Sokak Oyunları Çocuklarımızı Geliştiriyor

Günümüz teknoloji ve korku çağı. Bu çağda büyüyen çocuklar genellikle evlerde ve parklarda kısıklığı oyun imkan ve alanlarında oynayarak becerilerini geliştirmeye gayret ediyorlar. Tokat çocuklarımıza tanınan bu kısıtlı alanlar da oynanan oyunlar onların gelişimini kısıtlıyor.

Reklam

Bugün sihirli kadın sitesi olarak sizlerle çocukların sokakta oynadıkları oyunların onların gelişimlerini nasıl etkilediği konusunu paylaşacağız…

 

Sokak oyunları çocuğu hem beden hem zihin olarak geliştiriyor

cocuklariniza-sokak-oyunlari-oynatin-2

Annelerimizin babalarımızın zamanında bugünkü teknolojik gelişmelerin sunduğu bilgisayarlar tabletler cep telefonları ve oyun parkları yoktu.

Bu Yokluk zamanı olarak nitelendirdiğimiz zamanlar bizlere bugün çok uzak ve imkansızlık dönemleri olarak görülse de sokak oyunları oynayan büyüklerimiz hem zihinsel hem de bedenen birçok konuda kendi başlarının çaresine bakabilmek ve yaşamın içerisine katılabilmek için belli beceriler sahibi oluyorlardı…

Günümüzde ise teknolojik imkanların gelişmesi başkalarının bizler için uygun gördüğü oyun parkları içerisinde kısıtlı Oyunlar oyna Ya bildiğimiz alanlar içerisinde oynayan çocuklar birçok becerilerini ve yeteneklerini geliştirmek konusunda kısır bir imkana sahipler.

Bu durum aynı zamanda çocuğunuzun başına bir şey gelme korkusu yaşayan Biz ebeveynlerin işine geliyor başka bir deyişle çocuğumuzun eline tutuşturdu ucuz tabletler kısıtlı alanlar olan parklar içerisindeki oyun aletleri ile onları oyalıyor ve mutlu etmeye  değil, oyalamaya çalışıyoruz…

 

Sokak oyunlarının faydaları nelerdir ?

cocuklariniza-sokak-oyunlari-oynatin-3

Bütün canlılar hayata oynadıkları oyunlar da edindikleri bedensel ve zihinsel yetenekler ile hazırlanırlar. Sokakta diğer çocuklarla veya bireysel olarak oynanan oyunlar da çocuğun motor becerileri hayal gücü ve iletişim gibi birçok yeteneğini geliştirerek hayatı çok daha güçlü bir birey olarak hazırlanması konusunda destek olur.

Günümüz çocukları bir çoğunu bilmemekle beraber sokakta oynanan oyunlarda çok zevkli ve çeşitlidir. Seksek körebe saklambaç ip atlama lastik ortada sıçan Yakar top ve bunun gibi sayabileceğimiz birçok oyun çocukların iletişim becerilerini beden motor becerilerini zorluklarla başa çıkmalarına yarayan hayal gücü ve fikir üretme becerilerini geliştiren çok önemli oyunlardı.

Saklambaç oynayan çocuklar doğru yerlere gizlenip doğru zamanda çıkıp Sobe yapabilmek için yeteneklerini geliştiriyor, seksek oynayan çocuklar ayak koordinasyonu el koordinasyonu gibi becerileri sahibi oluyor aynı zamanda 1 tebeşir taşı ile oyun oynayabileceğini ve oyun alanını kendisi nasıl yarata bileceğini öğreniyor , Yakar top bütün bedeni çalıştırarak güzel bir egzersiz Halinde geliyor oyunların toplu olarak oynanan oyunların hepsi aynı zamanda çocukların birbirleri ile iletişim kurmalarını destekliyor ve normal yaşama adapte olmaları konusunda onları çok daha güçlü yaratıcı ve çalışkan bireyler haline getiriyor…

 

Kolaya kaçmayın çocuklarımızı sokağa çıkartın ?

Bir çoğunuz bu yazıyı okuduktan sonra bunları yapabilmek için zamanımız yok çocuklarımıza sokağa çıktığında arkadaş bulamazlar başlarına kötü bir şey gelebilir korkusu ile ilgili birçok cümleyi kuruyor olabilirsiniz.

Fakat bu çocukların sağlıklı bir geleceği hazırlanmaları için sorumluluğun Biz ebeveynlerde olduğunu lütfen unutmayın. Tabletle oynarken yaptığınız işleri veya televizyon seyrederken yaptığınız şeyleri parkta oynarken kenarda oturarak yaptıklarınızı çocuklarınız diğer çocuklarla iletişim kurarken ve sokak oyunları oynarken de yapabilirsiniz.

Gerçek ebeveynlerin sorumluluğu çocuklarını hayata sağlıklı bir biçimde hazırlamaktır. Izin verin Sokak oyunlarıyla hem zihinsel hem bedensel becerilerini geliştirirler diğer arkadaşları ile iletişim kurmanın yollarını arayıp bulsunlar deneyip yanılmayı kaybetmeyi arkadaş olmayı oyun arkadaşı olmayı öğrensinler.

Ayrıca Onlara bu oyunları öğretirken belki sizler de hatırlar ve çocukluk zamanlarınızda dönerek çocuğunuzla oynayarak çok mutlu anlar geçireceksiniz.

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ

Çocuklarınızla birlikte mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.