Çocukların İlaç Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

İlaç çocuk ve/ veya bebek kelimesi yan yana geldiği zaman Çok dikkatli olmak gerekmektedir. Nihayetinde bizde de iyileştirmek amacıyla üretiliyor olsa bile ilaçlar kimyasal bileşenlerden oluşmakta ve hatalı kullanım sonucunda istenmeyen çok olumsuz sonuçlar yaratabilen birer kimyasal zehir olabilmektedir. Bu konu ile ilgili tamamı ile sorumlulukları bizlere ait olan çocuk veya bebeklerimize ilaç verirken çok ciddi bir sorumluluğumuz olduğunu bilmemiz ve bilinçli bir biçimde davranmamız gerektiğini tekrar hatırlatmak istiyor bu konu ile ilgili sihirli kadın sitesi anne bebek ve sağlık bölümünde sizlerle “Çocuklara ilaç verirken dikkat edilmesi gerekenler ” yazımızı paylaşıyoruz…

Reklam

 

İlaç nedir, Ne zaman kullanılır ?

cocuklarin-ilac-kullanimi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-2

 

İlaçlar en basit açıklaması ile insanlar insanların kontrol etmek istediği diğer canlılar üzerinde hasta olunması halinde kullanılan belirli kimyasal etken maddeler belirli oranlar içerecek şekilde düzenlenmiş olan sıvı katı veyahutta efervesan olarak adlandırılan suda eriyen şekilde üretilen maddelerdir.

İlaçlar içerdikleri kimyasal bileşenler aracılığı ile insanların o an içerisinde bulundukları hastalık veya kalıtsal bozukluğun olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilmek azaltmak amacıyla uzman hekim tarafından önerilecek ve yine uzman hekimin belirli periyotlar içerisinde kontrolü veya kontrol gerektiren durumları belirtmesi aracılığı ile sürekli veya sınırlı süreli olarak tüketilmelidir.

İlaç kullanımı ile ilgili aynı durumlar bebek ve çocuklar için de geçerlidir. İnsanların kapıldığı en yaygın yanılgı, doktorların telkinleri alındıktan sonra kendilerini bir nevi Doktor olarak katlederek çocukları üzerindeki güçleri Dolayısıyla ilaçların kullanım sureleri miktarları veya tekrar aynı durumların gözlenmesi ne ön görerek yeniden aynı ilacın kullanılması gibi birçok hatalı harekette bulunma eğilimlere olmasıdır…

 

Bilinçsiz ilaç Kullanmayın Çocuklarınıza vermeyin !

İlaçlar hatalı yada gereksiz şekilde kullanıldığı zaman birkaç farklı türde sonuca yol açabilmektedir. Bizler bunları en hafiften en ara gidecek şekilde sonuçlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 • Her ilaç size bir şey verirken mutlaka bir şey alır. Her ne kadar en hafifi olarak sizlerle paylaşıyor olsak da aslında bu bu sorun orta ve uzun vadede çok ciddi bir problemdir. Ilaçları büyük veyahutta çocuk hiç fark etmez kullanan birey vücudunda belirli kimyasallar alarak biyolojik işleyişe müdahale etmektedir. Bu durum genetik Bir rahatsızlık genetik bir bozukluk veyatta ani bir hastalık durumunda göze alınan bir durum olmakla birlikte kontrolsüz biçimde bea gereğinden fazla bilinçsizce ilaç kullanımı orta ve uzun vadede bedenin ihtiyacı olanı kendi üretme refleksine engel olmak gibi durumlara yol açarak var olandan çok daha farklı çok daha uzun süreli veya çok daha ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir.
 • İlaçların birlikte kullanımından Doğan basit etkinlik yok eden sonuçlar. Ilaçların kullanım sırasında hekimden veyahut da Eczaneden doğru biçimde bilgi alınmaması sonucunda birlikte kullanımları veya kullanım sırasında aralarında olması gereken süre Dolayısıyla içlerinde bulunan etken maddelerin birbirlerinin etkilerini yok etmek (notrolize) sureti ile fayda vermesi gereken ve Rahatsızlığın etkilerini yok etmesi veyahutta tamamiyle iyileştirmesi gereken durumunun etkisinin yok olması ve Rahatsızlığın süre gelmesi veyahutta ağırlaşmasına neden olması gibi durumlara yol açabilir…
 • İki farklı ilacın etken maddelerinin farklı tehlikeli bir durum yaratma ihtimali. Bu durum iki farklı ilaç kullanımı önerilmesi hallerinde belirtilen zamanlara uyulmaması, veya kişinin veya ebeveynin daha çabuk iyi olması amacıyla ilaçlardan ekibin yazmadığı bir farklı ilaç eklenmesi durumunda çok sık rastlanmaktadır. Bu durum ilacın içerisinde Tedavi amaçlı olarak koyulmuş bir kimyasal maddenin farklı bir ilaç içerisine koyulmuş farklı bir kimyasal madde ile bir araya gelerek bir çeşit zehir oluşturması durumu ile sonuçlanabilir. Tedavi etmek amaçlanır ken rahatsızlık yaşayan hastanın büyük veya çocuk hiç fark etmez çok büyük sağlık sorunları yaşamasına veyahutta ölümüne neden olabilir.
 • İlaçların ihtiyaç hali dışında kullanımı tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Bu durum genellikle ilacı ihtiyaç bulunmayan durumlar da kullanılması durumunu ifade etmekte iken ilaca ne zaman ihtiyaç olup olmadığı konusunda uzman bir Hekim yardımı alınmadığı için Hekim kontrolü dışında alınan ilaç kullanımı Temel alınarak düşünülebilir. Vücudumuza gerek olmayan o anda ihtiyaç bulunmayan maddelerin girmesi hiçbir işe yaramayacağı gibi aynı zamanda süregelen veyahut da var olan rahatsızlığı daha da ileri gitmesine neden olarak kişinin sağlığı konusunda büyük problemlere yol açabilir veya ölümüne neden olabilir…

 

Reklam

Yukarıda belirttiğimiz örneklerin kişilerin belirli organların işlevini yitirmesi ve organ kaybına uğramasına veyahut da ölümlerine neden olabildiği gibi özellikle bebek ve çocuklarda Bu durumun tüm sorumluluğu ebeveynlere ait olması dolayısıyla büyük bir ciddiyet ve Hayati önem taşımaktadır.

Tekrar hatırlatmak istiyoruz ilaçlar kimyasal bileşenler dir ve onların kontrolsüz kullanımı çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Sizlerin basit gördüğünüz bir ilaç var olan fakat gizlenen bir problemi ortaya çıkartabilir ve çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

Buna örnek olarak Aspirin çok yakın zamana kadar bakkallardan bile ulaşabileceğimiz bir ilaçtı. Mahsum görülerek en ufak rahatsızlıklarda bile Aspirin kullanımı çok yaygın biçimde yaşanan bir durumdu.

Damar yapısı bir şekilde bozulmuş veyahutta genetik olarak bozuk olan bir insan kanunun gereğinden fazla incelmesi sonucu akciğerlerde beyinde veyahut da farklı organlarda damarlarda meydana gelen yapı bozukluğu nedeniyle kanamaya açık olabilir. Kontrolsüz biçimde kullanılan Aspirin kanın daha da fazla incelmesine neden olarak akciğer kanamaları veyahutta beyin kanamalarına neden olabilir Ve bu durum kişinin basit sorununu çok daha ciddi hale getirerek yaşamsal konuda büyük sorunlara neden olabilir.

Bilinçli olun, çocuğunuzun doktoruna ve / veya kendi doktorunuza doğru bilgileri verin ve ilaç kullanımı konusunda önce doktorunuzla ardından eczacınız dan gerekli kullanım bilgilerini mutlaka edinin…

 

İlaç kullanmanın veya çocuklara ilaç vermenin temel prensipleri nelerdir?
cocuklarin-ilac-kullanimi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-3
 1. Hekim doktorun vermediği hiç bir ilacı doktorunuza vermeyin. Doktorun size reçete olarak vermediği hiç bir ilacı ne çocuğunuza verin ne de siz kullanın. Muadil yani aynı etken maddeleri içeren farklı ilaç fiması tarafından üretilen ilaçlar eczacılar tarafından net biçimde verildiği şekilde kullanılabilir. Teyit almak için eczacı ile birlikte doktorunuzu arayarak bilgi alabilirsiniz.
 2. Doktorun yazdığı zaman ilacı kullanın. İlaçları doktorunuzun rahatsızlığınızın gerçekleştiği zaman size yazdığı ilaçları kullanmanız yada çocuğunuza vermeniz gerekmektedir.
 3. Doktorun Yazdığı şekilde veya eczacının belirttiği şekilde ilacı kullanın. Doktorlar genellikle okunmaz reçeteler ile ilaç kullanımı tavsiye derler. Bu miktarlar ve süre eczacı tarafından genelde bizlere iletilir. Eczacıan açık ve belirgin biçimde sizlere ne kadar sürede bir ne şekilde ilacı almamız gerektiği konusunda ve ne kadar süre kullanacağımız konusunda doktor ve eczacıdan teyid alarak kullanın çocuklarınıza bu şekilde verin .
 4. İlaçları gerektiği kadar kullanın. İlaçları doktorun sizlere tavsiye ettiği süre boyunca kullanın yani örnek olark doktorunuz 5 gün dedi ise 5 gün kullanın. Aksi bir durum yada yan etki ile karşılaştığınızda hemen doktorunuza baş vurun. Daha uzun süreler kullanmaktan yine doktorunuzun tavsiye etmediği uzun sürelerde kesinlikle kullanmayın. İlaç tedavisinin devamı gereken durumları hekiminiz size kontrolü ardından söyler.
 5. Doktorlara daha önce geçirdiğiniz veya çocuğunuzun geçirdiği rahatsızlık veya penisilin alerjisi gibi bir alerji söz konusu ise ise mutlaka kendisine söyleyin.
 6. Kesinlikle aynı özellikleri gösteren bir rahatsızlık olsa dahil daha öne kullandığınız bir ilacı kullanmayın.
 7. İlaç tavsiyesi almayın, ilaç önermeyin ve bu şekilde ne başkasının çocuğuna verin ne de kendi çocuğunuza ilaç kullanın. Farklı kişiler bezer özellikleri gösteren farklı rahatsızlıklara sahip olabilir. İlaç tavsiye etmek veya tavsiye almak çok tehlikerli sonuçlara yol açabilir.
 8. İlaç prospektüsünü kullanım şeklin mutlaka dikkatlice okuyun ve yönelgelere uygun şekilde çocuğunuza verin veya kendiniz kullanın.
 9. İlaç prospektüsünde yan etkilerini mutlaka okuyun. Çocuğunuzda veya kendinizde bu yan etkilerin belirtilerini görmeniz durumunda hemen doktorunuza başvurun.
 10. İlaçları Doğru biçimde alın ilaçları eğer çocuğunuza veriyor yada kendiniz kullanıyorsanız yönergede söylemiyorsa yani bölün demiyorsa, hap ise bölmeden parçalamadan yutmalısınız yada çocuğunuza yutturmalısınız. suya karıştırmak veya bölerek almak çok tehlikeli olabilir. İlaç içerisinde belirtilmediği sürece soğuk veya sıcak su ile yada farkı bir şekilde kesinlikle kullanmayın. AYnı durum sıvı halde olan ilaçlar için de geçerlidir. Baı ilaçlar kullanım şekilleri bir sıvı veya su ile karıştırılan toz biçiminde olabilir karışımları daha sonra kullanabilmek amacı ile kafanıza göre ayarlamayın dozajı değiştirmeyin mutlaka belirtildiği şekilde karıştırarak kullanın.
 11. İlaçları alırken ve/ veya çocuklarınıza verirken mutlaka son kullanma tarihlerine bakın.
 12. İlaçların kullanım periyodlarına mutlaka bakın. aç karnına yada tok karnına saat periyotlarına mutlaka dikkat edin ve mümkün olduğunca sadık olmaya çalışın. İlaçların bir çoğu bir zincir etkiye sahip olup zaman periyodlarının belli bir süre takip edilmesi gerekmektedir. Özellikle çocuklarınıza ilaç uygularken bu sorumluluk tamamı ile size aittir kendisi aksatabilir veya rahatsızlığı dolayısı ile zaman mevhumu kaybolabilir…
 13. Çocuklarınızı ilaç kullanımı konusunda mutlaka bilgilendirin. İlaçların neden kullanıldığı hekim kontrolündekullanılması gerektiği ve yukarıda belirtilen konular ile ilgili temel bir bilgi sahibi olmaları bir süre sonra kendi şuurları için çok önemlidir
 14. Önleyici laçlar haricinde hasta olmadan sözde “bağışıklık sistemimimi güçlendiririm” düşüncesi ile etrafınıda bulaşıcı bir hastalığa yakalanan bir kişinin olası siz ehastalık bulaştırma ihtimalini ortadan kaldırmak için önceden o rahatsızlığı tedavi ettiğini bildiğiniz yada o kişinin kullandığı ilaçları almayın bu durum çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir bunun yanı sıra hastalığı tedavi eden bir çok ilacın o hastalığı önleme konusunda hiç bir özelliği yoktur.
 15. İlaçları eczane harivcinde hiç bir yerden edinmeyin. Fiyat olarak daha ucuz yada daha fazla adet olma durumları üreticiler tarafından belirlenen ve eczacılar birliği tarafından ilaç firmaları aaracılığı ile belirlenen fiyatlarda olabilir. Aksi taktirde yanlış yerden edinilen sahte ilaç gibi durumlarda çok ciddi yaşamsal tehditler içeren sorunlar yaşayabilirsiniz…

Diğer Anne , Bebek ve Çocuk Gelişimi ile ilgili yazılarımızı okumak için hemen ZİYARET EDİN

ve

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için HEMEN TIKLAYIN

Sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz…

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.