Çocukları güneşin olumsuz etkilerinden nasıl koruruz

Yaz ayları canımız çocuklarımız ile birlikte güneşin enerjisinden ve yazın neşesinden yararlanmak için tatile parkları deniz kenarına Kısacası güneş olan yerlere gideriz. Çoğu zaman gerekli önlemleri alsak da Bazen ufak ihmallerimiz çocuklarımızın güneşin olumsuzluklarından etkilenerek Güneş çarpması gibi sorunlarla karşılaşmalarına neden olur. Bugün sihirli kadın sitesi Sağlık bölümünde sizlerle “çocukları güneş çarpmasından ve sıcak havaların olumsuz etkilerinden nasıl koruruz “yazısını paylaşıyoruz

 

Çocukları güneşten korumak için yapılması gerekenler

cocuklari-gunesin-olumsuz-etkilerinden-koruyun-ne-yapilmali

Güneşin her insan için faydalı olan gerekli birçok yönü olmakla birlikte yaz aylarında güneşin yaydığı zararlı ışınlardan ve neden olduğu yüksek sıcaklıktan tüm insanların korunması gerekmektedir.

Aşırı sıcaklar yaşlılar ve çocuklar üzerinde olumsuz etki gösterirken yetişkin insanlar kendini koruyabilmek de fakat Çocuklar bizim onları göz etmemize muhtaç durumdadır.

Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının ve aşırı sıcakların çocuklarda güneş çarpması gibi olumsuz etkileri vardır. Ve bu etkiler tatilde veya sahil kenarında parklarda mutlu zaman geçirmek isterken kısa süre sonra olumsuz sonuçları ile önce çocukları ve bu sebepten dolayı da bizleri üzebilir…

 

Güneş çarpması nedir?

Güneş çarpması özellikle çocuklarda gözlemlenen güneşin altında çok fazla zaman geçirme nedeniyle Vücudun çok hızlı biçimde ısınması ve aşırı su kaybetmesi nedeniyle meydana gelen bir rahatsızlıktır.

Güneş çarpmasının belirtileri nelerdir?

Güneş çarpmasının en belirgin belirtisi ateştir. Çocuğunuzun ateşi 37.8 derece ve üzerinde İsa solunum hızlanması ve kalp atışlarında ( nabız) yükselme Tansiyonun düşmesi Ağız ve dilde kuruluk kas hassasiyeti ve kas krampları gözyaşı miktarında azalma iç geçmesi, Havale, aşırı sersemlik huzursuzluk mide bulantısı veya kusma baş dönmesi baş ağrısı gibi durumlar gözlemleniyor sa çocuğunuzun başına güneş geçmiş olabilir.

Bu durumlarda ilaç kullanmadan önce bir doktora başvurulmasını öneririz…

 

Güneş çarpmasının tedavisi nedir

Bilinçsiz bir biçimde çocuğunuza ateş düşürücü gibi ilaçlar vermenizi öneririz.

İlk yardım olarak çocuğunuzun ateşini normal seviyeye getirebilmek için Çocuğunuzu oda ısısında veya soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Ateş düşürücü veya benzeri bir güneş çarpması ilacı kullanacaksanız Bunu zaten Doktorunuz sizlere önerecektir…

 

Çocuğu güneş çarpmasından koruma yöntemleri

 1. Çocuğunuzu asla araç içerisinde bırakmayın.
  cocuklari-gunesin-olumsuz-etkilerinden-koruyun-arabada-birakmayin

  Bu güneşin direkt olarak Çocuğunuzu vücut ısısını artırarak Güneş çarpmasına Neden olmaz fakat Allah korusun çocuğunuzun araç içerisinde havasız kalmasına veyahutta aracın fazla ısınması Dolayısıyla Havale geçirmesini kalp krizi geçirmesine neden olabilir.

 2. Düzenli olarak su içmesini sağlayın.
  cocuklari-gunesin-olumsuz-etkilerinden-koruyun-sik-sik-su-icirin

  Çocuğunuzun susadığını söylemesini ve Sizden su istemesini beklemeyiden düzenli olarak su içmesini sağlayın. Çocuklar özellikle oyun Aldıkları zaman sus atıklarını hissetmeye bilir. Güneş altında oynayan çocuk hızla terler ve çok hızlı biçimde vücudu su kaybeder. Çocuklarda Güneş çarpmasının en önde gelen sebeplerinden biri çocuğun sıvı tüketimini unutmasıdır.

 3. Çocuğunuz öğlen saatlerinde güneş altında çok uzun vakit geçirmesin.
  cocuklari-gunesin-olumsuz-etkilerinden-koruyun-oglen-saatlerinde-golgede-oynasin

  Özellikle öğlen saatlerinde Güneş tam tepede olur ve en güçlü haliyle ısı verir. Eğer Çocuğunuzu İlla dışarıda oynamasını ve güzel vakit geçirmesini istiyorsanız mümkün olduğunca gölge bir alanda oyun oynamasını sağlayın.

 4. Düzenli olarak vücuduna su tutun.
  cocuklari-gunesin-olumsuz-etkilerinden-koruyun-sik-sik-yilayin

  Eğer sahilde deniz kenarında yada  parkta Çocuğunuz oynuyorsa düzenli olarak başına boynuna su dökün Hatta Mümkünse sık sık Duş almasını sağlayın. Denize giriyor demeyin deniz tuzu ve havuzdaki Klor vücudu çok hızlı kurutmak da ve güneşin olumsuz etkilerine çok daha hızlı hissettirmek de mutlaka duş aldırın…

 5. Çocuğunuz Şapkasız ve gözlüksüz güneş altında uzun süre durmamalı.
  cocuklari-gunesin-olumsuz-etkilerinden-koruyun-cocugunuza-sapka-giydirin-gozluk-takin

  Güneş altında uzun süre duracaksınız çocuğunuzun mutlaka şapka takmasını ve basit bir güneş gözlüğü kullanmasını sağlayın. Sahilde kumsalda oynayan çocuklar uzun süre güneş altında kaldıklarında hem baş bölgesinden çok yüksek güneş ısısına maruz kalırlar Hem fazla yanarlar hem de gözlerinde kuruluk meydana gelir. Olabildiğince geniş bir şapka ve güneş gözlüğü ile çocuğunuzun güneş altında olması onu hem güneş çarpmasından hem de Güneş yanıklarından koruyarak Keyifli Bir Gün geçirmesine yardım eder…

 6. Denizde yada havuzda olmadığı zamanlar açık renk Pamuklu kıyafetler giydirin.
  cocuklari-gunesin-olumsuz-etkilerinden-koruyun-acik-renk-pamuklu-giydirin

  Böylece hem çocuğunuzun Güneş yanmasından korumuş hem de Güneş yanıklarından koruyarak daha uzun süre eğlenceli vakit geçirmesini sağlamış olacaksınız.

 7. Çocuüunuza güneşten koruma kremi sürün.
  cocuklari-gunesin-olumsuz-etkilerinden-koruyun-gunes-kremi-surun

  Güneşin sadece yaydığı ısır Dolayısıyla Çocuklara zarar verme özelliği yoktur. Aynı zamanda Ultraviyole ışınlar uzun süre deri üstüne temas ettiğinde kanser oluşumları gibi olumsuz durumlara neden olan sonuçlara yol açar. Hem Aşırı sıcaktan hem de Ultraviyole ışınlar dan koruyabilmek için çocuğunuza mutlaka güneş kremi sürün. Çocuklara uygun en az 50 faktör güneş kremi Sürmelisiniz…

 

Not: genellikle güneş kremleri Güneş altındayken sürülmektedir. Fakat bu birçok krem için yanlış bir kullanım şeklidir lütfen Güneş kreminizi üzerindeki kullanım talimatına uyun. Güneş kremlerinin hemen hemen hepsi güneş altında değil güneşe çıkmadan en az yarım saat ile 1 saat öncesinde sürülmesi ve böylece deriye nüfuz etmesi gerekmektedir.

ÇOCUK SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI OKUMAK İÇİN HEMEN ZİYARET EDİN

Çocuklarınızla çok mutlu ve güzel güneşli günler ve güzel tatiller geçirmenizi dileriz.

Benzer yazılar

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.