Çocukları her isteğini yerine getirmek iyilik değildir

Hepimiz çocukların isteklerini yerine getirerek onları mutlu etme çabasına girmek isteriz. Fakat bu çocuk büyütmek konusunda yapılan en büyük hatalardan biridir çünkü çocuklar iyilik yumağı olan ebeveynlerinden istedikleri her şeyi getirmeleri nedeniyle zarar görüyor. Kadın sitesi anne bebek ve çocuk bölümünde ” çocuğa her istediğini vermek ” konusunu ele alıyoruz…

 

İyilik terörüne yenilmeyin

Çocukların her istediğini yapmak iyilik değildir
Çocukların her istediğini yapmak iyilik değildir

Birçoğumuz özellikle çocuğumuz olduktan sonra kendi çocukluğumuzu hatırlar ve çocukken istediklerimize sahip olamadığımız saman ne kadar üzüldüğümüzü hatırlarız. Bu duruma doğal bir refleks göstererek kendi çocuğumuzun bizim gibi üzülmeme seni istemek de en doğal duygularımızdan biridir.

Bu duyguya Kapıldığımız zaman çocuklarımızın gerek çevrelerindeki diğer çocuklardan eksik kalmamaları duygusu ile onlara Hem maddi hem fiziksel imkanlarımızı olabildiğince kullanarak onların imkanlarımız yettiğince tüm isteklerini cevap vermeye gayret ederiz.

Bu durumun çocuklarımıza ileride verebileceği olası zararı ise çoğunlukla ya bilmeyiz ya da ön göremeyiz. Çocuk gelişimi uzmanları bu durumun ilerleyen yaşlarda çocuğu olumsuz şekilde etkileyeceğini belirtmekte…

 

Çocuğun tüm isteklerini yaparsak

Tüketim bağımlılığı ve tatminsizlik

Günümüzde en büyük sıkıntılardan biri sürekli olarak bir şeylerin sahibi olabilmek için çok fazla çalışıp aldıklarını ödemeye yetişemeyen bireylerin çokluğu dur.

İşyerlerinde ömrün mutlu geçmesi gereken dakikalarını insan üstü bir çaba ile çalışarak elde ettiği geliri daha önceden aldıklarına ve veya almak istediklerini borçlanan insanlar Günden güne artıyor.

Birazcık dikkatli baktığınızda istedikleri şeye sahip olan istedikleri yerine gelen bu insanlar o anda çok büyük bir tatmin yaşıyor fakat kısa süre sonra istedikleri şey değerini kaybediyor ve yeni bir şey istemeye başlayarak sahip olamayınca da büyük bir mutsuzluk duygusu hakim oluyor…

 

Depresyon nesli geliyor

Istekleri yerine gelmeyen veyahut da çok çabuk istediklerini elde eden insanlar ne ilginçtir ki neredeyse aynı yoğunlukta mutsuzluk duygusuna kapılarak depresyona sürükleniyor.

Bunun en temel nedeni ise yazımızın konusu olan istekleri sürekli olarak karşılanan çocukluk dönemi.

Çocuklarımızın bir şeylere sahip olma istekleri çok doğal bir arzudur aynı zamanda istenilen şey Her neyse ona anında sahip olamama durumu yada olunmaması gerektiği de o kadar doğaldır.

İstediği her şeyi istediği anda elde edebilen çocuğa yaptığımız ve sonucu istisnai durumlar haricinde olumsuzluğu kesin olan bu duruma iyilik terör adı verilir.

 

İyilik Terörünün yetiştirdiği çocuk çalabilir yada hayattan vazgeçebilir !

Bizlerin her şeyi istedikleri anda sunduğumuz çocuklar yetişkin yaşlarda istediklerini elde etmek için başkalarına zarar verebilme ihtimali çok yüksektir. Bunu yapmamayı tercih edenler ise sahip olamadıklarından dolayı ağır depresyon duygusu içerisine girerek hayattan vazgeçebilirler. Sorunun büyüklüğünü farkına varmak gerekmektedir.

 

Çocuklara Her istediklerinin olamayacağına ikna etmelisiniz.

Çocuklarınıza istedikleri her şeyin anında neden olamayacağını ve neden olmaması gerektiğini anlatırsanız hem sahip olabildikleri şeylerle mutlu olacaklardır hem de tüketim reflekse sahip olan karaktere katılmadıkları için sürekli borçlanan ve borçlarını ödemek için bir süre sonra makineye dönüşen bireyler olma ihtimali ortadan kalkacaktır.

Çocuklarınızı onların ellerinde tutuş durduğunuz birer şekerle oyalamak yerine gerçek ebeveyn olmaz sorumluluğumuzu alarak onlarla daha fazla verimli vakit geçirmenizi öneriyoruz.

SAVAŞMADAN ÇOCUK BÜYÜTMEK YAZIMIZI OKUMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ

Mutlu günler dileriz

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.