklerdir.

Çocuklarla ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Mutlu günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.