Çocuklarınızı Depremde ne yapmaları gerektiği konusunda Bilgilendirin !

Her Sarsıntı yaşadığımızda depremi hatırlıyor kısa süre sonra ise unutup sanki hiçbir şey olmamış gibi hayata devam ediyoruz. Fakat gezegenlerin tarihinin başından sonuna kadar deprem olduğu ve olacağı gerçeğini unutmamalıyız.

Reklam

Bu konuda çocuklarımızı bilgilendirmeniz Hayati önem taşımaktadır.

Çocuklar Ne yapacaklarını öğrenmeli

Çocuklarınız bir deprem olduğu zaman yanınızda olmasalarda deprem olduğunda ne yapmaları gerektiğini bilmeli.

Onlar çocuk korkarlar ya da ne yapacaklarını Bilemezler düşüncesi ile Onları bilgisiz bırakmanız onlara iyilik değil, ihanettir.

Deprem konusunda Siz de ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu konuda internet dünyasında birçok bilgi bulunmaktadır. Bunları öğrenip çocuklara Gerektiği kadar bilgiyi en basit biçimde verebilir ve bu bilgiler sayesinde onların Hayatını kurtarabilirsiniz.

Korkutmayın anlatın !

Çocuklar onlara korku etmediğiniz sürece bilmedikleri bilmedikleri şeylerden Korkmazlar.

Onlara depremin doğal bir süreç olduğunu basit ve önemli vurguları kafa karıştırmaya cak çocukları depresyona sürükleyecek bir şekilde anlatmanız gerekir.

Deprem anında ne yapmaları gerektiğini bilmeleri her an yanlarında Siz veya başka bir her an yanlarında Siz veya başka bir büyüğün olmaması durumunda Hayat kurtarıcı olabilir.

DEPREM ÖNLEMLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN

Ayrıca her ailenin bir aile afet planı olmalıdır.

Aile afet planı nedir ?

Aile afet planı deprem veya herhangi bir doğal afet durumunda aile fertlerinin yapması gerekenleri bilmeleri ve önceden hazırlanmış bir yönergeyi ve yazılı belgeleri içerir.

  1. Her aile bireyinin cebinde diğer aile bireylerinin isimlerinin ve iletişim bilgilerinin olduğu basit ve anlaşılır bir kart olmalıdır. Aynı zamanda bu Kart üzerinde o şehirde olmayan bir aile yakınlarının iletişim bilgilerinin olması da çok önemlidir
  2. Herhangi bir afet durumunda Nerede buluşacağız bilgileri belirlenmiş olmalıdır.
  3. Eğer aile büyüklerine ulaşılamıyorsa polis itfaiye gibi hangi kurumlara başvurulacağı konusunda gerekli bilgiler verilmelidir.
Vakit kaybetmeyin çocuklarınızı bilgilendirin Afet planı yapın

Genellikle başımıza gelmeden hatırlamadığımız doğal afetler ne zaman olacakları bilinmeyen durumlardır.

Bu sebepten dolayı sanki 1 dakika sonra deprem veya başka bir doğal afet olabilecek gibi afet planınızı oluşturun ve çocuklarınızı hemen bilgilendirin .

Durumun ciddiyetini anlatın korkutmayın!

Güzel günler dileriz

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.