ÇOCUKLAR TIRNAKLARINI NEDEN YER ?

Çocuklarda görülen tırnak yeme alışkanlığı her ebeveynin karşılaşabileceği  bir davranışlardan biridir.Karşılaşılan bu davranış nedeniyle ebeveyn telaşa kapılabilir ve yanlış tepkiler gösterebilir önemli olan tırnak yeme davranışıyla karşılaşan anne ve babanın  bu davranış hakkında bilgilenmesi ve çocuğun geçirdiği bu zor aşamada ona nasıl yardımcı olabileceği konusunda bilinçlenmeli ve çocuğa gereken doğru yaklaşım gösterilmelidir…

Reklam

Bugün sihirli kadın sitesi olarak çocuklarda tırnak yeme nedenleri ve çözümleri konusunu sizinle paylaşmak istiyoruz

TIRNAK YEMEK ÇOCUĞUN SUÇU DEĞİLDİR !

TIRNAK YEMEK ÇOCUĞUN SUÇU DEĞİLDİR !
TIRNAK YEMEK ÇOCUĞUN SUÇU DEĞİLDİR !

Tırnak yeme alışkanlığı erken dönemden itibaren çocuklarda sıkça görülebileceği gibi 2 ile 3 yaşındaki çocuklarda da sıklıkla görülebilmektedir.Bazı çocuklarda ise karşılaşılan bu sorun okul döneminde başlamaktadır.tırnak yeme davranışı çocuklarda görüldüğü kadar  yetişkinlerde çokça görülebiliyor.

Tırnak yeme davranışının altında yatan nedenleri çok iyi araştırmak ve iyi gözlemlemek gerekir tırnak yeme davranışının aslında nasıl başladığı ve buna neden olabilecek sorunların kaynağı  bulmak ve çözebilmek çocuğa oldukça yardımcı olacaktır. Örnek verecek  olursak tırnak yeme davranışın altında yatan nedenleri  şu şekilde sıralayabiliriz.

ÇOCUKLARIN TIRNAK YEMESİNİN NEDENLERİ :

  • Okul içinde arkadaşlarla yaşanan sıkıntı ve problemler.
  • Aile içinde yaşanan kavgalara tanık olmak, aile içerisindeki huzursuzlukları hissetmek .
  • Aile bireylerinin de tırnak yeme davranışında bulunması ve aile bireylerini taklit etme,rol model almak.
  • Öz güven eksikliği,kendini güvende hissedememe.
  • Ebeveynlerin veya öğretmenlerinin ilgisini ve dikkatini çekme isteği de tırnak yeme alışkanlığına neden olabilir.
  • Tırnak yeme davranışı keşfedildiği zaman çocuğun üstüne gidilmemeli ”sen bebek misin,aynı bir bebek gibi davranıyorsun” gibi söylemlerde  bulunulmamalıdır.

Tırnak yeme alışkanlığıyla başa çıkabilmenin yolları nelerdir ?

  • Tırnak yeme alışkanlığı yukarıda belirttiğimiz gibi aslında bir psikolojik neden ile kaynaklanır ve bunun başında aile içi bir huzursuzluk veya çocuğun başka bir nedenle mutsuzluğunu, korkusunun yada huzursuzluğunun  ifadesidir. Çocuğun tırnak yememesi için öncelikle neden tırnak yemesine neden olan şeyin bulunması gereklidir.
  • Çocuk tırnak yeme alışkanlığı sergilediği zamanlarda onun dikkatini başka yönlere çekerek bu alışkanlığından uzaklaştırabiliriz. Örnek olarak, sevdiği herhangi bir meyveyi vererek veya yemekten çok mutluluk duyduğu yiyeceklerle onun dikkatini biraz olsun başka bir yöne çekmiş oluruz.
  • Çocuğumuza elleri ile yerine getirebileceği hobilere yönlendirmek, hem depresif durumunu farklı şeylere yönlendirmek, onu üzen durumların etkilerinden üretme duygusu ile uzaklaştırabilmek açısından çok etkili yöntemlerden biridir.
  • Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerin yanı sıra tıbbi bazı ürünler aracılığı ile de uzaklaştırmaya çalışabilirsiniz.

Günümüzde satılan acı oje diye tabir ettiğimiz ürünlerde sıkça kullanılmakta tırnağa sürüldüğü taktirde çocuk tırnaklarını her ağzına götürdüğünde acı bir tatla karşılaşıp bu alışkanlığından kısa sürede vazgeçebilir. Önemli olan tırnak yeme alışkanlığını olabildiğince çocuğa yardımcı olarak atlatmasına yardımcı olabilmektir.

KOLAYCA ÇOCUK BÜYÜTMENİN TEMEL KURALLARINI OKUMAK İÇİN HEMEN OKUYUN

Mutlu günler dilerim

Reklam

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.